Skrytá síťka proti hmyzu SITPROM pro plastová a dřevěná okna

Ochrana obydlí proti dotěrnému hmyzu nás začne často zajímat, až když se s teplými dny začnou bytem prohánět mouchy nebo nás v noci překvapí bodající komáři. Skrytá síťka proti hmyzu SITPROM umožňuje průběžné, trvalé větrání okny sklopenými do ventilační polohy, aniž by výhled ven rušila venkovní síť proti hmyzu.

Základní vlastnosti skryté síťky

Uvedené řešení lze použít na všechna dnes standardní plastová a dřevěná okna a balkonové dveře. Společnost SITPROM vyvinula a uvedla do výroby nejen vlastní síťku proti hmyzu, ale i celý sytém spolehlivého a bezpečného upevnění plisované (skládané) síťky mezi okenním křídlem a rámem.


Obr. 1: Dřevěné okno se skrytou síťkou.

Při zavřeném okně je síťka neviditelná, ve ventilační poloze chrání jen ventilační mezeru, přičemž průhled oknem je zachován. Při otevření okna zůstává síťka na rámu okna. Skrytá síťka SITPROM dává tedy oknům novou užitnou hodnotu, tj. ochranu proti hmyzu, aniž by uživatel musel rezignovat jednu ze základních funkcí, tedy nerušený výhled ven nebo větrání.

Snad každý si v našem klimatickém pásmu položil a kladně odpověděl na následující otázky:

  • Obtěžuje Vás každé léto dotěrný hmyz, ať už létající nebo lezoucí?
  • Máte krásná nová okna a jejich vzhled a funkčnost si nehodláte kazit neprostupnou sítí přes celé okno?
  • Pěstujete na venkovních parapetech rádi květiny, které se musí zalévat a ze země na ně nedosáhnete?
  • Potřebujete se občas z okna rychle vyklonit, když někdo dole u dveří zazvoní, nebo zjistit kde jsou právě teď vaše děti?

Pokud ano, vyplývá z toho, že ochrana proti hmyzu by měla být nedílnou součástí návrhu oken, a to jak nových, tak modernizovaných. Skrytá síťka proti hmyzu SITPROM v tomto ohledu nabízí uživatelům nové možnosti, především pak těm, kterým nevyhovují již nabízené typy okenních sítí.


Obr. 2: Pohled zvenku na okno s instalovanou skrytou síťkou proti hmyzu.

Obr. 2: Pohled zevnitř na okno s instalovanou skrytou síťkou proti hmyzu z obr. 2.

Skrytá síťka je je vyrobena z kvalitních a trvanlivých materiálů, které se vyznačují tvarovou stálostí a odolností. Je umístěna na rámu okna (v místnosti) po obvodu křídla. V tomto místě není vystavena žádným povětrnostním vlivům a tím je zaručena její dlouhá životnost.

Vysoký komfort obsluhy

Všechny uvedené funkce skryté síťky proti hmyzu SITPROM se provádějí pouze pomocí okenní kliky.
Otevře-li se okno do polohy ventilace, síťka se rozprostře mezi rámem a křídlem a plní tak funkci ochrany proti hmyzu.
Otevřete-li se celé okno, síťka zůstává skryta na rámu.
Při zavřeném okně zůstává síťka skryta

Montáž skryté síťky

Pro okna, která jsou již osazená, je nutné vyměnit části kování, které standardně vyrábějí všichni výrobci celoobvodových kování. Tato výměna je nenáročná.

Pro nová okna je optimální požadovat dodání oken se skrytým kováním. Toto kování je na trhu relativně nové, nekazí vzhled okna, ani jeho výrobu nijak výrazně neprodraží. S tímto kováním je okno nachystané pro montáž skryté síťky. Ve srovnání s dodatečnou montáži zákazník značně ušetří.


Obr. 4: Okno při plném otevření. Vzorková prodejna Praha, AR Okenní technika.

Obr. 5: Totéž okno skno sklopené do ventilační polohy.

Přednosti skrytého kování

Toto kování nemá žádné viditelné okenní závěsy, panty nebo krytky, nic nenarušuje vzhled okna při pohledu z místnosti.

Mezi další přednosti patří zejména zvýšená bezpečnost proti vypáčení, a to i při otevřené ventilaci! Díky skrytému provedení pantů již není kompozice okna nijak rušena a navíc odpadá starost jak umýt problémová a nejhůře přístupná místa na okně, nebo praskání, urážení či ztrácení krytek z kování.

Z hlediska tepelné izolace se skryté kování ve srovnání s tradičním, na rámu osazeným kováním, ukazuje jako objektivně výhodnější řešení. Kování je zcela zapuštěno v oblasti drážky pro kování a tím efektivně předchází tepelným mostům.

1 Zpracováno podle firemní technické dokumentace SITPROM, s.r.o.
Autor:
Foto: Archiv firmy