Samozamykací zámek zamknout nezapomene

Společnost BERA je známa především jako výrobce elektromagnetických otevíračů BeFo, kódových klávesnic, kolíkových pevnostních zámků Interlock, skříňkových a zejména samozamykacích zámků BERA92.

  BERA s.r.o. vznikla v roce 1992 a během uplynulých deseti let si vybudovala pevnou pozici na tuzemském trhu. Nekolísající kvalitou, pětiletou zárukou a rychlým řešením technických požadavků zákazníků se firmě v posledních letech otevřely i zahraniční trhy. Obchodní oddělení společnosti BERA slouží v Praze jako nabídkové i poradenské centrum. Každý zákazník zde může vybírat z celého sortimentu výrobků a zároveň jsou s ním konzultovány jeho specifické požadavky.
   Výroba je situována na Moravu, kde je zázemí zkušených techniků a mechaniků, kteří zodpovídají za kvalitu i bezproblémový chod výrobků.

Zámek, který nezapomíná
   Jednou z prvořadých podmínek, vedoucích k důslednému zabezpečení domu nebo bytu, je celodenní zamykání dveří. Jde o podmínku, která se v praxi jen velice těžko prosazuje. Lidský faktor, který zde hraje hlavní roli, bohužel neustále selhává (lidé zapomínají, spěchají). Tento nežádoucí stav, známý zejména z velkých panelových bytových domů, může patřit minulosti právě díky novému samozamykacímu bezpečnostnímu zámku Bera92.
   Tento zámek, v současnosti uváděný na český trh, splňuje vysoké požadavky, kladené na zabezpečení kovových, plastových i dřevěných dveří. Jak samotný název výrobku napovídá, zámek skutečně zamyká sám. Po uzavření dveří automaticky dojde k vysunutí závory a zablokování střelky do polohy zamčeno.
   Novinka může přispět k tomu, že ze vchodů panelových domů zmizí ony zoufale vybízející nápisy ZAMYKEJTE DVEŘE!, přičemž se samozřejmě zvýší i pasivní bezpečnost objektu. Vstupní dveře budou po dovření vždy zamčené. Funkce nazvaná »Panik klika« zajišťuje bezproblémový odchod, při němž odpadá odemykání. Při odchodu – a ten například při požáru nebo jiné nepředvídatelné situaci může být velmi rychlý - stačí jen vzít za kliku a je otevřeno. Zámek, jednou provždy řeší problém se zamykáním dveří, je proto mimořádně vhodný i pro nouzové východy.

Popis a funkce výrobku
   Samozamykací zámek bezpečnostní BERA92 - zadlabávací do dveří - se z venkovní strany mechanicky otevírá klíčem přes cylindrickou vložku a z vnitřní strany jen pouhým stiskem kliky do polohy otevřeno. Samozamykací zámek BERA92 řeší dvoubodové uzamčení dveří při každém zavření. Po uzavření dveří je zajišťovací střelka zatlačena o protiplech zárubně do zámku a automaticky dojde k vysunutí závory a zablokování střelky do stavu zamčeno.
   Kování je vyrobeno v podobě vnějšího madla na štítu s bezpečnostní výztuhou a planžetou proti odvrtání, vnitřní klikou a štítem. Při montáži je ve dveřích vnější štít kování spojen s vnitřním štítem přes samozamykací zámek ve třech bodech. Tím se výrazně zvyšuje bezpečnost proti vloupání v místě uzamčených dveří.
   Elektrická modifikace tohoto zámku je vhodná zejména tam, kde je průchod dveří elektronicky sledován.
   Samozamykací zámek BERA92 je vyráběn v nejvyšší kvalitě v povrchové úpravě chrom nebo titan. Obdobně jako při výrobě elektromagnetických otevíračů dveří BeFo je kvalita průběžně kontrolována a vyhodnocována. Zámek byl rovněž testován a zařazen akreditovaným certifikačním orgánem č. 3025 – TREZOR TEST do 3. bezpečnostní třídy, což je nejvyšší zařazení pro zadlabávací zámky.
   Při výměně starého zámku za samozamykací systém BERA92 překryje nevzhledné stopy na dveřích po instalaci původního zámku nová, široká lišta – kování (madlo - klika) s moderním designem. 
Autor: Radomír Bednář
Foto: Archiv firmy