SketchUp PRO a nový V-Ray 3!

Program SketchUp je velmi populární CAD software pro tvorbu ve 3D prostoru vyvíjený společností Trimble. Jde o velmi výkonný 3D skicař a modelář pro tvorbu designu, návrh hmoty, 3D modelů z různých oborů od koncepční fáze návrhu projektu až po podrobné zpracování detailu.

„SketchUp je program pro všechny”, disponuje širokou nabídkou zaměření pro profesionální architekturu, interiéry, exteriéry, stavebnictví, strojní inženýrství, ale i např. pro rozhlasové stanice, filmový průmysl, urbanismus nebo pro ústřední orgány státní správy.

Společnost 3E Praha Engineering a.s. je výhradním distributorem programu SketchUp PRO pro Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Ukrajinu. Mimo jiné v naší nabídce naleznete zajímavá rozšíření, tzv. pluginy, do jejichž tvorby jsme se zapojili i my v podobě velmi oblíbených 3E Oken a dveří, 3E Katalogu, 3E Parametrických tvarů a nově 3E Stavař – nástroj pro tvorbu rozpočtů.

3E Stavař vytvoří vlastní knihovnu materiálů, konstrukcí a dodavatelů pro všechny vaše projekty a racionalizuje svou práci nejen při sestavování rozpočtu, ale také pro navazující fáze přípravy stavby, případně tvorbu prováděcí dokumentace. Přímé propojení 3D modelu a generovaného rozpočtu umožňuje zcela automaticky přenos provedených změn a aktualizací do rozpočtovaných položek a usnadňuje komunikaci s investory prostřednictvím prezentace projektu ve SketchUpu. Stavař je plně integrován do SketchUpu s jednoduchým uživatelským rozhraním, umožnuje členit rozpočet na etapy, podle dodavatelů a podle druhu materiálů.

SketchUp se těší stále větší oblibě, a proto těchto pluginů rapidně přibývá. Vybíráme jen ty nejzajímavější. Letos nabídku obohatila nová verze populárního V-Raye! Ve spojení se SketchUpem tvoří mocnou sadu nástrojů, která Vám umožní vytvářet projekty špičkové kvality.

SketchUp PRO je placenou verzí, určenou pro komerční použití. Přináší mnoho rozšíření a výhod. Samozřejmostí je technická podpora, plná lokalizace v českém jazyce, rozšíření, které doplňují základní sadu nástrojů, knihovnu prvků a materiálů a mnoho dalšího. Ještě bych zmínila množství formátů pro exportovaná, ale také importovaná data. Získáváte tak možnost pracovat s podklady, například ve formátu DWG, DXF pro AutoCad a formátu 3DS.

Nedílnou součástí instalace je aplikace LayOut pro prezentování vašich projektů a tvorbu výkresové dokumentace. Propojení vkládaného modelu SketchUpu a vytvářené 2D dokumentace, umožní provedené změny na modelu ve SketchUpu automaticky přenést do dokumentace v LayOutu.

LayOut vytváří vícestránkovou dokumentaci, do které lze přidávat jednotlivé objekty: modely SketchUpu, grafiku – např. logo, rozpisky, text a kóty. Jakémukoliv pohledu na model SketchUpu lze přiřadit různá výkresová měřítka (pohled i měřítka jsou nastavitelná přímo v LayOutu) a umístit je na společnou stránku.

Modul LayOut eliminuje nadbytečnou práci – vytváří pouze jediný dokument, který lze prezentovat na PC pomocí celoobrazovkových slidů a zároveň z něj tisknout. LayOutu umožňuje tisk ve vysokém rozlišení a export do formátu PDF, PNG a JPG.

Nový V-Ray 3! Kvalitní render pro SketchUp

Slabinu programu SketchUp představuje absence možnosti fotorealistického výstupu. Odpovědí na tento nedostatek je plně integrované rozšíření – V-Ray vyvíjený společností Chaos Group. A jedná se opravdu o celosvětový fenomén v oblasti fotorealistického renderování. Pokud tedy požadujete vysokou kvalitu, rychlost a efektivitu práce bez nutnosti opouštět uživatelské prostředí SketchUp, stává se V-Ray jednoznačnou volbou.

Aktuální verze 3 přinesla řadu vylepšení a novinek. Zcela přepracované uživatelské rozhraní překvapí svou jednoduchostí a přehledností. Jakmile dokončíte instalaci aplikace, objeví se tři nové nástrojové lišty. Hlavní, s názvem V-Ray pro SketchUp, obsahuje možnost spuštění ovládacího centra aplikace Asset Editor. Zde nalezneme veškerá nastavení, nástroje, geometrické objekty V-Ray, širokou knihovnu materiálů s možností uživatelských úprav a možnosti jednotlivých typů světel.

Nástrojová lišta svítidel obsahuje celkem sedm typů objektů. Po důkladnějším seznámení s jednotlivými druhy těchto objektů, získáváme možnost velmi detailního zpracování osvětlované scény. Například prostřednictvím Mesh Light vytvoříme osvětlovací těleso z jakékoli objemové skupiny SketchUp.

Třetí nástrojovou sadou jsou V-Ray objekty. Například V-Ray Fur vytváří efekt realistické trávy, nebo efekt „chlupatých” povrchů. Mesh Clipper dokáže pracovat s řezovými rovinami SketchUpu a prostřednictvím Export/Import Proxy odlehčíme renderované scéně od složitých komponent.

Plná integrace V-Ray do prostředí aplikace SketchUp umožnuje použití jeho standardních nástrojů, jako nastavení stínů podle času a data, včetně Geo-umístění, nebo práce s materiály a texturami.

Novinky

Jak bylo již zmíněno, uživatelské rozhraní je zcela nové s důrazem na jednoduchost a přehlednost. V knihovně je přes 500 zcela nových materiálů a textur. Přibyl nový nástroj denoiser, který automaticky odstraní šum a zlepší kvalitu výstupu až o 50 %. Nová verze je obohacena o mnoho nových funkcí jako např.: Virtuální realita, Perspektiva, Globální osvětlení, Fyzikální slunce a obloha, Fyzikální kamery a materiály, Proxy objekty, V-Ray frame buffer pro barevnou korekci výstupu, zobrazení historie renderingu a mnoho dalších.

Roku 2015 se společnost 3E Praha Engineering, a.s. stala certifikovaným školícím centrem na V-Ray pro SketchUp v ČR a na Slovensku. Našim zákazníkům poskytujeme profesionální podporu a školení pro V-Ray.

Více informací naleznete na webových stránkách www.sketchup.cz.

Fotogalerie

Autor:
Foto: Archiv firmy