Schindler Award 2010 zná své vítěze – stal se jím tým ze Švýcarska

Tři studenti z Univerzity aplikovaných věd v Bernu získali první cenu v architektonické soutěži Schindler Award pořádané společností Schindler, předním výrobcem výtahů a eskalátorů. V soutěži, jež vyzývá mladé architekty k navrhování bezbariérových městských prostorů, se též uděluje cena pro školu, kde první místo obsadila State Petroleum Technological University z ruské Ufy.

Dne 14. ledna 2011 se na slavnostním večeru Schindler Award v centru KOSMOS v Berlíně vyhlašovaly vítězné projekty. Celkem bylo do soutěže vybráno 174 projektů studentů z celé Evropy. Následně do nejužšího kola postoupilo projektů deset. Opět, jako před dvěma lety, se mezi deset nejlepších projektů dostal projekt českých studentek (Sofie Othmanové a Zuzany Pavlové, pod vedením Ing. arch. Ivana Plicky). Projekt našich děvčat se nám velmi líbil, takže při večerním vyhlašování jsme byli plni očekávání, jak vyhlášení dopadne.

Zajímavé proslovy

Před slavnostním vyhlášením jsme měli možnost vyslechnout řadu zajímavých proslovů (všechny probíhaly v anglickém jazyce). Osobně se mi velmi líbila řeč pana Thomase Oetterli (člen výboru Schindler Management, Výtahy & Eskalátory, prezident pro severní a východní Evropu). Pan Oetterli zdůraznil, že je nutno, aby si každý uvědomil, že stačí velmi málo k tomu, abychom měli problém s pohybem (mobilitou). Stačí například vézt kočárek a před sebou mít schody, zlomit si nohu, zestárnout...). Nutno je tedy na tato fakta již předem při projektování myslet a do projektů je zakomponovat a následně zrealizovat.

Prof. Françoise-Hélene Jourda (prezidentka poroty) řekla, že tento ročník byl opět pro porotu náročnější, neboť přibylo množství projektů. Mnohé byly opravdu na velmi vysoké úrovni.

Zajímavé bylo i celkové hodnocení přihlášených projektů. Pan Andreas Binhert (člen poroty Schindler Award, architekt a projektant) řekl, že 10 % návrhů porota ohodnotila jako velmi špatné, 10 % jako vynikající a zbylých 80 % přijatelný průměr. Připomnělo mi to rozložení lidí ve společnosti (10 % tahouni, 10 % nezaměstnatelní a nepoužitelní lidé, 80 % průměr).

Jedna z oceněných studentek se přiznala, že před účastí v této soutěži měla opravdu velmi malé povědomí o tom, jak se vytváří prostory pro postižené lidi. Věděla pouze, že například pro vozíčkáře je třeba navrhnout toalety, které musejí mít širší dveře a tudíž jsou prostornější. Zde si mnozí zajisté uvědomili, jak důležitá a užitečná je právě práce s mladými architekty.

Následovalo vystoupení taneční skupiny Flying Steps (Létající kroky), kde jsme si mohli všichni připadat, vedle těchto pružných a rychlých chlapíků, že jsme disabled (zdravotně postižení).

Představení Schindler Award

Nechybělo ani představení historie Schindler Award, která se koná každé dva roky. Cílem soutěže je nenásilnou formou přimět a motivovat mladé architekty k zamyšlení, jak vytvořit prostředí, které je funkční a plně přístupné všem lidem (bez rozdílu věku, stavu či fyzické kondici). Od svého založení v roce 2003 cena motivuje školy k tomu, aby téma přístupnosti zařadily do učebních osnov. Navíc financuje výzkum a iniciativu vedoucí ke zlepšení přístupnosti v designu. Soutěžní příspěvky jsou hodnoceny porotou, jež je vybrána z architektů, městských projektantů a specialistů na tělesné postižení.

Zadání soutěže

Vysvětleno bylo i zadání soutěže Schindler Award pro studenty architektury, kteří se jí rozhodli zúčastnit. Přeměnit oblast historického olympijského areálu v Berlíně (areál nechal pro olympijské hry v roce 1936 postavit Adolf Hitler, sloužil pro nacistickou propagandu a ještě nyní působí ohromujícím dojmem) do vícefunkčního prostoru, přístupného pro všechny, tedy i pro lidi se zdravotním postižením. Zároveň místo proměnit v atraktivní, funkční a plně přístupný sportovní a odpočinkový komplex. Navíc do něj zakomponovat hotel o 150 pokojích.

Vyhlášení výsledků

První cenu a finanční odměnu ve výši 5 000 EUR si odnesli Simon Moser, Daniel Meiser a Simon Peter Roesti z Univerzity aplikovaných věd v Bernu za projekt „link it”. Druhé místo obsadili dva architekti ze švédské Univerzity v Lundu. Na místě třetím se umístil ruský tým ze State Petroleum Technological University v Ufě.

Ruští vysokoškolští učitelé převzali cenu za první místo pro školu a rovněž výzkumný grant ve výši 25 000 EUR, jako uznání za podporu Schindler Award fakultou architektury a zakomponování tématu přístupnosti do osnov. Druhé a třetí místo získala Univerzita Bauhaus ve Výmaru z Německa a Bělehradská univerzita ze Srbska.

Přestože se naše děvčata mezi odměněné nedostala, určitě jsme byli rádi, že se probojovala mezi prvních deset a jsme si jisti, že pro ně to je velmi dobrý vstup na dráhu budoucích architektů.

Po slavnostním vyhlášení následovalo posezení s mnoha zajímavými a pozitivně naladěnými lidmi.

Závěr

Za redakci děkujeme za pozvání a celé skupině lidí, která projekt Schindler Award každé dva roky organizuje, přejeme co nejvíce výborných projektů pro soutěž Schindler Award 2012, která se bude konat ve Švýcarsku.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková