Rychlé a kvalitní stavění s Liaporem

Lehký beton, jehož základem je keramické kamenivo Liapor a z něj vyrobené různé typy tvárnic pro obvodové a vnitřní zdivo, si získal mezi stavebníky velkou oblibu. Společnost Lias Vintířov dodává tyto výrobky v několika třídách pevnosti s výbornými tepelně izolačními a akustickými vlastnostmi.

Výrobce nabízí tři materiálové varianty pro výstavbu z osvědčených stavebních systémů, zajišťujících rychlou a přesnou výstavbu, což v konečném efektu přináší úspory a příznivý vliv na tepelně technické vlastnosti obvodové konstrukce a přispívá ke komfortu bydlení. Je to systém stavění pomocí standardního zdiva z Liaporu, systém výstavby z přesných kalibrovaných tvarovek a technologie montáže z prefabrikovaných dílců s nízkou objemovou hmotností.

Přiblížíme vám jednotlivé systémy a půjdeme navštívit jednu zajímavou realizaci dvojdomku postavenou technologií prefabrikovaných dílců z nabídky typizovaných projektů Dům jedním tahem.

Zdicí systém Liapor

Ve zdicím systému Liapor jsou pro obvodové stěny určeny tvarovky řady Liatherm a především tvárnice Liapor SL. Pro vnitřní příčky pak tvárnice Liapor M, které dosahují velmi vysokého indexu vzduchové neprůzvučnosti. Všechny typy tvarovek Liapor mají požární odolnost ve třídě A.

Technologie montáže prefabrikovaných dílců dokáže zkrátit dobu hrubé stavby rodinného domu na pouhých 5 dnů

Nechybí také speciální tvarovky pro atypická řešení konstrukcí, široká nabídka překladů a tvarově netradiční prefabrikované schodiště z lehkého betonu. Dále lze použít systém poloprefabrikovaných stropů. Kompletní zdicí systém Liapor představuje homogenní způsob stavění z jednoho základu s garantovanou kvalitou, i při nestandardním řešení staveb rodinných domků.

Kalibrované tvarovky

Dokonalejší formou základního zdicího systému Liapor jsou kalibrované (zabroušené) tvarovky, které mají dvě navzájem stoprocentně rovnoběžné vodorovné ložné spáry, přesně zbroušené na speciální brousicí lince. Vysoká tvarová a geometrická přesnost tvarovek (Liapor KSL, Liatherm K a Liapor KM se stejnou výškou 248 mm) dovoluje tenkovrstvé zdění na maltové lože o tloušťce pouze 2 mm.

Zahradní program LiaStone

Stále širší uplatnění nachází také zahradní program LiaStone. Jedná se o jednotlivé dílce, jež jsou určeny pro formování terénu, doplnění zahrad a parků, ale i okolí domů, se kterými bývá zahrada často spjata.

Rychlý stavebnicový systém z prefabrikovaných dílců

Konstrukční systém Dům jedním tahem přináší celkové snížení pracnosti při realizaci hrubé stavby a odstranění náročných řemeslných prací na stavbě. Technologie montáže prefabrikovaných dílců dokáže zkrátit dobu hrubé stavby rodinného domu pouze na 5 dnů, domu na klíč na maximálně 6 měsíců.

Technologie výstavby vyniká minimálním použitím mokrých procesů, což vylučuje trhliny, poruchy na omítkách apod.

Obvodové a nosné konstrukce z Liaporbetonu jsou navrženy jako velkoplošné dílce, jejichž předností je především nízká objemová hmotnost, čímž se snižují náklady na výrobu dílců větších rozměrů, jejich přepravu i montáž. Prefabrikace vylučuje některé náročné řemeslné práce a snižuje jejich pracnost, například elektroinstalace je předpřipravena již v hotových dílcích (rozvody, krabičky) z výroby, odpadá tedy sekání drážek a otvorů na stavbě.

Dům Apollón z katalogu Dům jedním tahem upravený na dvojdomek

Díky kvalitě povrchu stěn nejsou třeba vnitřní omítky, stačí pouze stěrka a podobně. Technologie výstavby vyniká i minimálním použitím mokrých procesů, což vylučuje závady – trhliny, poruchy na omítkách a podobně, ke kterým při zkracování výstavby jinými technologiemi zdění často dochází. Obvodové stěny z lehkého keramického betonu mají i při malé objemové hmotnosti vynikající tepelně izolační vlastnosti, které ve spojení s finálním zateplovacím fasádním systémem dosahují nadstandardních hodnot tepelného odporu při celkové tloušťce sendvičové konstrukce pouhých 300 mm.

Dvojdomek jako další varianta z nabídky Dům jedním tahem

Před nedávnem jsme navštívili novostavbu postavenou v technologii s označením Dům jedním tahem (DJT), která používá stavebnicový systém z velkoplošných dílců (prefabrikovanou stavební konstrukci) z lehkého keramického LiaporBetonu. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, neboť projekt nazvaný Dům jedním tahem obsahuje dvanáct typizovaných rodinných domků a dva dvojdomky.

Zde však šlo o premiéru rodinného dvojdomku pro dvě spřátelené rodiny, jehož dispoziční řešení vychází z katalogového typového projektu sólového domu Apollón.

