Skutečně »Maják«

Stalo se to v dubnu roku 2003. V holandském městě Deventer, ve čtvrti s novou zástavbou, která nese jméno »De Vijfhoek«, byla veřejnosti oficiálně představena výjimečná stavba - Maják. Již územní plán z roku 1996 se zmiňuje, že součástí této oblasti by měl být viditelný bod, který usnadní orientaci v daném okolí. V plánu byl tento objekt označen jako »světelný maják« nebo »výrazný prvek v krajině«. A skutečně - ve čtvrti »De Vijfhoek« nyní hned tak nezabloudíte.

Osmipatrovou stavbu jednoduše nelze přehlédnout. Zadání pro architekta znělo: navrhnout objekt, který by budil pozornost. Autor projektu splnil tento úkol na sto procent. Jako výchozí tvar si vzal monolit a došel tak k osmipatrovému domu, ve kterém se nachází 22 bytů nájemních, z nichž největší má plochu 140 m2 a nejmenší 90 m2, a v přízemí ještě denní jesle. Výjimečnost objektu spočívá v tom, že na jeho vnějších stěnách nenajdete žádné pravé úhly a střechu tvoří vlastně sedmá šikmá stěna. Pozoruhodný je i fakt, že na budově neuvidíte žádné potrubí nebo komín.

Střešní okna VELUX

Obecně se dá říci, že architekt každého objektu se brání rušivým prvkům v ploše střechy. Jenže budoucí nájemníci si přejí spoustu denního světla, čerstvý vzduch a dostatečný výhled do okolí. Architekti Majáku vyřešili tento problém tak, že na jeho střechu použili neobvyklým způsobem umístěná střešní okna VELUX. Na střeše se nachází zhruba 100 kyvných oken VELUX typu GGL a pod ně je přímo napojen »pevný« prvek VELUX typu GIL.

Jak vidíte na snímcích, tento způsob instalace střešních oken umožňuje výhled až po úroveň podlahové plochy, aniž by docházelo k situacím, kdy okno otevřené až dolů k podlaze ohrožuje bezpečnost obyvatel bytů. Velkou výhodou pro architekta je, že standardní barva okapových částí okna VELUX se perfektně hodí ke zvolené střešní krytině z přírodní břidlice. Navíc - břidlice patří mezi ploché střešní krytiny, pro něž firma VELUX nabízí standardní řešení oplechování.

Strohý vzhled


Aby nebyl narušen zajímavě strohý vzhled budovy, využili architekti několik střešních oken VELUX velmi zvláštním způsobem. Zatímco běžně tato okna slouží k zajištění denního světla pro určitý prostor, k jeho větrání a k výhledu do okolí, tentokrát je projektanti použili také pro odvod spalin. Ten je umístěn v několika kombinovaných prvcích.

Velmi náročná byla finální povrchová úprava vnějších fasád. Podle návrhu architektů musela být střešní břidlicová krytina kladena co nejpřesněji. Umístění všech vestavěných balkonů (lodžií) a každého střešního okna VELUX je pevně určeno a to na jedné celé řadě břidlice. Navzdory různým úhlům sklonu vnějších zdí vedou všechny řady břidlice horizontálně a s dokonalou přesností. Vnější zdi následně dostaly tvar za pomoci ocelové konstrukce.

Unikátní

S objektem »Het Baken« má nyní Deventer moderní obytný objekt, který je jedinečný svým tvarem, konstrukcí a neobvyklým způsobem využití střešních oken. Jejich vlastnosti umožnily architektům a stavebníkům vytvořit unikátní a avantgardní stavbu, která popírá zavedené tradičním postupy a razí novou a nepřehlédnutelnou cestu v oblasti moderní architektury. Jak pronesl jeden z budoucích nájemníků při první návštěvě budovy: »Deventer má opět další monument«.

Autor: Jana Strádalová
Foto: Archiv firmy