Samozhutnitelný beton v bednění DOKA

První nepřímé zmínky o vaření piva v Nymburce sahají až do dob krále Jana Lucemburského, tedy až do první poloviny 14. století. Od té doby se změnila nejen technologie výroby Postřižinského piva, ale změnami prošel i samotný objekt pivovaru, který se postupem času rozrostl do patřičných rozměrů. A protože pivo v Českých zemích neztrácí ze své obliby, ba naopak , rozšiřuje se nymburský pivovarský komplex o další stavbu, konkrétně o nový dvoulískový hvozd.

Jako dodavatel stavební a projekční části byla vybrána firma REKO Praha a.s., která se specializuje především na sanace betonových konstrukcí, výstavbu a opravy chladírenských věží, tažené monolitické betonové konstrukce atd. Samotná stavba devatenáctimetrového a v průměru 29,5 m širokého dvoulískového hvozdu je prováděna pomocí samozhutnitelného betonu a ke slovu se tak dostalo bednění firmy Česká Doka, která má s touto metodou již řadu zkušeností.

Bednící systémy DOKA

Pro bednění stěn bylo použito velkoplošné stěnové kruhové bednění DOKA H 20, které se používá k bednění stěn se zakřiveným půdorysem. Bednící prvky jsou zhotoveny z finské překližky, svislých nosníků H20 a vodorovných ocelových paždíků, které jsou spojeny skružovacím zařízením. Do požadovaného poloměru se jednotlivé díly sestavují až na stavbě. Minimální poloměr zaoblení je 3,5 m, ve zvláštních případech lze dosáhnout i 2,5 m. Kruhové bednění bylo navrženo vždy na 1/4 kruhu. Při betonáži druhého výškového záběru ve výšce 4 m a výše bylo bednění stavěno na skládací pracovní plošiny K. Po vybetonování stěn bude realizován strop v tloušťce 1,1 m, pro jehož bednění zvolil dodavatel stropní bednění DOKA s věžemi »d2«. Tento univerzální ručně manipulovatelný nosníkový systém je vhodný pro veškeré tvary stropů. Stropní bednění je určeno k bednění libovolných tloušťek stropů bez ohledu na půdorys a světlou výšku. Systém umožňuje i bednění mostních objektů a jeho nasazení je možné i ve formě bednících stolů. Žárově pozinkované podpěrné věže »d2« zabezpečují stabilitu a vysokou únosnost podpěrné konstrukce.

Plnící kus DOKA Framax

Jak jsme již v úvodu článku zmínili, je stavba realizována samozhutnitelným betonem, který se vyznačuje zejména vysokou tekutostí, ale i dostatečnou vnitřní soudržností. Ta zajišťuje odolnost proti segregaci hrubých složek betonové směsi při dopravě a zejména během ukládání. Betonáž pomocí SCC (Self compacting concrete) s sebou přináší i značné nároky na bednění, které je namáháno zvýšeným tlakem od betonových směsí. Čerstvý samozhnutnitelný beton vykazuje vysokou tekutost, která umožňuje bez vibrace zaplnění složitých tvarů bednění a vyplnění míst s hustou armaturou. Ukládání samozhutnitelného betonu bylo prováděno pomocí plnícího kusu DOKA Framax, který umožňuje naplnění bednící konstrukce betonem od spodu. Tato skutečnost má oproti klasické betonáži shora řadu výhod, neboť do betonu není vnášen vzduch, který by se později uvolňoval podél bednění a povrch betonu tak zůstává hladký. Plnící kus pro samozhutnitelné betony se skládá ze dvou uzavíratelných šoupat. První je součástí plnícího elementu a uzavírá ještě tekutý beton v bednění. Druhé je k plnícímu prvku připevněno rychlospojkou a uzavírá beton v hadici od čerpadla, aby nedocházelo k vytékání betonu z čerpacího potrubí. Pro dosažení hladkého povrchu betonu je v místě čerpání plnící kus vybaven pístem, který dotlačí nahromaděný beton do roviny s bednící deskou. V místě nasazení plnícího kusu tak nevzniká žádný nálitek na betonové konstrukci.

Stavba dvoulískového hvozdu rozšířila početnou řadu realizací, kde byla použita kombinace samozhutnitelného betonu a plnícího kusu DOKA. Stejnou metodou byly realizovány další objekty, například tunel na železničním koridoru v Roztokách, silně armované ztužující jádro paláce Flóra v Praze Vinohradech a v současné době probíhá realizace mostních opěr v Seifertově ul. v Praze.

Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy