Rozhovor s Ing. Josefem Slováčkem - předsedou správní rady Asociace pro využití tepelných čerpadel

Snížení energetické náročnosti budov. Toto sousloví bude v brzké době skloňováno ve všech pádech. Tepelná čerpadla jsou schopna snížit spotřebu energie na vytápění, na přípravu teplé užitkové vody i na chlazení.

Požádali jsme o rozhovor Ing. Josefa Slováčka, předsedu správní rady Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ).

Proč si vůbec tepelná čerpadla pořizovat?

Tepelná čerpadla jsou „chytrá"zařízení, která z okolí vytápěného objektu umí posbírat tepelnou energii a tuto povýšit na použitelnou teplotní úroveň pro vytápění a ohřev užitkové vody, případně vody v bazénu. Není to perpetuum mobile, ale pro objektivitu je nutno uvést, že proto, aby tepelné čerpadlo pracovalo, musíme mu dodat asi jednu třetinu energie pro jeho pohon, pak zpravidla další dvě třetiny tepelné energie získáme zcela zadarmo z venkovního vzduchu, podzemní vody nebo ze země. Tím se dostáváme k jádru odpovědi na Vaši otázku.

Z principu nemusíme vyrobit spalováním nějakého paliva 2/3 tepelné energie, kterou nám dodá tepelné čerpadlo a tím dosáhneme:

  1. ekologický přínos pro všechny, protože nemusíme spalovat nerostné bohatství (zemní plyn, uhlí, topný olej a pod.), které je vyčerpatelné a zásoby jsou v Evropě již jen na několik desetiletí. Při spalování těchto látek vznikají tzv. „skleníkové plyny", které ovlivňují klimatické poměry a jsou častou příčinou přírodních katastrof. Proto je rozvoj instalací tepelných čerpadel podporován jako jeden z významných ekologických způsobů vytápění.
  2. snížení nákladů na vytápění, protože nemusíme nakoupit 2/3 energie pro vytápění, kterou nám z okolí vytápěného domu dodá tepelné čerpadlo
  3. Uživatelé tepelných čerpadel jsou méně zranitelní vlivem růstu cen energií, neboť jich se zdražení dotkne opět jen jednou třetinou proti těm, kteří tuto technickou vymoženost nemají.
  4. Nezamoříme si okolí našich bydlišť kouřem a smogem, což před pár lety v zimním období bývalo běžné a návrat k spalování uhlí a tzv. „kalů", při zdražení plynu a elektřiny, by nás mohl vrhnout zpět s následky na zdravotním stavu obyvatelstva.

Jak vypadá současná podpora státu pro majitele tepelných čerpadel?

Oficiálně existuje možnost získat z Fondu životního prostředí dotaci na instalaci tepelného čerpadla ve výši do 30 % ceny instalace, nejvýše však 100 tis. Kč, při splnění poměrně přísných podmínek žadatelem, ale prakticky na ně dosáhne jen malá část žadatelů. Je celá řada dobrých důvodů, proč by podpora státu měla být větší a Asociace pro využití tepelných čerpadlech v tomto směru vyvíjí nemalou aktivitu, především v jednání s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem průmyslu a obchodu. V jednáních jsme již pokročili a je předpoklad, že situace v tomto směru se brzy zlepší.


Tab. 1a)

Jaká je ekonomická návratnost?

Při posuzování ekonomické návratnosti investice do tepelného čerpadla je nutno rozlišit, zda se jedná o stávající objekt vybavený „nějakou" kotelnou nebo se jedná o novostavbu, kde by bylo nutno v případě, že se neinstaluje tepelné čerpadlo, „nějakou" kotelnu zřídit, což by něco stálo. V zásadě se vychází z toho, kolik energie nebo paliva se nemusí koupit, když bude využíváno tepelné čerpadlo, kolik to představuje ve finančním vyčíslení a odečteme-li z investice kotelnu, kterou nebude třeba (i s eventuelní přípojkou) zřizovat, dojdeme k tomu, za kolik let se tepelné čerpadlo zaplatí. V našich podmínkách je rozpětí návratnosti v závislosti na nahrazovaném palivu v rozmezí od 3 let (při náhradě propanového topení) až 10 let ve srovnání s topením zemním plynem. V principu čím levnější palivo nahrazujeme tepelným čerpadlem, tím delší je jeho ekonomická návratnost a naopak. Pokud se poštěstí získat dotaci, pak se zhruba o třetinu zkrátí i doba návratnosti. Pokud jsem hovořil s kolegy v Evropské asociaci tepelných čerpadel, pak zcela běžná návratnost tepelných čerpadel v zemích EU se pohybuje v rozmezí 5 až 6 let a to při životnosti kvalitních tepelných čerpadel 20 a více let je jistě zajímavá investice.

Jaký je stav trhu s tepelnými čerpadly v ČR?

