SEMA – software pro kompletní dřevostavby

Společnost Sema GmbH je středně velká německá firma, která se specializuje na vývoj SW pro dřevěné konstrukce, a to jak pro dřevostavby (rámové konstrukce, srubové stavby, 2×4 systém, celodřevěné stěny), tak i krovy a schody. Software je stavěn modulově – od verzí pro řemeslníky – tesaře a truhláře, přes provozy využívající obráběcí centra, až po výrobce montovaných domů.

Modelování krajiny

Firma vydává každoročně dvě nové verze, i v květnu letošního roku tak uvedla na trh verzi softwaru pro dřevostavby, srubové stavby, schody a krovy, tentokrát s označením Sema Experience V11.0. Jak vyplývá již z názvu, jsou v této verzi shrnuty a využity znalosti a zkušenosti z 25 letého vývoje. Nová verze obsahuje celkově více než 250 novinek z jednotlivých oborů, pro které je software vyvíjen. Asi nejzajímavější novinkou této verze je uvedení nového modulu „Terén”, který umožňuje pomocí velmi kreativního a jednoduchého systému zadat a vymodelovat komplexní ráz krajiny a následně vše zobrazit i ve 3D. Zákazník tak získá opravdu dokonalou představu o osazení a vzhledu navrhované stavby na jeho pozemku. Pro co nejvěrnější zobrazení slouží množství již přednastavených variant, k dispozici je například řeka, hory, rybník, louka, ale i stavební jáma, cesta či ulice a mnoho dalších prvků, jejichž osazením, a to buď s relativní či absolutní výškou, lze velice rychle zakreslit stavební pozemek. Je možné vytvořit i pozemek s určitou orientací ve svahu a stavbu technicky přesně umístit do terénu. Následná editace, ať už tvarová či výšková, je samozřejmě možná. Pro vyšší názornost je možné pro každou část terénu zadat rozdílné textury. V zásadě je obsluha terénu analogická jako práce s CAD polygony.

Prohlížet a kontrolovat jednodušeji

Druhým nově uvedeným modulem je „Prohlížeč projektů”. Jeho prostřednictvím mohou být projekty v počítači s nainstalovaným programem Sema otevřeny i bez hardlocku. Ve vlastnostech je možno zadat pro každý projekt status „prohlížeč”. Ten umožňuje exportovat daný projekt ve formátu „pouze pro čtení”. Takový projekt je pak možné otevřít ve verzi programu „Sema Prohlížeč”, který si může nainstalovat zákazník či partner dané firmy, a prohlédnout si danou konstrukci či zobrazit ji ve 3D i bez nutnosti vlastnit hardlockový klíč. V módu prohlížení tedy samozřejmě nejsou k dispozici příkazy pro tvorbu a úpravy projektu, jsou zde však k dispozici funkce, které umožňují kontrolovat rozměry a zobrazit i ve výrobních náhledech jednotlivých prvků. Všechny detaily lze prohlédnout i ve 3D zobrazení. Prohlížeč umožňuje také otevřít existující výpisy materiálu a zobrazit čísla prvků a další důležité informace.

Nejzajímavější novinka, modul „Terén“, umožňuje vymodelovat a zobrazit ráz krajiny

Uživatelsky příjemná zlepšení

Předchozí verze Sema Extra V10.5 přinesla velmi významnou a současně zákazníky příznivě oceněnou možnost definovat vlastní lišty ikon namísto používání klávesových zkratek. I ve verzi Sema Experience V11.0. je proto také kladen důraz na vylepšení uživatelského prostředí a samotného ovládání. Nově je tak zařazena možnost zobrazit si jednotlivé varianty úprav a lišty symbolů s výběry stiskem pravého tlačítka myši přímo u kurzoru. K dispozici je buď varianta zobrazení s jednotlivými symboly, nebo symboly i s popisem a záleží jen na uživateli, kterou z nich zvolí a bude využívat. Ovládací panely umístěné na pravé straně obrazovkové plochy pak lze zneviditelnit a získat tak větší prostor pro samotné kreslení. Naopak ti, kteří častěji využívají data z katalogu – například katalog spojovacích prvků či data pro opracování na CNC, 3D prostorové objekty a podobně, si mohou nastavit takzvaný „Kontejner” a jeho prostřednictvím získat přímý přístup do libovolně zvolené části standardních či uživatelských dat. Vítaným vylepšením je i rozšířené barevného zobrazení, které značně zvyšuje a zpřehledňuje orientaci v plánech. Software automaticky generuje barevnou výplň jednotlivých prvků s tím, že uživatel má možnost kdykoliv do tohoto výchozího barevného přednastavení vstoupit a libovolně si pod záložkou „optika” jednotlivé prvky či celky nastavit dle vlastních požadavků a představ. Nová verze programu nabízí nejenom různé druhy šrafur, ale i různé druhy barevných výplní s rozdílným stupněm průhlednosti.