Trochu historie

Už koncem roku 2006 bylo jasné, že ani jeden ze dvou typových projektů dvojdomků z katalogu DJT neodpovídá jejich představám o bydlení pro dvě rodiny s dětmi, ale „oslovila” je dispozice rodinného domu číslo 5 s názvem Apollón, která byla pro plánované úpravy vhodná. V té době už také věděli, která parcela bude jejich (o velikosti 970 m2) i jak vypadá její okolí a mohli začít jednání se zástupcem dodavatele.

Vedle dispozičních úprav se řešily přístupy ke staveništi, rozsah dodávek (kompletní hrubá stavba) a postup výstavby. Dozvěděli se, kolik budou stát úpravy typového projektu. Jednalo se o spojení dvou domů v zrcadlovém provedení, úpravu místnosti ve 2. NP a francouzské okno z obývacího pokoje na terasu. Půdorysné řešení se prakticky neměnilo, jen rozmístění a velikosti některých okenních otvorů. Orientace štítů se vstupy je sever–jih, průčelí pak východ–západ.

Smlouva se podepsala na pevnou cenu po odsouhlasení nabídky zahrnující všechny požadované změny. Žádné dodatky nebyly, ani se s nimi nepočítalo. Montáž byla zahájena v září 2007 na základovou desku, kterou si investor zajistil sám a probíhala podle plánu, tak jak je v katalogu postup výstavby deklarován. Byla to v Karlových Varech první povolovaná stavba po platnosti nového stavebního zákona – tedy jen na ohlášení a první kolaudovaný dvojdomek. Jednání na úřadech ale proběhla bez potíží. Naši stavebníci kolaudovali 21. prosince 2007 a tím potvrzují, že za šest měsíců od zahájení montáže se dá dům opravdu dokončit a že je to doba dostatečná na kvalitní provedení stavby. Napomohl tomu dobrý stavební dozor a provádění dokončovacích prací se spolehlivými subdodavatelskými firmami a jejich zkušenými řemeslníky.

Kompletní skladba konstrukčních prvků

Opět se ukázalo, jak velký vliv na plynulý postup montáže a realizaci stavby vůbec má kompletní skladba konstrukčních prvků pro hrubou stavbu. Jde především o betonové schodiště (ne tak úplně samozřejmé u stavebních systémů), které se osazuje hned první den montáže při provádění přízemí a slouží jako přístup do patra.

Prostorná koupelna v jednom z domů

V obou interiérech jsou schody obložené dřevem a působí velmi dobře, právě tak, jako téměř dokonale hladké stěnové panely finálně povrchově upravené jen malbou nebo tapetami. Hrubá stavba pokračovala montáží krovu s krytinou. Dále byla kompletována okna a pochopitelně izolace v předem stanovených tloušťkách, vše vybrané a projednané před podpisem smlouvy s dodavatelem.

V obou interiérech jsou schody z Liaporbetonu obložené dřevem a dokonale hladké stěnové panely upravené jen malbou

Energetický štítek

Podle standardního typového projektu s 120 mm polystyrenovou tepelnou izolací dosahuje součinitel prostupu tepla obvodové zdi hodnoty 0,26 W.m-2K-1. Při tloušťce izolace 200 mm (která není o tolik dražší), je jeho hodnota 0,17 W.m-2K-1. Výsledný efekt závisí pochopitelně na výběru oken, jejich profilech i zasklení. Typový projekt předpokládá pětikomorové plastové profily s parametry garantovanými jejich výrobcem.

I na zateplení krovu (180 + 40 mm) dimenzovaného pro betonovou krytinu, hraje důležitou roli pro kvalitu vnitřního prostředí vedle konstrukce, také zvolený způsob vytápění provedený podle požadavku stavebníků. Zde šlo o plynové kotle a kombinaci radiátorů s podlahovým topením v přízemí s řízeným režimem.

A pocity obyvatelů novostavby, která se může prokázat tzv. energetickým štítkem domu s informacemi o tepelných ztrátách objektu? „Očekávání bylo splněno”, říkají unisono oba manželské páry po roce bydlení v montovaném dvojdomku postaveném v systému DJT z Liaporu. Všichni sousedé se k nim prý chodí dívat na to, jak pomalu se otáčí plynoměr a jak málo protopí.

A ještě zajímavá perlička. Po dokončení stavby se provádělo měření vlhkosti a naměřené hodnoty tady byly nižší než ve zděných stavbách rok po dokončení. I s tím souvisejí nižší náklady na vytápění objektu. Venkovní úpravy nejsou ještě dokončeny, ale i tady se počítá s využitím dalších produktů z výroby společnosti Lias Vintířov, LSM, k.s. Jedná se hlavně o prvky zahradní architektury, jako jsou květináče, plotovky, betonová dlažba...

Lepší reference si Liapor nemůže přát.

Literatura:

[1] Ing. arch. Věra Kešnerová, LiaporNews 2/08.
[2] Jiří Hejhálek: Dům jedním tahem, Stavebnictví a interiér 7/2007, str. 13–15, http://www.stavebnictvi3000.cz/c2299.
[3] Hana Solařová: Univerzální zdicí systém, Stavebnictví a interiér 10/2007, str. 10–11, http://www.stavebnictvi3000.cz/c2393.
[4] Jarmila Burešová: Ucelený stavební systém z Liaporu, Stavebnictví a interiér 9/2006, str. 21–22, http://www.stavebnictvi3000.cz/c2037.

1 Čerpáno z uvedené literatury
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy