Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Skeletové stavby z lehké galvanizované oceli vnitřní pevnost a vnější krása

Společnost KREJČÍ-BRNO, spol. s r.o. zvolila pro realizaci staveb lehkou galvanizovanou ocel. Důvodem jsou, opravdu stručně řečeno, mnohé výhody, které nejsou prokazatelné u většiny tradičních materiálů. Skeletové stavby z této oceli představují na českém trhu zcela nový stavební systém. Pocházejí ze severní Ameriky, kde v současné době velmi rychle nahrazují nejčastěji používané dřevěné nosné konstrukce.

Ocel se ve stavebnictví používá snad více než 150 let a dodnes patří mezi nejodolnější, nejtrvanlivější a nejtvárnější stavební materiály. Tenkostěnná ocel se zpracovává za studena a co je asi nejpodstatnější, vyznačuje se velmi nízkou hmotností. Velmi snadno se s ní manipuluje. Odborníci z firmy KREJČÍ-BRNO vyzdvihují opravdu variabilní použití tohoto systému u mnoha typů staveb. Každý projekt je ale individuální. Teprve po zadání požadavku od zákazníka je navržena konkrétní konstrukce. Z tenkostěnných galvanizovaných profilů lze vystavět obytné, občanské i průmyslové stavby. Týká se to nejenom novostaveb, velmi jednoduše se dají použít i pro nástavby, přístavby, půdní vestavby, nebo rozdělovací příčky, které nejsou staticky závislé na stávajících konstrukcích. Systém z galvanizované oceli si velmi dobře rozumí s protipožárními systémy. V tomto směru firma KREJČÍ-BRNO velmi úzce spolupracuje se společností Knauf, která vyrábí společně se sádrokartonem i anhydrytové potěry. Ty plně vyhovují suché montáži a tím i způsobu výstavby z galvanizované oceli.

Výhody stavebního systému

Oproti shodným stavbám z tradičních materiálů znamená volba galvanizované oceli především výraznou finanční úsporu ze zvýšené užitné plochy. Tloušťka svislých konstrukcí je zhruba čtvrtinová. Tepelný odpor vodorovných i svislých konstrukcí je v případě našeho porovnání o 50 % až 100 % vyšší. Skeletová stavby je vyplněna izolací a nedochází tak ke vzniku případných tepelných mostů. Fyzikální vlastnosti a pevnost použité oceli zaručují výsledné stavbě její dlouhou životnost. Konstrukce z galvanizované oceli je tvarově velmi variabilní, lze navrhnout variabilní dispoziční uspořádání společně s výběrem materiálů a vzhledů fasády.
Především pro investory a realizační firmy je důležitá velmi krátká doba výstavby, aniž dochází k porušování technologických lhůt stavebních prací.
Pro projektanta stavby je výhodou konstrukčního systému skutečnost, že se oproti tradičním materiálům velmi snadno podřizuje tvarovým požadavkům projektu. Společnost KREJČÍ-BRNO, spol. s r.o. staví skeletové stavby ocelové i dřevěné konstrukce, které jsou vhodné ve všech klimatických podmínkách.

Montáž

Skeletová stavba vzniká z jednotlivých prvků přímo na stavbě a zejména se využívá tam, kde je dodavatel odkázán pouze na lidskou sílu, konstrukční díly mají velmi malou hmotnost. Kompletní dodávka stavby je provedena bez mokrých procesů. Nároky na skladovací a montážní plochy jsou opravdu minimální. Spoje skeletové stavby jsou provedeny šroubováním a velmi snadno se dají rozpojit bez jakéhokoliv poškození spojovacích dílců. Konstrukční systém lze použít pro stavby až o 4 nadzemních podlažích bez jakékoliv kombinace s jiným konstrukčním systémem. Vzhledem k použitému materiálu mohou být s milimetrovou přesností montovány stěny, stropy, příčky i krovy. Stavba je velmi rychlá, systém obsahuje mnohem menší počet konstrukčních prvků ve srovnání se stavbou z tradičních materiálů. V průběhu celé etapy stavby je využíván pouze suchý proces. Ihned po dokončení je plnohodnotně obyvatelná a využitelná stejně, jako u ostatních materiálů. Stavět se může i v zimě.

Realizace

Mnohé realizované stavby dokazují, že systém galvanizované oceli je zcela výjimečný, variabilní a dokáže se přizpůsobit každému požadavku. Uvedeme některé z nich.

  • Hypernova Hradec Králové - Autorem projektu stavby byla architektonická kancelář Arch Design, roli generálního dodavatele stavby převzala stavební firma SYNER z Liberce. Firma KREJČÍ-BRNO, spol. s r.o. fungovala jako odborný dozor při montáži stěn a vazníků z lehké galvanizované oceli. Pro stavbu dodávala až 16 m dlouhé vazníky z lehké galvanizované oceli, o hmotnosti necelé 1 tuny. Dělící stěny jsou vysoké téměř 9 m. Montáž konstrukce proběhla z jednotlivých prvků přímo na místě. Na místo určení byl vazník zvednut pomocí tří kladkostrojů. Právě zde byla využita výhoda nenáročné manipulace. Většina stavebních prací probíhá za pomoci ručního nářadí nebo lehké manipulační techniky HILTI.

Veškeré návrhy pro konstrukci vycházejí ze statických výpočtů. Konečný výčet jednotlivých prvků je schopna firma KREJČÍ-BRNO schopna dodat zhruba za 14 dní.

  • Nová prodejna v Lanškrouně - Tento objekt byl projektován Ing. Slepičkou. Společnost KREJČÍ-BRNO dodala celou hrubou stavbu včetně práce na tepelně-izolační fasádě.
  • Rodinný domek v Kroměříži-Vážanech - Stavba tohoto objektu byla realizována již v loňském roce. Na jednotlivých návrzích se podíleli architekti a projektanti společnosti ARCHTEAM Náchod. Stavba byla oceněna cenou Grand Prix architektů. Konstrukce celého domu byla vystavěna z dřevěných hranolů, svisle i vodorovně opláštěných velkoformátovými dřevěnými biodeskami. Tak tomu je v exteriéru i interiéru.

Dřevěné konstrukce i systém z lehké galvanizované oceli mohou zpočátku vzbudit nedůvěru, jejich výhody jsou ovšem nesporné. Odborníci z firmy KREJČÍ-BRNO poskytnou každému zájemci odbornou konzultaci a poradenství. Pomohou tak při rozhodování při výběru stavebního systému. V druhé etapě zajistí rychlou dodávku a montáž vlastní stavby. Dodavatelské firmy zároveň zaškolí na provádění staveb z galvanizované oceli.

Autor: Lenka Dvořáková
Foto: Archiv firmy