Sanační omítky společnosti HASIT

Již mnoho let patří firma HASIT k předním výrobcům sanačních omítek a systémů jak na českém, tak Evropském trhu.Tradičně vychází z osvědčených stavebních metod ve střední Evropě, pro které doporučuje své vlastní speciální know-how v oblasti sanací a renovací.

Žádná sanace není stejná, a proto vám nabízí firma HASIT rozsáhlý sortiment výrobků pro sanace a renovace rozmanitých objektů. To vše v závislosti na stáří, významu a kvalitě vaší stavby a ke každému sanačnímu průzkumu také i písemná doporučení k provedení prací na vašem objektu.

Škodlivé účinky solí

Tradiční stavební techniky a tradiční materiály na historických budovách vyžadují použití citlivých sanačních a renovačních záměrů a rovněž použití adekvátních stavebních materiálů.

Nejčastějšími solemi, které škodí stavbě, jsou chloridy, sulfáty a nitráty. Jedno mají všechny škodlivé soli společné: Jejich škodlivý účinek je možný jen ve spojení s vodou. Protože se u těchto solí jedná o sloučeniny, které jsou ve vodě lehce rozpustné, jsou dopravovány kapilárním systému ve stavebních materiálech na povrch. Zde se může vlhkost opět odpařit a dochází k vytváření krystalů solí, vyloučených ze solného roztoku. Tato přeměna jde společně se zvětšením objemu a v pórech stavebních hmot vyvolává velmi vysoký krystalický tlak (trhací účinek) a tím dochází k ničení stavební hmoty.

Proces krystalizace, které rozpuštěné soli na povrchu stavební hmoty vyvolávají, způsobí následně takzvané zasolení – solné výkvěty na povrchu. Tyto soli jsou opět silně hydroskopické, to znamená, že absorbují vodu, následně se ve vodě znova rozpustí a celá přeměna se opakuje a vznikají následné škody na jiných místech.

Sanační koncept

Výskyt rozpustných solí ve zdivu nebo v omítce může mít různé příčiny. Pro sestavení sanačního konceptu je velmi důležitá analýza výskytu solí ve zdivu, nejen ke zjištění množství, ale i lokalizace míst, kde která jsou solí kontaminována. Pomocí sanačních omítek můžete v principu omítat vlhká a nebo soli obsahující zdiva. Při tom jsou stavebně škodlivé soli transportovány do omítky a zvláštní propustnost pro vodní páry způsobí, že dojde k příznivému vysychání zdiva.

Aby se mohly splnit tyto úlohy, byly vyrobeny speciální směsi pro suché malty, vyráběné v závodech, kde je zajištěno přesné dávkování surovin. Takto vzniká omítka s vysokou porézností a propustností pro vodní páry při současném snížení kapilární vodivosti.

Na vlhkém zdivu je možné dosáhnout se systémy sanačních omítek suchých ploch v těch případech, když to umožňuje okolní klima, tedy v případech, kdy okolní klima umožňuje vysychání (sanační omítky se nesmí použít do nevětraných prostor).Vysychání zdiva neumožňují sanační omítky samy. Mnohem více zde záleží na systémech zajišťujících opatření k dalšímu utěsnění (vodorovné spáry, svislé utěsnění). Sanační omítky chrání zvenčí a odkazuje na to směrnice WTA, kde lze zjistit, jakým způsobem se zajistí příznivé podmínky pro vysychání. Dříve než se rozhodne o opatřeních, týkající se rekonstrukčních prací, je nutné provést průzkum stavu zdiva, tedy zjistit stav, ve kterém se zdivo nachází. Způsob a rozsah prověrky se řídí dotčeným objektem. Je nutné vždy provést následující prověření: zjištění příčiny vlhkosti, určení solí, které jsou škodlivé a ve vodě rozpustné, druh a stav omítnutého zdiva. Po zjištění příčin lze přistoupit k navržení postupu sanačních prací.

Obecné upozornění: Sanační omítky nezabraňují pronikání vlhkosti do objektu, ale vytvářejí příznivé podmínky pro vysychání zdiva, ukládání škodlivých solí a z estetického pohledu působí jako suchá omítka. Životnost sanačních omítek je ovlivněna mírou zatížení vlhkostí a solemi.

Metody odstranění vlhkosti

Podle nutnosti a možností stavby (stavebníka) se musí odstranění vlhkosti řešit komplexně: zvolit metodu, která přímo zabraňuje přísunu vlhkosti do stavební konstrukce např. mechanické metody (podřezávání, podsekávání, metoda HW, metoda MASSARI).

Další možností jsou infúzní – chemické metody, které se provádějí dvěma způsoby a to beztlakovou a tlakovou metodou. Tyto materiály dodává i firma Hasit. Patří mezi ně HASIT Cavastop Kapillerwasserspere – dodatečné horizontální, tlakové, popřípadě beztlakové utěsnění k vysušení zdiva a proti vzlínající vlhkosti a výkvětům solí. Použitelnost u všech minerálních stavebních hmot.

Dalším materiálem je HASIT SMK Horizontalinjektion – tlakově vtlačená silikonová emulze, která proniká hluboko do kapilár stavební hmoty a impregnuje trvale proti pronikání vlhkosti.

K utěsnění masivních stavebních stěn z cihel, lomového kamene a smíšeného zdiva se aplikuje vysokým tlakem silikonová emulze HASIT Siliconmicroemulsion (odolná vodě a teplotně stálá substance, necitlivá na soli a mikroorganizmy), která se postará o vznik hydrofobního (vodoodpudivého) stavu zdiva.

Nepřímé metody

Dále je nutné zajistit tzv. metody nepřímé: dostatečné větrání a terénní úpravy. Voda, která se hromadí v bezprostřední blízkosti objektu (déšť, tání sněhu atd.) musí být důsledně odvedena, okapové svody, prvky kanalizačního systému apod. musí být dostačující a funkční. Žádný z uvedených sanačních systémů (metod) se nemůže uplatnit bez kombinace se sanačními omítkami. Ty umožní omítání stavby hned po provedení hydroizolace a jsou inertní při postupném vysychání sanovaného zdiva.

Autor: Jaroslav Pašek
Foto: Archiv firmy