Nesmělé počátky instalací tepelných čerpadel u nás jsou datovány od roku 1990 a jejich počet se pozvolna rok od roku zvyšoval. Vzhledem k levným energiím byla motivace zájemců velmi nízká. Teprve od roku 2000 začal meziročně stoupat počet instalovaných čerpadel a to především díky zavedení dotací, zřízení el. sazby pro tepelná čerpadla a postupným zvyšováním cen energií. To vše ovlivnilo rozhodování zájemců o tento způsob ekonomického a ekologického vytápění. Koncem minulého roku bylo u nás instalováno cca 5000 tepelných čerpadel a je reálný předpoklad, že do konce letošního roku stoupne jejich počet na 7500. Tento nárůst je sice sympatický, ale co to je například proti Švédsku, kde ročně se instaluje více než 40 000 tepel-ných čerpadel a celkově se jejich počet blíží již půl milionu. V zásadě prozatím máme značné zpoždění za zeměmi na západ od našich hranic, ale rozvoj instalací se meziročně zvyšuje a prakticky lze říci, že u nás již každý desátý nový dům je vybaven tepelným čerpadlem. Jsou však země, kde až 80 % novostaveb má tepelné čerpadlo, a to pak jsou vysoké ekologické přínosy a energetické úspory. Tam by měl směřovat vývoj i u nás. Na našem trhu s tepelnými čerpadly je poněkud „nepřehled". Lze vybírat ze zařízení předních renomovaných evropských firem, jejichž výrobky mají výborné parametry doložené kvalitativními certifikáty autorizovaných zkušeben, ale jsou zde i taková, která postrádají oficiální údaje o parametrech a o ověření, že splňují provozní a bezpečnostní normy, nelze vůbec hovořit. Zájemce o tepelné čerpadlo má pak obtížný úkol, jak se v desítkách značek a typů výrobků má vyznat, zvlášť když z různých stran slyší rozdílné informace. Tento stav byl vlastně jedním z hlavních motivů, proč byla v roce 2000 založena Asociace pro využití tepelných čerpadel ČR, která je členem Evropské asociace tepelných čerpadel.


Tab. 1b)

Jaká je role Vašeho sdružení?

Neziskové a nestátní sdružení AVTČ sdružuje dodavatelské a montážní firmy tepelných čerpadel, ale také sympatizující subjekty, které mají zájem na rozvoji instalací kvalitních zařízení s odbornou úrovní montáží a servisu.

Vše začalo u osvěty mezi laickou a odbornou veřejností. Bylo nutno ozřejmit, jak pracují a jaké přínosy tepelná čerpadla umožňují. V dalším bylo třeba ověřit, jaká tepelná čerpadla se na našem trhu nabízejí a výrobky, které splňují normované parametry, byly pro počátek zveřejněny na webových stránkách Asociace. Dalším krokem pak bylo a stále je dbát o odbornou úroveň členské základny pořádáním specializovaných přednášek a seminářů. V letošním roce byl uspořádán první odborný kurs pro techniky tepelných čerpadel, protože prakticky žádná škola, ani učební obor nevychovává v dostatečném počtu kvalifikované techniky. Specializovaný kurs byl uspořádán v návaznosti na program vzdělávání vycházející z projektu Evropské asociace tepelných čerpadel. Jedním z velmi aktuálních cílů je zavést tzv. „štítkování" tepelných čerpadel, což je něco jak běžně známe u výrobků „ bílé techniky". Ledničky, pračky a další obdobné výrobky jsou označovány písmeny A až G, podle toho, jak jsou „hospodárné". Podobný systém by mohl být již brzy zaveden v zemích EU, protože se na jeho zavedení intenzivně pracuje. Pak by technické úrovni tepelných čerpadel mělo být přiděleno kvalitativní označení, kterému by měla logicky odpovídat i cena. Věřím, že tím by se na trhu tepelných čerpadel udělal pořádek.

Ale i velmi kvalitní tepelné čerpadlo se dá nainstalovat „neodborně". Proto také budou pokračovat vzdělávací akce s cílem udělit Certifikát kvality odborně způsobilým firmám, které prokáží instalacemi, že splní hodnotící kriteria a je na jejich práci spolehnutí.

AVTČ je nejen garantem úspěšného rozvoje instalací, ale také odborným partnerem pro projektanty stavebních objektů a architekty, pro které připravuje specializované semináře. V neposlední řadě působí odborná technická komise AVTČ při řešení sporů mezi uživateli tepelných čerpadel a jejich dodavateli, pokud se na ni obrátí o nezávislé posouzení. Vždy jde o pomoc, aby i u nás bylo co nejvíce kvalitních instalací spolehlivých tepelných čerpadel a jejich spokojených uživatelů. Práce máme před sebou hodně, ale děláme to rádi s vědomím, že jde o dobrou věc.

Pro srovnání uvádím statistické údaje zpracované Evropskou asociací tepelných čerpadel (EHPA). V tabulce 1a) jsou počty čerpadel rozdělené podle způsobu získávaní energie a v tabulce 1b) pak podle režimu provozu tepelného čerpadla.

Je na každém, aby si udělal svůj vlastní závěr. Výhodnost toho či onoho přístupu ke snížení energetické náročnosti budov záleží na konkrétních podmínkách – budova, lokalita, dostupnost zdrojů energie, dostupnost finančních zdrojů, osobní zodpovědnost a v neposlední řadě na přístupu orgánů státní správy, často na přístupu konkrétního jednotlivce. Více informací o problematice tepelných čerpadel a věcí souvisejících mohou získat zájemci na www.avtc.cz.

Autor: Petr Volf
Foto: