Široké spektrum exponátů na výstavě Střechy, Stavba

Čtvrt století završila mezinárodní výstava Střechy, Stavba ve třetím největším městě naší republiky. Na výstavišti ostravské Černé louky se ve dnech 25. až 27. února 2016 konal již 25. ročník zmíněné výstavy, obohacené o exponáty 4. ročníku výstavy Výtahy a zdvihací technika.

Nutno předeslat, že byly k vidění materiály, výrobky a technologie širokého spektra exterierní i interierní oblasti stavebnictví.

Program

Setkali se a zkušenosti si vyměnili odborníci – řemeslníci, výrobci, dodavatelé z České republiky, Polska a Slovenska. Na své si přišli koncoví zákazníci, kteří v praxi viděli klasické i moderní střešní systémy, zdicí, zateplovací a izolační materiály, vyslechli si rady poradny Zateplování budov a poradny Komíny, krby a kamna, dále Profesního cechu obkladačů, Centra malířů i Společenstva kominíků. Ze 12 přednášek doprovodného programu měly největší návštěvnost Foukané tepelné izolace, Revitalizace dvouplášťových střech a Studny od A do Z.

Pozornému návštěvníkovi neušla zručnost učňů v 19. ročníku soutěže středních odborných učilišť oboru instalatér a 20. mezinárodního ročníku soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. V regionálním kole soupeřily družstva budoucích truhlářů a zedníků o postup do finále, které bude v září při veletrhu For Arch v Praze.

Expozice firem

Samostatnou kapitolou letošní výstavy v Ostravě byla největší expozice domácí firmy Satjam, která kromě jiného vystavovala i novinky – střešní krytinu Satjam šindel. Má dva druhy povrchové úpravy: Purmat s vysokou odolností proti korozi, mechanickému poškození a UV záření (vyvinutá v laboratořích AcelorMittal) a úpravu Satpur na bázi polyuretanu odolná mechanickému poškození a je mimořádně odolná v prostředích se zvýšenou korozivostí. Druhou novinkou je střešní krytina Satjam Taurus Premium vyrobená z materiálu švédské společnosti SAAB a dodávaná ve dvoumodulových šablonách. Třetí novinkou jsou střešní krytiny Satjam Grande a Roof v provedení Alumat a Alumat Stucco, zařazeny do nejvyšší jakostní třídy Excelent. Třešničkou na dortu byla pro návštěvníky soutěž o střechu ze skandinávské oceli zdarma.

Máme-li jmenovat další velké a významné firmy, pokračujme společností Cembrit a její např. skládanou vláknocementovou střešní krytinou na střechy historických budov, formátů Česká šablona, Rhombus šablona, Rhombus, Anglický a Dánský obdélník, Dolmen a Bobrovka. Připomeňme i desky Cembrit Express na lehké větrané fasádní konstrukce. Na výstavě nechyběl ani tradiční vystavovatel firma Presbeton Nova a Presbeton Drahotuše se škálou dlažeb, zdících a schodišťových prvků, palisád a zahradních stěn. Za to poprvé byl k vidění plechový šindel Janošík s kompletním systémem střešních doplňků firmy Blachotrapez ze slovenského Tvrdošína a výrobky polských firem zejména do interiérů, z nově otevřené prodejny v polském Těšíně.

Pestrost výstavy doložily společnosti na ochranu dřeva a stavebních materiálů, založení základů stavby bez betonu s pomocí zemních vrutů, plejáda zateplovacích materiálů a systémů, tubusové světlovody, tepelná čerpadla, kotle, kamna a krbové vložky, stínící technika, okna, dveře, garážová vrata, kamerové systémy, mytí fasád, střech a dlažeb, výtahové rozvaděče hlavně pro motory Ziehl-Abegg a v neposlední řadě zimní zahrady.

Zhodnocení výstavy

Na závěr konstatujeme, že i když nebyla využita veškerá výstavní plocha, vstup do nové stavební sezóny se v moravskoslezské metropoli vydařil. Jistý odliv návštěvníků způsobily jarní prázdniny a předchozí i následující akce podobného druhu. Nicméně to nemůže pořadatele ze společnosti Ostravské výstavy odradit od nástupu do ještě úspěšnějšího druhého čtvrtstoletí tohoto tradičního dlouholetého mítinku na pomezí Moravy, Slezska, Slovenska a Polska.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda