Sádrovláknité desky Rigidur - ideální materiál pro přestavbu bytových jader

Co byt v panelovém domě, to umakartové bytové jádro. V České republice se toto tvrzení, až na některé výjimky, stalo v minulých dobách pravidlem. V letech 1958 – 1990 bylo vyrobeno a zabudováno více než 1 milion lehkých prefabrikovaných bytových jader. Deklarovaná životnost těchto jader byla 30 – 35 let. Nemusíme být zdatní matematikové, abychom si spočítali, že mnohá bytová jádra mají už své odslouženo. Proto společnost Rigips vyvinula systém suché výstavby, založený na sádrovláknitých deskách Rigidur. Desky Rigidur mají nízkou hmotnost, vysokou pevnost a svou lehkou opracovatelností se stávají řešením tam, kde se obyvatelé bytů rozhodli skoncovat s umakartovými jádry....

Co se lehkých prefabrikovaných jader týče, je třeba kromě nízké životnosti vzít v úvahu i jejich často nevyhovující stavební stav (různé deformace, netěsnosti, plísně, nedostatečná zvuková izolace a nevyhovující provozní parametry). V neposlední řadě jde i o estetickou stránku věci. Přece jen nároky na kulturu bydlení dnešních dnů jsou velmi vzdáleny požadavkům a potřebám doby, kdy tato jádra vznikala.

První otázkou před rekonstrukcí je výběr použitého stavebního materiálu. Společnost Rigips přichází s nabídkou lehkého systému suché výstavby, založeného na sádrovláknitých deskách Rigidur. Systémy z desek Rigidur jsou pro rekonstrukce obzvláště vhodné zejména pro svou nízkou hmotnost. Hmotnost nového bytového jádra z desek Rigidur zpravidla nepřesáhne hmotnost původní odstraněné konstrukce.

Desky Rigidur se vyznačují extrémní únosností - unesou až 80 kg na jednom kotevním bodě. Není tedy problém na stěny ze sádrovláknitých desek Rigidur zavěsit horní skříňky kuchyňské linky bez dalších pomocných konstrukcí. Dalším významným důvodem pro využití systémů Rigidur je jejich vysoká hodnota zvukové izolace.
Například vzduchová neprůzvučnost jednoduché příčky Rigidur je Rw = 44 dB, což je hodnota přibližně o 10 dB vyšší než pro lehké masivní zdivo stejné tloušťky. Ruku na srdce – zvukově izolovaná koupelna a toaleta je sen každého, kdo žil v panelovém domě se starým bytovým jádrem.

Tuhost a pevnost desek Rigidur je předurčuje k využití pro přesné a členité konstrukce. Vhodně zvolený rozměr 1000×1500 mm umožňuje snadnou manipulaci a práci i ve stísněných prostorách. Desky Rigidur jsou určeny pro univerzální použití jako stavební i protipožární. Desky jsou již z výroby hloubkově impregnovány a jsou tedy vhodné do prostor se zvýšenou vzdušnou vlhkostí.

Jak správně pracovat se systémem Rigidur

Sádrovláknité desky Rigidur lze snadno opracovávat nástroji běžně používanými pro provádění staveb ze dřeva či sádrokartonu. Desky Rigidur je možné, stejně jako sádrokartonové desky, naříznout nožem a zlomit o hranu stolu. Používání speciálního řezacího nástroje pro konstrukce s tmelenými spárami není nutné, protože plně postačí běžný nůž s lámacím ostřím.

Nejčastěji používanými systémy při rekonstrukci bytových jader jsou běžné příčky Rigidur jednoduše opláštěné. Pro opláštění se používají desky Rigidur o tloušťce nejméně 12,5 mm. Konstrukční systém využívá běžné tenkostěnné pozinkované kovové profily CW a UW o tloušťce 0,6 mm. Rozteč svislých profilů je maximálně 625 mm. Je-li ve stěně nutné vést rozměrnější instalace, používají se tzv. instalační příčky.

Instalační příčky se montují na dvojitou podkonstrukci, jsou vždy opláštěny dvojitě z každé strany. Vzdálenost mezi oběma konstrukcemi se volí podle rozměru instalačních vedení umístěných ve stěně. Svislé profily obou konstrukcí se umisťují vstřícně tak, aby bylo možno je vzájemně spřáhnout a vytvořit tím kompaktní celek. Spřažení se provádí ve třetinách výšky konstrukce propojovacími příložkami. Příložky o výšce nejméně 300 mm jsou vytvořeny z odřezů desek Rigidur a přišroubovány ke svislým profilům, každá nejméně třemi šroubky.

Zařizovací předměty není přípustné kotvit jen do samotných desek opláštění. Upevnění je vždy nutné provádět do nosného prvku, který je součástí konstrukčního systému stěny. Malá umyvadla je možné připevnit na montážní desku Rigips nebo dřevěnou či dřevotřískovou desku, přišroubovanou mezi stěnové profily CW. Dřevěné prvky je nutno předem impregnovat proti vlhkosti. Pro uchycení větších zařizovacích předmětů, jako jsou velká umyvadla, výlevky, klozety či pisoáry, se použijí speciální nosné prvky ze sanitárního programu Rigips, vestavěné mezi svislé profily CW.

Otvory, kterými prochází instalační potrubí, je třeba provést o 10 mm větší než je průměr potrubí. Hranu otvoru je třeba opatřit impregnačním nátěrem (např. Rigips Rikombi-Grund) a po montáži potrubí otvor řádně utěsnit.
Výústky potrubí je však třeba samostatně kotvit. Kotvení se provádí pomocí speciálního přírubového instalatérského šroubení přímo do desek opláštění, nebo prostřednictvím kotevních úchytů, které jsou součástí speciálních stojanů pro kotvení zařizovacích předmětů.

Sádrovláknité desky Rigidur jsou vzhledem ke svému hladkému a tvrdému povrchu mimořádně vhodné pro jakoukoli povrchovou úpravu - nátěry, tapety, obkládačky a omítky. Desky a spáry musejí být suché a očištěné od prachu. Spáry musejí být podle požadavků následné úpravy hladké. Pro nátěry sádrovláknitých desek Rigidur jsou vhodné všechny běžně dostupné barvy, např. disperzní, latexové či akrylátové barvy a laky.

Na sádrovláknité desky Rigidur lze bez jakýchkoli problémů lepit obkladačky z keramiky nebo z umělé hmoty. Jestliže výrobce lepidla či obkladových materiálů předepisuje základní nátěr, musí být proveden podle jeho předpisů. Přitom je nutno dbát na dostatečnou dobu vyschnutí. Jako lepidlo je vhodné flexibilní tenkovrstvé lepidlo, které se nanáší ozubenou stěrkou. Pro spárování podkladu by měla být použita elastická spárovací malta. Pro lepení a spárování musejí být použity výrobky vhodné pro sádrové podklady. V konkrétních případech je nutné se řídit směrnicemi pro jednotlivé práce a pokyny výrobců.

Bližší informace o sádrovláknitých deskách Rigidur, jejich použití a zpracování Vám rád zodpoví zástupce společnosti Rigips, s.r.o. na tel. 724 600 937.

Autor: Jiří Otta
Foto: Archiv firmy