Sítě proti hmyzu

Správné větrání je základ našeho dlouhodobého zdraví i okamžité kondice. Nejrychlejší způsob větrání je otevřenými okny nebo vchodovými dveřmi. Mnoho lidí větrá po celý rok. Jenže s výjimkou zimy vlétají do domu s čerstvým vzduchem i mouchy, komáři, vosy a jiný nevítaný hmyz. Proto tu jsou sítě proti hmyzu, které patří mezi běžné součásti dnešních domovů.

Sítě proti hmyzu se nejčastěji používají do oken a do dveří a na trhu je řada firem, jenž je dodávají. Jednou z nich je i společnost Building Plastics ČR, s.r.o, která svým zákazníkům přináší moderní výrobní postupy, širokou nabídku a systémová řešení pod značkou Minirol. Za jejím úspěchem stojí i extrudované a válcované profily, resp. jejich nosiče a rozsáhlé služby spojené s dodávkou materiálu.

Sítě proti hmyzu do oken

Sítí proti hmyzu, kterými lze chránit okna před vnikem nežádoucího hmyzu do interiéru, existuje několik druhů. Nejznámějším typem jsou pevné okenní sítě, ale existují i sítě rolovací, jejichž největší předností je variabilita zatažení. Pro svou eleganci jsou velmi oblíbené i sítě plisované.

Pevné sítě proti hmyzu

Mají pevnou konstrukci, která se dá vsadit do rámů všech typů oken. V této variantě je síť uchycena a napnuta do hliníkového rámu a šetrně umístěna na okno. Každá síť se vyrábí přímo na míru dle velikosti okna. U pevných okenních sítí není třeba zasahovat do rámu okna díky použití vhodných držáků a samotná instalace i údržba jsou velice jednoduché. Rám sítě se skládá z hliníkových profilů, které jsou spojeny pomocí vnějších nebo neviditelných vnitřních rohových spojek. Síť k oknu lze uchytit pomocí speciálních otočných, pružinových nebo vsazovacích držáků. Díky jednoduchosti této konstrukce lze se sítí velmi snadno manipulovat.

Rolovací sítě proti hmyzu

Charakteristickým znakem rolovacího systému je jeho velmi snadná manipulace. Síťovina se pohybuje ve vodicích lištách a navíjí se na hřídel, která je umístěna v hliníkovém boxu. Rolování sítě je zajištěno pomocí speciální hřídele s pružinou, která může být na přání zákazníka opatřena brzdou pro ještě plynulejší chod síťoviny ve vodicích lištách. Vodicí lišty i koncová lišta jsou opatřeny těsnícími kartáči, které dokonale zamezí vniknutí všech nevítaných hmyzích hostů. Ve stažené poloze je síť aretována zachycením koncové lišty do speciálních úchytů. Rolovací sítě jsou montovány na rám okna. Ovládají se pomocí různých madel, u vyšších oken se používá šňůra.

Plisované sítě proti hmyzu

Plisované neboli skládané sítě proti hmyzu představují moderní ochranu interiéru před nežádoucím hmyzem. Plisé je vysoce dekorativní a při složení jen minimálně zmenšuje aktivní plochu okna. Jeho nespornou výhodou je nejen možnost použití u velice rozměrných okenních otvorů, ale rovněž schopnost dodat prostoru nezaměnitelný a osobitý charakter.

U plisovaných sítí proti hmyzu se síť mechanicky posouvá nahoře ve vodicím profilu tvaru U a dole je vedena velmi nízkým PVC profilem. Síť se jednoduše instaluje a je velmi snadno demontovatelná.

Sítě proti hmyzu do dveří

Otevřeme-li dveře pro vstup do zahrady, stává se při krásném počasí venkovní prostor naším druhým obývacím pokojem. I zde je však dobré pamatovat na otravný hmyz. Podobně jako u sítí proti hmyzu do oken existuje i pro dveře spousty variant, kterými se lze před nežádoucím hmyzem chránit. K pevným, rolovacím či plisovaným sítím však přibyla i možnost zvolit posuvnou síť proti hmyzu.

Posuvné sítě proti hmyzu

Jedná se o velice komfortní variantu sítě proti hmyzu a navíc, v porovnání s ostatními, zajišťuje elegantnější řešení do dveří. Síť je uchycena a vedena ve speciálních kolejnicích. Samotný chod sítě je velice tichý. Tato síť se obvykle instaluje na francouzská okna nebo dveře. Je také vhodná do míst, kde je méně prostoru přede dveřmi, avšak vyžaduje k otevření prostor vedle dveří.

Výběr firmy

Podobně jako u jiných výrobků budeme nepochybně i u sítí proti hmyzu porovnávat design a cenu. Neměly by to však být faktory jediné. Důležité je znát i cenu dopravy, schopnost firmy poskytovat technickou podporu (nejen v počátcích plánování projektu, ale i v jeho průběhu či ve fázích jeho dokončení) a záruku. V neposlední řadě je dobré znát i historii firmy, která nám může napovědět nejen něco málo o kvalitě, ale rovněž schopnosti své závazky dodržet.

Building Plastics ČR, s.r.o.

Společnost Building Plastics ČR, s.r.o. patří k předním výrobcům venkovní stínicí techniky, výplní stavebních otvorů a sítí proti hmyzu. Na trhu působí již více jak 20 let. Produkty, které vyrábí, jsou z kvalitních materiálů a podléhají přísné výstupní kontrole.

V sekci sítí proti hmyzu nabízí společnost Building Plastics ČR, s.r.o. nejen výrobky přesně na míru, ale rovněž širokou nabídku obchodních partnerů, kteří svým zákazníkům poskytují profesionální podporu ve všech fázích projektu a zajišťují i rozvoz výrobků.

¹) Zpracováno z podkladů www.minirol.cz.
Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv firmy