SCHOMBURG: Omítkový systém pro sanaci domů

Sanační omítky jsou, coby cesta k řešení sanací domů postižených loňskými povodněmi, velmi aktuálním tématem. Tyto speciální stavební materiály navíc již vstoupily do podvědomí široké veřejnosti natolik, že už není nikoho nutné přesvědčovat o jejich výhodách oproti běžným omítkám a zároveň měly dostatek času na to, aby se jejich nesporné přednosti projevily v praxi.

  Funkce a výlučnost sanačních omítek je založena na jejich dvou základních vlastnostech. Prvním rozdílem oproti běžným omítkám je jejich hydrofobita, která neumožňuje pronikání vody v kapalné formě do omítky, ale umožňuje odvod vody v podobě vodních par z vlhkého zdiva. Druhou výraznou předností je, že póry svou velikostí umožňují ukládání solí, zatímco běžné omítky by krystalizací - respektive rekrystalizačními tlaky solí - byly během krátké doby vážně poškozeny.
   Vzhledem k tomu, že výrobců sanačních omítek je nejen v naší republice mnoho a žádný předpis nestanovuje, jaká suchá směs se smí sanační omítkou nazývat a jaká ne, může být problém vybrat kvalitní omítku, která vlhké zdivo dlouhodobě ochrání před výkvěty solí.

Certfikát WTA zaručuje kvalitu
   Problematikou kvality sanačních omítek, technologiemi jejich výroby a zpracování se před více než dvaceti lety začala zabývat mezinárodní organizace WTA. Ta podle laboratorních testů a poznatků z praxe stanovila hodnoty vlastností, které by sanační omítka měla splňovat a zároveň podle těchto kritérií omítky certifikuje. Certifikát WTA a oválnou ochrannou známku na balení sanační omítky lze považovat za záruku kvality omítky a zákazník si v takto označeném pytli nekupuje zajíce, ale kvalitní sanační omítku, na kterou se může spolehnout. Takto kvalitní omítky jsou ovšem i finančně náročnější a svými vlastnostmi mohou být v některých případech i nadbytečným luxusem. Vždy je tedy při návrhu systému sanačních omítek nutné odebrat vzorek a stanovit stupeň zasolení zdiva (standardně se stanovuje obsah síranů, chloridů a dusičnanů) a míru vlhkosti zdiva. Podle výsledků tohoto průzkumu je pak navržen optimální sanační systém, který řeší problémy zdiva a zároveň je i finančně přijatelný pro investora. Firma Schomburg poskytuje odběr vzorků, jejich vyhodnocení nezávislou laboratoří a návrh sanačního systému zdarma v rámci svého poradenského servisu.

Typická skladba
   Typická skladba sanačního systému THERMOPAL firmy SCHOMBURG vypadá takto:
   1. imobilizace solí přípravkem ESCO-FLUAT, jehož prostřednictvím jsou soli rozpustné ve vodě (chloridy, dusičnany a sírany) přeměněny na nerozpustné resp. těžko rozpustné sloučeniny. Toto ošetření solí se provádí především jako doplňkové opatření, kterým se zabraňuje pronikání snadno rozpustných solí do ještě čerstvé, nehydrofobní sanační omítky během fáze zrání.
   2. podhoz THERMOPAL-SP pro přípravu podkladu pod omítku, slouží jako adhezní podklad, pro tento i jakýkoliv jiný podhoz obecně platí, že by měl být aplikován síťovitě s maximálně 50% kryvostí, aby co nejméně bránil difúzi vodních par.
   3. vyrovnávací sanační omítka THERMOPAL-GP11 (certifikovaná WTA) nebo CARO-Sanierputz je určena k vyrovnání nerovností a dutin v ploše, z důvodu úspory finální sanační omítky, jako vyrovnávací omítku lze v některý případech použít i běžnou vápenocementovou omítku s provzdušňovací přísadou THERMOPAL-P.
   4. sanační omítka THERMOPAL-SR44 (certifikovaná WTA) je špičková sanační omítka vhodná i pro největší zátěž solemi a vlhkostí, vyráběná v šedé i bílé barvě. Omítka je velice lehká (7,5 kg/m2 a centimetr tloušťky vrstvy), lze ji aplikovat až v tloušťce 3 cm v jednom pracovním kroku.
   5. sanační štuk THERMOPAL-FS33 je používán tam, kde jsou vysoké požadavky na hladký povrch, svým charakterem nebrání difúzi vodní páry.
   6. difúzní barva MAXISAN, PROFISAN, TOPSAN. Ani poslední vrstva, kterou fasádní nebo interiérová barva je, nesmí bránit »dýchání omítky«; je proto nutné použít barvu přímo určenou pro sanační omítku. Na přání zákazníka je firma Schomburg schopna vyrobit takřka jakýkoliv odstín, například pomerančově oranžovou pro zázemí provozovny McDonald v Pražské tržnici, který byl po loňských záplavách sanován na přelomu října a listopadu (viz obrázky).
   V některých případech je možné použít jednovrstvý systém nebo, v případech kde zatížení solemi není výrazné a je nutné řešit pouze problémy s vlhkostí zdiva, je možné použít provzdušňovací přísadu THERMOPAL-P do běžné vápenocementové omítky. Takto připravenou omítku, ale nelze považovat za plnohodnotnou sanační a je nutné s jejími omezeními počítat.

Aplikace systému
   Před aplikací sanační omítky je nutné starou a poškozenou omítku otlouci do výšky minimálně 90 cm nad linii okem viditelné vlhkosti nebo výkvětů solí; spáry mezi cihlami je poté nutno vyčistit do hloubky cca 2 cm.
   Při aplikaci vícevrstvého systému musí před každou vrstvou ta předešlá vyzrát (přibližně 1 den na 1 mm tloušťky vrstvy).
   Pokud není zabráněno pronikání další vlhkosti a solí do zdi, například horizontální infúzní clonou AQUAFIN F nebo AQUAFIN SMK, není řešení sanační omítkou definitivní. Podle kvality omítky a tloušťky její vrstvy však lze dosáhnout životnosti 5, 10, ale i 20 let.
   Závěrem je nutné zdůraznit, že sanační omítka sama zeď nesuší, ale pouze umožňuje lepší odvod vlhkosti do ovzduší. Vzduch v místnostech proto bude vlhký, a pokud není nezajištěno funkční větrání, může voda kondenzovat na povrchu omítky. Zároveň není možné například přistavit nábytek těsně k sanované zdi, protože by zvýšenou vlhkostí mohl začít plesnivět. Vysokou vlhkost vzduchu je nutné zohlednit i při plánování budoucího využití místností. 
Autor: Ing. Zdeněk Černý
Foto: Archiv firmy