Sklárna Květná. Foto: Jiří Komárek, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Sklárna Květná osadila na výrobní halu kvůli energetické krizi solární panely

Strání (Uherskohradišťsko) 27. října (ČTK) - Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku osadila na střechu výrobní haly solární panely. Pomohou jí vyrovnat se s energetickou krizí. Elektřinu vyrobenou ze slunce sklárna plánuje využít k pohonu nové elektrické tavicí pece, v níž lze denně vyrobit zhruba 600 kilogramů čiré skloviny, řekl ČTK Lubor Cerva, jednatel společnosti Cerva Bohemia, která sklárnu vlastní.

Vybudování solárního parku s bateriemi, jehož spuštění plánuje firma v nejbližších dnech, přišlo podle Cervy zhruba na deset milionů korun, asi dva miliony z této částky pokryje dotace od státu. Pořízení elektrické pece a související stavební úpravy stály okolo čtyř milionů korun.

Investice umožní sklárně zůstat v provozu i v případě přerušení dodávek plynu nezbytného pro vytápění hlavní pece, která taví i barevnou sklovinu. V případě výpadku plynu by se sklovina tavila v elektrické peci. "Řekněme z dobrých 70 až 80 procent by solární park spotřebu pece utáhl. Máme i baterie, takže by tavila také v noci. I v případě extrémního vývoje situace bychom měli přežít," řekl Cerva.

Pakliže nebudou dodávky plynu zastaveny, plánuje sklárna mít v provozu plynovou i elektrickou pec souběžně. "Můžeme tím získat významně kvalitnější sklovinu a zvýšíme obrat továrny. Narazíme sice na problém se zaměstnanci, sklářů není nekonečno, ale myslím si, že si s tím dokážeme v krátkém časovém horizontu poradit," uvedl majitel sklárny.

Cena za plyn sklárně meziročně několikanásobně vzrostla, pro letošek ji má zafixovanou. Kvůli prudkému nárůstu nákladů podnik koncem loňského roku zdražil své výrobky zhruba o 30 procent, což zákazníci podle Cervy akceptovali. "Letos jsme ceny nezvedali. Dosáhli jsme tím toho, že máme stabilizovaný rozpočet. Nevyděláváme, ale ani neproděláváme. Cena plynu, kterou máme nasmlouvanou na příští rok, bude významně levnější než letos. Očekáváme, že se konečně dostaneme do zcela nezbytného zisku, protože takovýto provoz skoro o 100 zaměstnancích nemůže bez zisku dlouhodobě pracovat. To by nedávalo smysl," řekl Cerva.

Většina výrobků sklárny v Květné, která je částí obce Strání, jde na export. Podnik vyváží především do západní Evropy, ale i Skandinávie nebo USA. "Nové a zajímavé trhy se nám loni otevřely v Singapuru a Jižní Koreji, tam jsme nikdy dřív nebyli," řekl Cerva. Domácí zákazníci podle něj stále častěji využívají nákupy přes e-shop, zájem mají zvláště o sklenice na víno a džbánky. Sklo podnik dodává na trh pod značkou Květná 1794.

Loni utržila společnost Cerva Bohemia téměř 67,3 milionu korun, předloni to bylo zhruba 39,9 milionu korun. Za rok 2021 skončila ve ztrátě zhruba 8,4 milionu korun, o rok dříve její ztráta dosáhla asi 23,7 milionu korun. V roce 2021 zaměstnávala v průměru 75 lidí, stejně jako předloni.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia