R+T 2015. Jiný pohled na výstavbu

Od úterý do neděle ve dnech 24. – 28. 2. 2015 proběhne ve Stuttgartu tradiční veletrh R+T, který bude vyvrcholením veletrhů R+T v Turecku, Austrálii a Asii. Pro českého návštěvníka může být návštěva veletrhu inspirativní či dokonce objevná. Rolety, žaluzie a stínicí technika se obecně ukazují být stále těsněji svázány s tepelnou ochranu budov. Českou republiku zde bude reprezentovat 18 vystavovatelů.

V únoru 2015 bude ostatně ve Stuttgartu vůbec nevšední lidí sběh. Veletrh R+T, který od svého prvního konání v roce 1965 (pod názvem R65) přerostl v celosvětový veletrh, slaví letos padesátileté jubileum. Z lokálního odborného veletrhu se stal vedoucí světový veletrh pro odvětví rolet, vrat a protisluneční ochrany, jehož pobočky v Asii, Austrálii a Turecku – slaví velké úspěchy. Příčiny jeho úspěchu lze shrnout do slov kvalita, inovace a internacionalita, říká veletržní správa v prohlášení k novinářům a potvrzuje vůli jít touto cestou i v budoucnu. Jubilejní veletrh R+T 2015 slibuje překonat všechny dosavadní rekordy.

Pozvánka pro českého návštěvníka

Přední světový veletrh R+T pro rolety, vrata a stínicí techniku slaví 50 let své existence. A s ním slaví také celý obor. Buďte proto srdečně vítáni mezi 24. a 28. únorem, kdy vás bude očekávat přibližně 800 vystavovatelů z průmyslového segmentu výroby rolet, vrat a protisluneční ochrany, přičemž mezi nimi nebudou chybět ani nejvýraznější globální hráči tohoto oboru, a všichni budou mít připravené působivé výstavní stánky a mimořádné novinky v oblasti svých produktů. Zažijte pět dnů naprostých inovací na ploše více než 100 000 čtverečních metrů. Užijte si na tucet souběžně pořádaných akcí a zvláštních přehlídek na nejrůznější témata. Nikde jinde nenajdete výstavní spektrum tak nesmírné šíře a ani takovou různorodost inovací. Celých 80 % vystavovatelů vyvíjí své novinky právě k příležitosti veletrhu R+T a právě zde je představují světovému publiku. Těšte se na jedinečnou jubilejní událost s mnohotvárným doprovodným programem.

Těšíme se na vás!

Váš Sebastian Schmid, vedoucí projektu

Sebastian Schmid

Vystavovatelé z České republiky

Dostavíte-li se na tuto výjimečnou akci, nezapomeňte také navštívit české vystavovatele. Jsou reprezentanty skutečných úspěchů České republiky, o kterých se v televizi a jiných masmédiích, zejména veřejnoprávních, nedozvíte, ty v souvislosti s průmyslem publikují jen nezdar, neštěstí a zločin. České firmy zde mají tradičně silné významné postavení a návštěvník má možnost vidět nejen jejich prezentace, ale také ohlasy na mě a hlavně nahlédne na český průmysl z jiné strany. Zde je jejich seznam v pořadí, jak uvádějí internetové strany veletrhu R+T:

 • ALUTECH: hala 9, stánek C72 a hala 4, stánek B51,
 • Bematech, s.r.o.: hala 9, stánek A78,
 • CAIS s.r.o.: hala 4, stánek B32,
 • Cathedral Software s.r.o.: hala 8, stánek B22,
 • SERVIS CLIMAX a.s.: hala 9, stánek C42,
 • EUROSUN a.s.: hala 9, stánek C52,
 • ISOTRA a.s.: hala 1, stánek H32 a hala 1 stánek G32,
 • Lomax & Co. s.r.o.: hala 4, stánek B52,
 • ŽALUZIE NEVA, s.r.o.: hala 8, stánek B22,
 • OMNIKA, spol. s r.o.: hala 8, stánek D88 a hala 7, stánek A31,
 • ROLUX žaluzie, s.r.o.: hala 8, stánek A75,
 • STÍN KOVO s.r.o.: hala 8, stánek B21,
 • STOTTAN s.r.o.: hala 8, stánek B31,
 • Stylcon s.r.o.: hala 8, stánek C66,
 • Toors CZ s.r.o.: hala 6, stánek B01,
 • Trido, s.r.o.: hala 6, stánek B22,
 • ZEBR s.r.o.: hala 8, stánek A31.

Vystavovatelé ze Slovenska

 • Exal s.r.o.: hala 8, stánek D82,
 • K-System, spol. s r.o.: hala 8, stánek C88,
 • Relax 2000 s.r.o.: hala8, stánek D82.

Základní údaje o veletrhu

Adresa

Landesmesse Stuttgart GmbH, Messepiazza 1, 70629 Stuttgart.

Souřadnice:

09°11' 24''E a 48°41'45''N.

Kontakt

tel.: +49 711 18560-0,

fax: +49 711 18560-2440

E-mail: info@messe-stuttgart.de.