Změna zobrazení se však netýká pouze půdorysných vyobrazení či řezů, tuto možnost lze využít i pro 3D zobrazení a barevně tak odlišit třeba jednotlivé prvky ve stěnové konstrukci – výměny oken, statické sloupky, rohová spojení a podobně.

Zdokonalené fotorealistické zobrazení

Již v předchozí verzi měl uživatel možnost vložit si na pozadí fotografii a konstrukci tak zasadit do skutečného prostředí. Nyní je i tato varianta rozšířena. Přes „Správu obrázků” lze vložit těchto fotografií či obrázků v mnoha rozličných formátech více a v průběhu práce pak dokonce mezi nimi přepínat. Výsledné foto i s osazenou a správně natočenou konstrukcí je možné uložit jako samostatný obrázek. Nově byl přeprogramován i výpočet fotorealistického zobrazení, v němž byl výrazně zrychlen finální přepočet obrázků. Tím je plně využit potenciál výkonu dvoujádrových a čtyřjádrových počítačů, na počítačích se čtyřjádrovým procesorem trvá přepočet asi jen šestinu původního času. Zcela přeprogramován byl i přepočet rozložení denního světla, zobrazení světla a stínu tak působí ještě přirozeněji, stejně tak jsou i plastičtější a reálnější i náhledy interiérů.

Ve 3D

Pro práci ve 3D byla naprogramována i možnost ořezat libovolný prvek podle dvou zvolených rovin, a to v provedení ostrém i tupém. Pomocí funkce mezerníku lze zadat i libovolný odstup od vybrané roviny. Taktéž je možné přímo ve 3D spojovat či dělit elementy různými typovými tesařskými spoji. Jako bonbónek v rozšíření pak uživatel najde i možnost neomezeného vkládání dřevěných prvků ve 3D, a to buď v libovolně zvolené rovině, nebo přímo „z bodu do bodu”. Lze definovat i Z-pozici či prvek vhodně otáčet podle zvolené osy.

Obr. 2: Vizuální rozlišení různých konstrukčních prvků ve 3D zobrazení

Schody

V nové verzi Sema Experience V11.0 najdeme také změny v oblasti projektování schodů. Asi nevýznamnější novinkou v této oblasti je jednoduchost zadání zaoblených (vydutých či vypouklých) tvarů výstupních prvků. Tím se stává například kreslení trumpetových schodů opravdu otázkou několika kliknutí. U tvorby schodišťového zábradlí přibyla nová záložka „SB” pro přiřazení různých bodů spojení k madlu, pásu, bočnici, stupni, podstupnici a podobně. Každému tomuto bodu spojení lze přiřadit spojovací prvek, a to jak v pozici boční, vertikální či vertikální + horizontální. Počet a typy osazených spojovacích prvků jsou samozřejmě po exportu zaneseny i ve výpisu potřebného materiálu pro výrobu schodů. Díky této nové funkci lze přednastavit komplexní zábradlí a spojovací prvky vyvzorované do detailu přes 3D objekty. Tato funkce vylepšuje modul „Schody” technicky, vizuálně i z hlediska vyhodnocení materiálu.

Import a export

Důležitým bodem pro práci projektanta je i kompatibilita mezi různými druhy software. Proto k již dříve podporovaným formátům 2D a 3D DXF a DWG přibylo i mnoho dalších zákazníky žádaných formátů. Pro 3D zobrazení byl integrován nový 3D export a na výběr jsou k dispozici exporty do různých programů, z těch nejčastěji využívaných například Google Sketchup, Inventor, Deep View, 3D Tool apod. Stejným způsobem pak byly značně rozšířeny i možnosti importu.

Připravovaná verze V11.1

Již 14 dnů po oficiálním vydání verze 11.0 bylo započato s testováním alfaverze SEMA V11.1, jejíž oficiální vydání je připraveno na prosinec tohoto roku. Nyní jsou již dokončeny překlady do všech dvanácti, v současnosti dostupných, jazykových verzí. Jsou zakomponovány do softwaru a tato takzvaná Betaverze již byla rozeslána i vybraným zákazníkům. Ti ji právě testují a pomáhají s finálním odstraněním případných nedostatků tak, aby připravovaná prosincová ostrá verze byla bezchybně funkční. V současné době je využíváno po celém světě více než 10 000 licencí softwaru Sema..

Zdokonalení nové verze se týká i schodišť, jejich kreslení je nyní mnohem jednodušší
1 Redakčně upravily Dana D. Daňková a Mgr. Jarmila Burešová
Autor: Jiří Bartoš
Foto: Archiv firmy