Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

SEMA software – do nového roku opět s novou verzí

S železnou pravidelností vydává SEMA dvakrát ročně vždy novou verzi programu pro dřevostavby, srubové stavby, tesařské a speciální konstrukce a schody. Nejinak tomu bylo i v roce 2012 – v prosinci byla uvedena na trh nová verze s označením SEMA Experience V12.1.

Opět obsahuje řadu nových funkcí a vylepšení, jejichž cílem je zjednodušit a zefektivnit práci projektanta.

Volba velikosti programových oken

V prvé řadě byla uzpůsobena část vzhledu a velikosti programových oken, kde je možné zvolit z varianty Klasik (pro menší obrazovky – zmenšená dialogová okna, texty ve zkratkách jak tomu bylo doposud), nebo naopak Komfort (větší zobrazení oken, kde původní zkratky jsou již napsány v celé textové podobě). Uživatel si tak sám může rozhodnout, která z variant mu více vyhovuje, a tu si pak nastavit jako výchozí.

Přehled novinek

Mezi novinky bylo zařazeno Kontrolní centrum jenž automaticky kontroluje kolizi mezi dřevěnými prvky v podélném směru, ty opticky označí jak v půdoryse, tak ve 3D i v přehledné textové tabulce v levé části programu a umožňuje tak velice rychle tyto případné problémy vyhledat a zvolit jejich řešení.

Velmi vítanou novinkou je i okamžitá aktualizace typových zakončení v průběhu úpravy či změny – nyní není již nutné změněné parametry upravit a potvrdit a pak teprve zkontrolovat, zda je všechno správně – nově již při každé změně jednotlivé hodnoty program ihned aktualizuje náhled, a tak má uživatel okamžitou kontrolu již v době úprav.

Vylepšena byla i automatika rohových spojů stěn pro dřevostavby – nyní obsahuje mnohem vice kombinací a variant možného přednastavení – v návaznosti na kontrolní centrum pak např. upozorní na neosazený spoj stěn v případě, že není v automatice pro dané provedení žádný k dispozici.

Pro stěny a stropy je připravena nová automatika osazení na polygon – zde stačí pomocí polygonu např. zakreslit obvod zaměřené základové desky a jedním kliknutím ho využít pro vytvoření stropu v podobě základové desky, ve stěnách pak jedno kliknutí osadí na celý tento polygon vybraný typ stěny s možností nastavení požadovaného přesahu přes hranu desky či vztažného bodu libovolné vrstvy stěny.

V tesařské části bylo rozšířeno přednastavení vaznic - v asistentu profilu lze předdefinovat libovolné hlavové zakončení jež je při osazení vaznic aplikováno. Program automaticky rozlišuje, zda je vaznice ukončena např. na hraně štítu – pak osazuje hlavový profil, pokud ale vaznice končí ve valbové části a je napojena na vaznici jinou, program vytváří místo hlavového konce automaticky plátový spoj.

Značné usnadnění úprav přináší i nová možnost ořezání rohových spojů ve 3D (a to i mezi prvky rozdílných konstrukcí). Stačí oba prvky ve 3D označit, kliknout na příkaz Ořezat rohové spojení a program automaticky nabízí a přímo zobrazuje jednotlivé možnosti, jež jsou v tom konkrétním případě k dispozici, zvolenou variant pak stačí potvrdit a je hotovo.

Nezapomnělo se ani na zákazníky využívající moduly pro schody. Funkce Přizpůsobení stropního otvoru ve 3D umožňuje velmi jednoduchým a přehledným způsobem upravit pozici hrany stropního otvoru (ve 2D i 3D), k níž se vztahuje výpočet podchozí výšky. Automaticky po této změně program upraví konstrukci schodů a přizpůsobí je velikostně nové variantě.

Opravdu znamenitým vylepšením je možnost úpravy schodů systémem Drag&drop – stačí si otevřít nový kontejner schodů – vybrat požadovaný prvek a přetažením myší na vytvořené schody ho aplikovat. Lze rozlišit, zda bude např. zábradlí osazeno na pravou či levou stranu nebo oboustranně, jedním kliknutím změnit bočnici na schodnici či osadit jiný typ šprušlí zábradlí. Neocenitelná pomoc při designování schodiště přímo se zákazníkem. Popis všech novinek a vylepšení lze nalézt na internetových stránkách www.sema-soft.cz, případně navštívit stánek SEMA na jednom z nejbližších veletrhů kde vám ochotně jednotlivé možnosti předvedeme.

Nakonec ještě dvě asi nejvýznamnější novinky této verze trochu uvedeme podrobněji.

SEMA asistent STAVBY

Nakreslit celou budovu v CADu je zdlouhavý a složitý proces. V SEMA programu to jde opravdu rychle. Nový Asistent stavby umožňuje v nejkratším možném čase vytvoření kompletní stavby úchvatnou rychlostí.

CAD program pro dřevostavby nesmí být lenivý, právě naopak: Rychlé výsledky nejsou žádná velká věda. Nová funkce „Asistent tvorby stavby” od firmy SEMA to dokazuje.

Jednoduše vyberete požadovaný druh stavby, k tomu tvar půdorysu, zadáte rozměry a je hotovo. Zbytek provádí výpočetní technika tiše v pozadí. K dispozici samozřejmě zůstávají různé možnosti úprav. Tak lze upravovat pozice stěn, osazovat okna, měnit je, a podobně. Asistent tvorby stavby značně zjednodušuje zadání stavby v softwaru a nastavuje nové standardy v oblasti uživatelské přívětivosti.

SEMA asistent STAVBY

SEMA Asistent SCHODŮ – nejrychlejší cesta nahoru

Konstrukce schodiště v CAD u je náročná a komplikovaná! To ale platilo včera. Nová funkce „Asistent tvorby schodů” ukazuje jak jednoduché a cílevědomé mohou dnes být konstrukce schodišť pomocí softwaru.

Výroba schodů patří mezi královské disciplíny v dřevozpracujícím průmyslu. Každý, kdo se někdy zabýval výpočtem elegantního schodiště ví, jak zdlouhavá tato práce může být. Ale samotný výpočet je dnes pouze polovina práce. Zákazník chce také vědět, jak bude tento skvost v budoucnu vypadat.

SEMA nyní oba požadavky spojila do jednoho smysluplného celku: „Asistenta tvorby schodů”. Jednoduše vyberete tvar schodiště, zadáte rozměry a již se objeví schody v úchvatném vzhledu a samozřejmě v plnohodnotném 3D zobrazení. Zde jsou možnosti již tak rozmanité, že žádné přání nezůstane nevyslyšeno.

Změnit výšku podlaží? Žádný problém, program vše dopočítá a přizpůsobí. Všechny možnosti dopracování a úprav jsou v Asistentu i následně použitelné. Věrni heslu „Přizpůsobit se musí ne uživatel softwaru, nýbrž software uživateli” SEMA dokonale připravila Asistenta tvorby schodů a uživatelská obsluha v CAD-softwaru je tak opět mnohem více jednodušší.

SEMA Asistent SCHODŮ

Další informace získáte také na www.sema-soft.cz.

Pozvánka na veletrhy

Navštivte nás na veletrhu Střechy Praha 2013, který se koná nově v PVA EXPO PRAHA LETŤANY ve dnech 6.–9. 2. 2013 – Hala 2 , Stánek 215 nebo na veletrhu Dřevostavby Praha ve dnech 21. 2. až 24. 2. 2013 na výstavišti v Holešovicích, Pravé křídlo průmyslového paláce, stánek P60.

Autor: Jiří Bartoš
Foto: Archiv firmy