Parkování

Přímo pro návštěvníky veletrhu je k dispozici 8 200 parkovacích míst v areálu výstaviště a přilehlého kongresového centra. Společně s letištními parkovacími stáními je celkem k dispozici 15 000 míst.

Otevírací doba

Úterý – pátek: 9.00 až 18.00;

Sobota: 9.00 až 17.00.

Vstupné a ceník

Prodej vstupenek probíhá jen v místech vchodů West a Ost končí hodinu před koncem otevírací doby. Ceny vstupenek jsou v tabulce.

Tab.: Ceník vstupného

Ceník vstupnéhopřes internet (včetně městské veřejné dopravy Stuttgart)na pokladně
Jednodenní vstupné29 €35 €
Snížené jednodenní vstupné Stážisté, žáci, důchodci, osoby se zdravotním postižením (všichni s průkazem) a děti 6 až 15 let věku.13 €13 €
Dvoudenní vstupné37 € (bez dopravy)45 €
Školní zájezdy v doprovodu učitele a za osobu9 € (bez dopravy)9 €

R+T 2015 – jiný pohled na budoucnost stavění

Česká republika žije dnes ponurou představou, že bydlení spotřebuje 40 % celosvětové výroby energie a že je toto procento nutné radikálně srazit, jinak přijde katastrofa. Tento pohled desetimilionového národa je již však skoro osamocený. Zahraničí a dokonce i státy EU, jako třeba Německo, vidí věci jinak a neděsí se, ani když podíl energie pro bydlení vzroste na 50 % i více.

To umožňuje nový koncept sluneční architektury, založený na domovní výrobě tepla a ekologicky čisté elektřiny. Fotovoltaika a teplo umožňují, aby dům vyrobil více energie, než potřebuje, a to nejen na vytápění a ohřev vody, ale i na provoz všemožných domácích a domovních spotřebičů, nářadí a strojů. A v budoucnosti zejména na provoz osobních elektromobilů. Elektrickou energii není nutné jen prodávat do veřejné sítě, lze ji akumulovat do baterií (ty nyní zaznamenávají bouřlivý technologický rozvoj) nebo do zásobníků s teplou vodou. Účinnost vyrobené a v bateriích uložené elektřiny lze pro účely ohřev a chlazení zvýšit až o cca 2/3 tepelnými čerpadly.

I o tom byla mj. řeč na velké mezinárodním tiskové konferenci v Istanbulu ve dnech 16. až 17. října 2014, která se konala při příležitosti veletrhu R+T 2015 ve Stuttgartu a stejnojmenných veletrhů R+T v Asii (Šanghaj), Austrálii a Oceánii (Melbourne), Rusku a Turecku (Istanbul). Prof. Ulrich Sieberath, ředitel institutu ift Rosenheim a Dipl. Ing. Jürgen Benitz-Wildenburg, ředitel přes komunikaci a PR téhož institutu, ukázali novinářům takřka z celého světa, jak Německo vidí budoucnost bydlení. Jejich přednáška se jmenovala Okna a fasády 2030plus a popisovala život a bydlení v hypotetickém roce 2030.

Nebyla o domech, které se po roce 2020 chystá stavět Česká republika a ve kterých chce škrtat spotřebu energie na vytápění k nule. K napájení domů podle Profesora Sieberatha budou v budoucnu používány zcela regenerativní zdroje energie. Náklady na takovou energii mohou být mnohem nižší, než jsou dnes, protože účinnost této výroby bude růst. Totéž se bude týkat i skladování energie a kapacity záložních zdrojů. Extrémně nízké náklady na výrobu energie pro vytápění, na chlazení a ohřev vody, dále na solární výrobu elektřiny v plášti budovy a také skladováním elektrické energie atp., to vše zajistí domu bezpečnost a nezávislost. Vyspějí i související prvky automatizovaného provozu domu a domovní datové sítě. Přenos řídicích signálů bude probíhat prostřednictvím bezdrátové techniky z řídicího centra nebo uživatelem pomocí smartphonu.

Uživatelsky přizpůsobené energeticky plusové domy (plus energy houses) a obytné kolonie z normalizovaných prvků (Rolf Disch, Solární sídliště Freiburg, Německo)

Průhledné okenní a fasádní skleněné plochy budou tvořit páteř zdrojů tepelné energie. Nové prosklené konstrukce s inteligentní kombinací vakuového skla s termoreflexním pokovením dosáhnou U-hodnoty na vývoj úrovni 0,2 W/(m2K) a současně nízkých hodnot solárního faktoru g. Právě probíhající výzkumný projekt na vývoj tlakově vyrovnaného vícevrstvého izolačního zasklení otevírá možnosti pro lepší integraci stínicí techniky a systémů řízení světla. Společně s tím dojde i ke zlepšení tepelné a zvuková izolace zasklení a ke snížení jeho hmotnosti.

¹) Zpracováno z podkladů Messe Stuttgart, Německo
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Messe Stuttgart, Rolf Disch Solar Architektur