Ilustrační foto

Sanatoria Klimkovice instalují na střechy solární panely za více než 19 mil.

Ostrava 12. června (ČTK) - Sanatoria Klimkovice instalují solární panely na všechny vhodné střechy léčeben i technických objektů. Nová fotovoltaika by lázním mohl zajistit až 40 procent spotřeby elektrické energie. Náklady na projekt jsou 19,1 milionu korun bez DPH, řekla dnes ČTK mluvčí Sanatorií Klimkovice Ivana Gračková.

Sanatoria počítají s instalací 1589 panelů. Nová fotovoltaika by měla být hotova do konce června, zkušební provoz by mohl začít v srpnu. Solární panely budou umístěny na střechách obou léčeben i na objektech kotelny a technického úseku. "Od nové solární elektrárny si slibujeme snížení nákupu elektrické energie o 40 až 45 procent ročně," uvedl technický ředitel lázní Tomáš Jalůvka.

Fotovoltaická elektrárna by podle mluvčí měla vyrobit přibližně 740 MWh elektrické energie za rok a návratnost by se tak měla při současných cenách elektrické energie pohybovat kolem šesti až sedmi let. "Pořízení fotovoltaiky Sanatoria Klimkovice zvažovala již delší dobu. Od rozhodnutí v roce 2021, kdy začaly extrémně růst ceny elektrické energie, se uskutečnila řada jednání mimo jiné kvůli náročné koordinaci se stávající kogenerační jednotkou a případně možnosti připojení nové elektrárny do distribuční sítě. Stávající legislativa ale neumožňuje připojit v jednom odběrném místě dvě výrobny elektřiny od dvou různých subjektů," uvedla Gračková.

Připomněla, že v areálu Sanatorií Klimkovice už funguje kogenerační jednotka, která dodává teplo a elektřinu lázním, zbytek se pak prodává do distribuční sítě. "Proto budou sanatoria v prvním roce provozu fotovoltaické elektrárny zejména v letních měsících po plném uspokojení svých potřeb odpojovat jednotlivé panely. Následně lázně spolu s dodavatelem vyhodnotí objem možných přebytků a navrhnou technické řešení umožňující jejich další využití," uvedla mluvčí.

Dodala, že v úvahu připadá například zakoupení bateriového úložiště energie. Lázně by také mohly pořídit soustavu bojlerů pro ohřev teplé užitkové vody nebo bazénové vody s pozdější spotřebou. "Tak se bude v budoucnu využívat instalovaný výkon fotovoltaiky plně pro potřeby lázní, což bude pro Sanatoria Klimkovice za současných podmínek ekonomicky výhodnější řešení než prodej přebytků do sítě," doplnila mluvčí.

Autor: ČTK
Foto: photoschmidt, zdroj: Shutterstock