Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Sklo a tři věže

Na ulici Šumavská, pomyslné severní vstupní bráně do centra Brna, se tyčí tři věže. „Trojčata“, tak stavbu nazývají Brňané, vyrostly v 70. letech a u zrodu návrhu byli architekti Zajíc a Ryška. V době normalizace to byl nadmíru odvážný projekt. Návrh držel krok se západní architekturou 60. let 20. století a odkazoval na mrakodrapy, jakými byla i newyorská „dvojčata“.

Tři věže

Zub času a rostoucí požadavky na úroveň administrativních prostor si vynutily rekonstrukci padesátiletých věžáků brněnského severního města. Tak jako před lety, i teď byla očekávání veliká. Rekonstrukce měla za cíl zachovat všechny tři věže a přizpůsobit je potřebám dnešního člověka. Žijeme v rychlé době, a tak pracovat, nakupovat a odpočívat v jednom místě považujeme za standard. Multifunkčnost jednoho prostoru je soudobým kritériem pohodlí. A i proto návrh z dílny architekta Michala Kristena počítá kromě administrativních ploch i s obchodní galerií, prodejnou potravin, bankou, poštou, lékárnou a s řadou obchodů a služeb. Pokud si budete chtít oddechnout, bude zde k dispozici relaxační zóna a terasa s parkovou úpravou, zelení, lavičkami, restauracemi a kavárnami. Budovy jsou výborně dostupné MHD. Dvěma podzemními patry pro 550 parkovacích míst, dobíjecími stanicemi pro elektromobily, ruční myčkou a napojením na cyklostezku se myslelo i na ty, kteří přijedou autem nebo na kole.

Oděné do skla

Se svými 18, 22 a 24 patry budou mít tři věže každá jinou výšku. Počítá se s jednotící fasádou, která se bude lišit jenom barvou vertikálně umístěných metalických pruhů. Budova C se od roku 2017 chlubí zlatými pruhy. Ve stříbrnou se v současnosti mění věž B. Ta bude dokončena na jaře 2019. Věž A bude mít pruhy bronzové, její nový skleněný plášť bude dokončen v roce 2020.

Skleněné odění věží C a B o ploše 12.000 m2 je z dílny koncernu Saint-Gobain. Opracování a finální řešení skla provádí jeho brněnská divize Glassolutions. Použité typy skla SGG COOL-LITE® SKN 176 a SGG Planitherm® XN patří mezi nové a inovativní materiály. Navržená a dodávaná skladba trojskel kombinuje mnoho fyzikálních vlastností, které eliminují a optimalizují vnější a vnitřní vlivy prostředí. Sklo SGG COOL-LITE® SKN 176 kombinuje ochranu před sluncem, vysokou světelnou propustnost a skvělé tepelně-izolační vlastnosti. SGG Planitherm® XN vyniká nízkou světelnou reflexí, vysokou světelnou propustností a optimální tepelnou izolací.

Jak tomu rozumět? Izolační trojskla jsou sestavena a opracována tak, aby uživateli poskytla příjemné vnitřní prostředí pro jeho život a práci. Díky tomu si užije barevně neutrální vzhled s nízkou světelnou reflexí, teploty v interiéru zůstávají příjemné i v zimě, a to i v blízkosti otevíratelných oken. Vlastnosti skleněného pláště budovy podstatně snižují tepelné ztráty. Jeho vysoká světelná propustnost přenáší dostatek denního světla a tím snižuje potřebu umělého osvětlení. Konstrukce se strukturálními rohy a distančními profily SWS Ultimate zaručuje optimální uložení do obvodového pláště budov a činí z něj dokonale funkční celek.

Tato řešení přinášejí svým uživatelům vytoužený komfort a příjemné klima v průběhu celého roku. Šumavská Tower je místem, kde se bude dobře pracovat, nakupovat i relaxovat, kde to bude působit klidně a rozhodně ne uzavřeně. Sklo je v tomto projektu atributem vzdušnosti, lehkosti a čistoty. Reprezentuje v budovách pohodlí či okázalost, a to i díky výjimečným výhledům do všech koutů Brna. To vše vrací „brněnská trojčata“ do života v designu a s vlastnostmi odpovídajícími potřebám moderní doby.

Tento článek vyšel v šestém vydání časopisu INTRO - www.introonline.cz
Autor:
Foto: Archiv Šumavská tower