Sádrokartonové příčky s výškou nad 10 m

O sádrokartonech a obecně systémech pro suchou výstavbu bylo již napsáno mnoho, až by se mohlo zdát, že se již nemůže nic převratného objevit. Omyl! Známá společnost Rigips přivádí na trh zcela nový konstrukční systém podstatně usnadňující výstavbu sádrokartonových příček s maximální výškou až 15,46 m a s požární odolností. Systém nalezne uplatnění při realizaci nenosných oddělujících konstrukcí vnitřního prostorového členění rozlehlých hal, smontovaných např. z prefabrikovaných dílců, tj. v supermarketech, průmyslových a skladovacích objektech apod.

Podobný výrobek na trhu scházel; ve své kategorizaci ho kromě firmy BPB Rigips nenabízí žádný z výrobců konstrukcí pro suchou výstavbu. Pro účely řešení vnitřní prostorové dispozice prostor s vysokým stropem byly používány například i klasické »mokré« zdicí postupy za použití nosných ocelových konstrukcí, což zvláště v případě větších výšek výstavbu zásadním způsobem prodlužovalo a prodražovalo.

Základem této nové, nyní představované, sádrokartonové konstrukce je zatím neužívaná dimenze tenkostěnné ocelové konstrukce – profil CW 150, izolace z minerální vlny a opláštění z protipožárních sádrokartonových desek Rigips RF. Vysoké, požárně odolné příčky Rigips převyšují pro sádrokartonové konstrukce doposud limitní výšku 10 m. Výška příček v »m« je určena roztečemi svislých sloupků a způsobem opláštění (z každé strany příčky).

Příčky lze klasifikovat jako celistvé, s tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi, nezvyšující intenzitu požáru, protože jsou v nich užity výhradně nehořlavé materiály. Tyto příčky jsou schváleny jako protipožární konstrukce s požární odolností EI 60 minut. Požární klasifikační osvědčení požární odolnosti č. PKO-01-207 pro ně vydal PAVÚS Praha v říjnu 2001.

Nyní si přiblížíme alespoň částečně technologii montáže; princip jejich montáže je popsán níže.

Kovová konstrukce

Vodorovné UW profily o tloušťce plechu 0,6 mm, podložené napojovacím těsněním v celé šířce, se ukotví na podlaze po max. 800 mm. Na stropě jsou pak kotveny speciální vodorovné U profily o tloušťce plechu 1 mm, s minimální délkou příruby 70 mm, po 800 mm a jsou podloženy pruhy ze sádrokartonu. Tyto profily však nejsou dodávány v rámci sortimentu Rigips.

Napojovací těsnění je z materiálu minimální hořlavosti »B«.

Obr. 1. Kluzné napojení ≤ 40 mm u stropu

Svislé profily s označením CW 150 jsou vloženy do vodorovných profilů UW a jsou orientovány otevřenou stranou ve směru montáže. Dle požadovaných parametrů dané stěny lze použít roztečí stojin po 600, 400 nebo 300 mm. Svislé CW profily je třeba délkově nastavovat. Napojení se provádí pomocí příložky UW profilu tloušťky 0,6 mm a délky 100 cm, kdy se vstřícně orientovaná příložka o délce 100 cm zasune do nastavovaných profilů tak, aby její délka byla rovnoměrně rozdělena na obě strany styku.

Obr. 2. Kluzné napojení na stěnu

Alternativně je možné profil CW 150 nastavit vzájemným zasunutím vstřícně orientovaných profilů CW 150 o délce přesahu min. 50 cm.

Profily se vzájemně na koncích přesahu a uprostřed jejich délky montážně spojí nýty, šrouby do plechu, nebo pomocí perforačních kleští. U sousedních stojin je zapotřebí střídat úroveň napojení profilů min. o 200 cm. Navíc celková délka jednotlivých profilů CW 150 musí korespondovat s řešením detailu tzv. kluzného napojení viz obr. 1 a 2.

Opláštění

Desky opláštění jsou orientovány výhradně svisle, podélné i příčné spáry mezi jednotlivými deskami opláštění musí být důsledně převázány. K dispozici jsou hned tři typy opláštění:

Opláštění 1× RF 25 mm, lze použít pouze pro rozteč CW profilů 300 mm (obr. 3)
Opláštění 2× RF 12,5 mm (obr. 4)
Opláštění 2× RF 12,5 mm (obr. 4)

Dilatace

Všechny typy příček musí mít v upevnění ke stropní konstrukci a k navazujícím stěnám provedenou takovou konstrukční úpravu, která umožní kromě kompenzace případných průhybů stropní konstrukce i prodloužení samotné konstrukce příčky při vysokých teplotách způsobených požárem.

Dalším důvodem k dilataci jsou objemové změny sádokartonu závislé na změnách teploty a vlhkosti okolního prostředí. I pro tento účel slouží kluzná napojení na navazující stěny viz obr. 2 a na stropní konstrukci viz obr. 1. U rozměrnějších příček je nutné navíc provést dilataci v ploše příčky tak, aby jeden dilatační celek nebyl půdorysně delší než 15 m a zároveň jeho plocha nepřesahovala 100 m2. Dilatace je provedena jednotným způsobem. Bez ohledu na druh opláštění příčky je dilatační vložka tvořena dvojicí profilů CW 100, opláštěných oboustranně deskami 2× RF 12,5 mm. Hrany desek vnější vrstvy opláštění jsou opatřeny ALU–L profilem do tmelu. Vše je pak vzájemně sešroubováno jak napovídá obr. 6.

Minerální izolace

Minerální izolace se vkládá do příčky před zaklopením její dutiny. Nutností je spojité vyplnění celé plochy dutiny příčky, zabezpečení jednotlivých pruhů minerální izolace proti jejich sesunutí. K tomuto jsou určeny úchytky Pendex, které jsou umístěny v poli mezi CW profily, jedna na každé 2 m výšky příčky a vždy dvě u horní příčné hrany pruhu izolace. Jsou přilepené k rubu desek vnitřní vrstvy opláštění. Navíc se příchytky upevní přišroubováním do sádrokartonové desky.

Obr. 6

Tmelení

Pro tmelení spár se používají sádrové tmely Rigips, tmelení spár mezi deskami se provádí ve všech vrstvách opláštění. Vnitřní vrstvy opláštění se tmelí pouze jednou vrstvou tmelu, bez použití výztužné pásky. Výztužné pásky se však použijí při tmelení spár mezi deskami vnějších lícových vrstev opláštění.

Pro zájemce, kteří se chtějí více dozvědět o nových sádrokartonových výškových příčkách a o jejich montáži, bude společnost Rigips pořádat školení a semináře. Přesné termíny budou zveřejněny v následujícím čísle tohoto časopisu, případně na adrese www.rigips.cz.

Autor: Simona Taha
Foto: Archiv firmy