Skutečně kvalitní pokrývači se chodí školit!

Prvotřídně položená střecha? Odborníci tvrdí, že i dnes jich je u nás jako šafránu, a spíš střechy dělí na ty s menšími či většími chybami. Problém přitom netkví v nedostatku vhodného a kvalitního sortimentu nebo doplňků, ale především v nekvalitně odvedené práci pokrývačské firmy.

I pro pokrývače platí: učit se, učit se a učit se

Jak lze problém řešit? V první řadě je nutné mu předcházet, a to zejména volbou kvalitní a osvědčené pokrývačské firmy, která má v oboru renomé a například prošla speciálními školeními, zaručujícími, že pokrývači byli seznámeni s prací s jednotlivými materiály a získali odborné osvědčení.

Pálené tašky sice poskytují střeše krásu a originalitu, jsou však náročnější na pokládku. Firma Tondach proto pokrývačům nabízí speciální dvoufázové školení, na němž se zájemci seznámí nejen s kompletním sortimentem Tondach, ale také s technikou jeho pokládání a finesami jednotlivých materiálů.

Školení 1. stupně se věnuje seznámení s produkty firmy Tondach a aplikaci kompletního systému Tondach, a to jak keramického, tak i nekeramického příslušenství. Součástí školení je i prohlídka výrobního závodu v Hranicích nebo ve Stodu a ukázky montáže vybraných druhů krytin.

Školení 2. stupně je určeno vždy 16 pokrývačům, kteří již prošli základním školením 1. stupně, a navíc pracují s bobrovkami nebo často provádějí rekonstrukce střech památkových objektů a mají zájem se naučit další nadstandardní pokrývačské práce. Toto školení se koná v prostorách SOU a U Brno - Bosonohy, kde bylo za pomoci Cechu KPT a jeho zvláštních členů – výrobců střešních materiálů - vybudováno zázemí pro doškolování pokrývačů.

Böhmishe Kehle známkou mistrovství

Za klasiku mezi pálenými taškami byla odedávna považována taška bobrovka. Přestože dnes je její pokládka spíše výjimečnou záležitostí, v minulosti byla naprosto běžná; čeští řemeslníci její pokládku mistrně ovládali, vyvezli do světa a i díky tomu se nejhezčí vykládané úžlabí nazývá Böhmische Kehle.

Dnes se bobrovky používají převážně při rekonstrukcích historických budov, ale začínají se opět objevovat i na novostavbách. Mají však svoje specifika a úskalí při pokládce, a proto se školení 2. stupně věnuje vykrývání speciálních a oblých tvarů právě tímto druhem krytiny.

Samotné třídenní školení je rozděleno do dvou částí. V rámci teoretické přípravy je pro pokrývače připravena nejen přednáška věnující se uvedené problematice, ale i trénink na papírových modelech úžlabí, jehož cílem je naučit se rozeznávat speciální tašky a pochopit postupy montáže. Na školení pokrývači obdrží i učebnici, kterou používají jako manuál v teoretické i praktické části, a jež byla speciálně zpracována právě pro účely tohoto školení, neboť kvalitní literatura věnující se této problematice na našem trhu dosud chyběla.

V dalších dnech již pokrývači pracují se skutečnými taškami ve dvojicích podle zadaných úkolů na tesařských modelech tak, že jsou zapojeni všichni účastníci a postupně se vystřídají na všech modelech. Cílem je precizně a do detailu zvládnout všechna čtyři zadání - vikýř volské oko, kužel, rovnoboké úžlabí a úžlabí nerovnoboké.

Certifikát potvrdí kvalitu

Školení 2. stupně probíhají pouze 1 – 2 krát měsíčně, v zimním období (vždy se dvěma odbornými školiteli) a jsou určena pro vybrané pokrývačské firmy, které dlouhodobě pracují s materiály Tondach, zejména bobrovkami. Vzhledem k omezenému počtu účastníků je skutečně v každém regionu pouze několik vybraných firem, které se mohou pochlubit potvrzením o absolvování „školení 2.stupně Mistr pokrývač Tondach – pokládka speciálních tvarů střešních ploch". Certifikát je přitom vždy vystaven na jméno absolventa a není přenosný.

Díky tomu mohou vždy zákazníci jednoduše a snadno zkontrolovat, ževlastník tohoto potvrzení se školení účastnil osobně, opravdu zvládá danou problematiku a nejedná se tedy pouze o formalitu.

Autor: Mgr. Lidmila Kábrtová
Foto: Archiv firmy