Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Různé tváře ocelových budov Astron

Ocelové haly různých typů vyráběné společností Lindab-Astron, jsme představili již v několika článcích na stránkách tohoto časopisu. Společnost vyvíjí, vyrábí a dodává systémy Astron, které jsou realizovány prostřednictvím sítě 350 stavebních partnerů po celé Evropě.

Stavební systém nachází využití ve všech oblastech – od skladových prostor, logistických center, sportovních hal, výrobních závodů až po vícepodlažní kancelářské budovy. Objekty postavené tímto systémem vyhovují jak požadavkům na účelnost, která je typická zejména pro skladištní, logistická a výrobní centra, tak také na architektonickou originalitu administrativních a správních staveb. Vzhled budov je možné upravovat podle požadavků investora, měnit lze většinu technických parametrů, což umožňuje vyhovět požadavkům estetického i funkčního charakteru. Rozlehlé vnitřní prostory bez vnitřních sloupů poskytují při plánování interiéru naprostou svobodu.

Tuzemské realizace

Nejlépe za sebe hovoří vlastní stavby. Představujeme proto několik zajímavých projektů systému Astron, které byly realizovány v posledních letech.

Administrativní budova společnosti ZP ZEMAN TRANSPORT Group Brno

Tato zdařilá reference byla realizována jedním z autorizovaných stavebních partnerů, společností RUCHSTAV ARBUILDING a.s. pro společnost ZP ZEMAN TRANSPORT Group Brno, jež se specializuje na kamionovou přepravu, dopravu sklopnými vozidly a také autoservisem. Tato různorodá činnost vyžaduje rozsáhlé prostory. Také objekty, které byly postaveny systémem Astron pro tuto firmu, zaujímají plochu větší než 1 000 m2.

Interiér administrativní budovy

Jednou z čerstvých referencí je velkoobchod PLATFORMA v Praze-Hloubětíně, realizovaná stavebním partnerem GATEWAY BOHEMIA s.r.o. pro společnost Raab Karcher Staviva, a.s. na ploše 2 924 m2. PLATFORMA je velkoobchod se stavebními materiály, dřevem, obklady a dlažbou, barvami a laky, sanitou, topením, elektroinstalací, nářadím a dalším sortimentem pro profesionály ve stavebnictví. Sortiment je zaměřen na rekonstrukce, modernizace a menší novostavby.

Velkoobchod společnosti Raab Karcher Staviva, a.s. PLATFORMA realizovaná systémem Astron.

Pro úspěch zakázky je důležité, aby investor získal v co nejkratší době představu o vzhledu budoucího objektu. Pro to společnost Lindab-Astron vyvinula pro své systémové konstrukce kalkulační program CYPRION, který prochází neustálým zlepšováním a doplňováním dalších údajů. Významná je také spolupráce s firmou NEMETSCHEK, která přímo pro společnost Lindab-Astron připravila verzi programu AllPlan. Propojení s programem CYPRION je jednoduchým linkem a díky databázi prvků v programu AllPlan je 3D model haly možné editovat, upravovat a především vytvářet prezentace ve formě obrázků a animací.

Vizualizace exteriéru velkoobchodu PLATFORMA
Vizualizace interiéru velkoobchodu PLATFORMA

Zahraniční stavby

Společnost Lindab-Astron je zastoupena regionálně působícími smluvními partnery po celé Evropě. Proto v přehlídce nejnovějších realizací nesmí chybět ani zahraniční stavby. Jedním ze stavebních partnerů Astron je také rumunská společnost SC GERRTANS KOVACS, která využila všech předností tohoto systému a použila jej pro výstavbu svého hlavního sídla. Při pohledu na tuto budovu je zřejmé, že systémem Astron lze vytvořit téměř cokoliv.

Sídlo rumunské společnosti SC GERRTANS KOVACS, jeden z autorizovaných stavebních partnerů Lindab-Astron

Další zahraniční realizací je dvoupodlažní škola ve slovinském Velenje. Vícepodlažní budovy jsou v posledních letech rovněž velice žádány z důvodu úspory zastavěné plochy. Příkladem je právě škola ve Slovinsku, realizovaná společností MODULING, dalším stavebním partnerem společnosti Lindab-Astron.

Dvoupodlažní škola ve slovinském Velenje

Společnost Lindab-Astron je dnes největším evropským výrobcem systémových ocelových konstrukcí jednopodlažních a vícepodlažních objektů. Hlavní sídlo se nachází v Diekirchu (Lucembursko), druhý největší závod je v Přerově, další výrobní závod sídlí v Maďarsku a připravuje se výstavba závodu v Rusku.

Literatura a zdroje:

[1] Volf, Petr: Vícepodlažní budovy ASTRON, Stavebnictví a interiér 8/2005, str. 44
[2] Kořínek, Martin: Software pro navrhování ocelových konstrukcí ASTRON, Stavebnictví a interiér č. 9/2006, str. 90
[3] Hejhálek, Jiří, RNDr.: Haly a vícepodlažní budovy ASTRON – jeden systém, nespočet originálních variací, Stavebnictví a interiér č. 7/2007, str. 27

Autor: Renáta Grigárková
Foto: Archiv firmy