Alpské horské chaty s ekologickými dodávkami vody a elektrické energie

Nejnovější ekologické technologie lze využít i v extrémních klimatických podmínkách chaty v rakouských Alpách. Ve výšce 2119 m n.m. zde společnost Siemens aplikovala nové systémy pro dodávky vody a elektrické energie a novou biologickou čistírnou odpadních vod. Zlepšila se tak kvalita odpadních vod, která nyní vyhovuje zákonným požadavkům. Nová místní teplárna je vytápěna rostlinným olejem. Další dodávky elektrické energie zabezpečují solární buňky.

Společnost Siemens doslova posouvá ochranu životního prostředí s pomocí špičkových moderních technologií do nových výšin. Jako generální dodavatel zavedla společnost Siemens, divize Technologie budov, nejnovější ekologickou technologii do horské chaty Ingolstädter Haus Německého alpského svazu, která se nachází na náhorní plošině Steinernes Meer ve výšce 2119 m n.m. v oblasti Berchtesgadener rakouských Alp.

Chata, kterou v letech 1928-29 vybudovala ingolstadtská pobočka Německého alpského svazu, nyní vyhovuje zákonným požadavkům, a byl zdokonalen systém dodávek vody. Nová místní teplárna je vytápěna rostlinným olejem, další dodávky elektrické energie zabezpečují solární buňky.

Ingolstädter Haus není ojedinělým případem takové realizace: společnost Siemens dodala ekologické systémy dodávek elektrické energie a vody i do dalších alpských horských chat. Nové systémy, instalované v Ingolstädter Haus, však vycházejí z celkové koncepce koordinace veškerých technických součástí. Tato koncepce zohledňuje extrémní podmínky v prostředí vysokých krasových hor.

Voda

Dodávky vody do chaty tvoří výlučně sněhová a dešťová voda, což představuje velkou výzvu, nebo. zařízení chaty každoročně využívá k přenocování na 6000 lidí a další přicházejí přes den jako turisté. Součástí řešení je pokročilá, energeticky úsporná čistírna vody a velké nádrže. Čistotu vody garantuje celá řada filtrů, které využívají například křemenné kamínky a aktivní uhlík, nebo zařízení na odstranění UV zárodků. Kapacita nádrže byla zvýšena ze 30 kubických metrů na 95 kubických metrů.

Za účelem zajištění co nejmenších ztrát čerstvé vody se odpadní voda čistí a shromažďuje ve zvláštním kontejneru. V případě nedostatku vody ji lze znovu využít ke splachování záchodů. Zbytek čisté vody může prosáknout ven a zbývající pevná hmota se kompostuje. Bez této procedury by došlo k vyplýtvání většiny vzácné a vysoce čisté čerstvé vody do odpadu, což by ohrozilo plynulost dodávky vody. Nový systém nahradil zastaralý způsob čištění odpadních vod.

Teplo a energie

Původní dieselový generátor o výkonu 24 kW nahradila místní teplárna napájená rostlinným olejem o výkonu 28 kW a tepelném výkonu 48 kW. Teplárna využívá motorový generátor, jehož odpadní teplo je znovu používáno k výrobě teplé vody a vyhřívání budovy, a dále tak zlepšuje celkovou efektivitu. Vyhřívá i sušárnu. Teplárna poskytuje hlavní dodávky elektřiny do chaty a vyrábí zhruba 80 % elektrické energie. Zbylých 20 % zajišťují solární moduly s akumulátory a nezbytnými nabíječkami a měniči.

Do zařízení, jako je například vzduchový výtah na přepravu zboží nebo pračky, které v chatě spotřebují 70 % elektřiny, je elektrická energie přiváděna přímo z místní teplárny. Menší spotřebiče, osvětlení, zásuvky a čerpadla na čištění vody a přívod čerstvé vody, které spotřebují asi 30 % elektřiny, většinou napájejí akumulátory a solární moduly. Pro zachování přívodu energie musel starý dieselový generátor pracovat zhruba deset hodin denně. Místní elektrárně, kterou napájí výlučně řepkový olej lisovaný za studena, stačí být v provozu pouze pět nebo šest hodin denně.

Náklady

Náklady na projekt „mezi nebem a zemí“ činily 1,1 mil. eur. Ingolstadtská pobočka Německého alpského svazu přispěla zhruba deseti procenty a zbývající část hradilo rakouské federální ministerstvo zemědělství a lesního hospodářství, oblastní salcburská vláda, německá ekologická nadace Deutsche Bundesstiftung Umwelt, bavorské ministerstvo rozvoje a životního prostředí, Německý alpský svaz a město Ingolstadt.

Nový systém dodávek elektrické energie a vody do Ingolstädter Haus patří mezi nejnovější projekty firmy Siemens tohoto druhu. Podobný projekt realizovala divize Technologie budov i na další chatě v majetku ingolstadtské pobočky – Riemannhaus, která se nachází na náhorní plošině Steinernes Meer ve výšce 2177 m n.m. Stejná koncepce byla s úspěchem použita i v případě Welser Hütte v horách Salzkammergut, vlastněné Rakouským alpským svazem. Firma Siemens letos dále moderni zuje bezpečnostní systémy na několika dalších horských chatách, které vybavila nejnovějšími protipožárními a zabezpečovacími světelnými systémy.

Siemens
Siemens patří mezi největší globální elektrotechnické koncerny. Jako jediná firma na světě pokrývá prakticky celou oblast elektrotechniky a elektroniky. Působí ve více než 190 zemích a zaměstnává více než 417 000 odborníků, kteří vyvíjejí a vyrábějí produkty, navrhují a instalují komplexní řešení na míru dle požadavků zákazníků a nabízejí širokou paletu služeb dle individuálních potřeb zákazníků. V obchodním roce 2002/2003 (skončil 30. září 2003) firma Siemens dosáhla obratu přes 74 miliard EUR (US GAAP).
Zastoupení společnosti Siemens AG v České republice bylo obnoveno v roce 1990. V současné době patří Siemens s 11 000 zaměstnanci mezi největší zamestnavatele v ČR. V obchodním roce 2002/2003 vykázala skupina Siemens v České republice obrat 39,4 miliardy Kč. Siemens v České republice působí v těchto hlavních oblastech: automatizace a řízení, doprava, energetika, informace a komunikace, osvětlení a zdravotnictví. Více informací najdete na internetových adresách www.siemens.com a www.siemens.cz

Autor:
Foto: Archiv firmy