Společnosti HELUZ bylo uděleno čestné uznání za broušenou akustickou cihlu AKU 17.5
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Slovenské CONECO 2019 v plném proudu

Veletrh CONECO racioenergia je na Slovensku největší výstavou svého druhu. Svým návštěvníkům nabízí pohled do většiny oblastí stavebnictví. Veletrh se koná v Bratislavě právě v těchto dnech, od 27. do 30. 3. 2019.

Bratislavský výstavní areál INCHEBA EXPO hostí v první řadě zástupce společností, jejichž expozice se zabývají tradičními stavebními oblastmi, jako je cihlářská výroba či produkce pórobetonových zdicích materiálů, střešní krytina, obkladové a izolační materiály, okna, stínicí technika, dveře, topné systémy a další. Především v pavilonu A se pak shromáždily expozice zabývající se interiéry (obkladové prvky, nábytek…). Kromě toho je tento slovenský veletrh stejně jako jeho předchozí konkurence v ČR naplněn moderními technologiemi, jež jdou se současným stavebnictvím ruku v ruce.

Společnost Hascon prezentovala zařízení umožňující bezdrátové ovládání inteligentní domácnosti.

Inovativní technologie

Hned několik společností, mezi nimi Jablotron Slovakia se svým zabezpečovacím systémem, Velux se systémem Active – ovládacím systémem chytré domácnosti, Hascon s inteligentní elektrickou zásuvkou a nástěnným spínačem, kolínská firma TECO a mnoho dalších, přivezly na ukázku zařízení využívaná v tzv. inteligentních domácnostech, které lze neoficiálně považovat za jedno z hlavních témat výstavy. Mezi technologickými novinkami se vyjímají také fotovoltaické tašky hned dvou výrobců: čínské společnosti Hanergy a slovenské Terran. Druhá zmiňovaná se chlubí také speciální povrchovou úpravou tmavé betonové tašky (ClimaControl), která zabraňuje jejímu nadměrnému zahřátí od slunečního záření, čímž snižuje v létě přehřívání interiérů. Mezi inovativní lze zařadit také produkty firmy Helske. Ta vystavuje aktivní multifunkční termoomítku, která slouží jako ochranná vrstva povrchů v interiéru (zdi, podlahy či stropy) a napomáhá udržovat zdravé vnitřní klima.

Makrowin Huricane, bezpečnostní dřevohliníkové okno, bylo výzvou pro mnoho návštěvníků.

Zajímavosti a rozptýlení

Hlavní taháky byly k nalezení zejména v halách B a D. Většinu kolemjdoucích chtě nechtě zaujala prezentace společnosti Makrowin. Jejich produkt bezpečnostního dřevohliníkového okna, který byl mimo jiné přihlášen do soutěže o Zlatou plaketu, hrál na stánku hlavní roli. Okno bylo předmětem pokusů o vypáčení a rozbití, kterého se zúčastnil nejeden návštěvník. Dobrovolníci se za použití rozmanitého náčiní typu páčidla marně pokoušeli o jeho zničení. I těm nejsilnějším odvážlivcům z řad studentů dala tato činnost zabrat. Viadrus zase přivezl radiátory a nástěnné kondenzační kotle v efektním retro tvaru a barvách. Upoutaly mne také izolace z recyklovaného textilu SK-Tex nebo stínicí technika prezentovaná opavskou společností Isotra. Ta mimo jiné předvedla svou novou pergolu Artosi, která byla kompletně vyvíjena v ČR na základě dlouholetých zkušeností v této oblasti i intenzivní komunikace s klienty. A právě těm vychází Isotra vstříc především cenovou hladinou produktu ve spojení s vysokou kvalitou.

Společnost Sun System byla oceněna hned dvěma cenami: za kreativní pojetí výstavní expozice a za produkt bioklimatické pergoly s naklápěcími lamelami.

Semináře i řemeslná klání

Výstava je doprovázena bohatým doprovodným programem. Zahrnuje nespočet seminářů, přednášek a konferencí na rozmanitá témata. Zmiňme například možnost vyzkoušet si hloubení mobilním trenažérem bagru Volvo, přednášku na téma modulární výstavby s možností prohlídky vzorového modulu na venkovní ploše výstaviště, seminář o aktuálních trendech ve vývoji oken a další. Také učni řemeslných oborů se zúčastňují. Na Conecu probíhá Mistrovství Slovenska malířských řemesel žáků odborných škol a Mistrovství Slovenska střechařských řemesel žáků odborných škol s mezinárodní účastí.

Na stánku výrobce střešní krytiny Teran nás mimo jiné upoutaly fotovoltaické tašky.

Ocenění udělena

Samozřejmostí bylo i udělení ocenění v podobě Zlaté plakety a čestného uznání poroty. Proběhlo hned druhý den výstavy. Cenu obdrželo několik výherců v několika kategoriích. Nepřekvapily zejména hlavní ceny, které se oprávněně dostaly do rukou zástupců společností Velux a Makrowin, které jsme výše již zmínili. Zlatá plaketa Racioenergia byla předána společnosti TZB produkt za rekuperační jednotku Domekt R 450 V s rotačním výměníkem. Čestné uznání pak bylo uděleno například firmě Viadrus za zplynovací litinový kotel na dřevo Hercules U68, který se vyznačuje výbornou spalovací účinností. Dále byl oceněn exponát NIBE, konkrétně modul EME 20, který zvyšuje efektivitu využití elektrické energie, která je vyrobena fotovoltaickou elektrárnou – mnohdy ve spojení s tepelným čerpadlem. Z dalších čestně uznaných zmiňme HELUZ akustickou broušenou cihlu AKU Z 17.5 a systém předsazené montáže Blaugelb Triotherm+ pro otvorové konstrukce libovolných rozměrů. Mimo to byla oceňována i kreativita v oblasti architektury expozic. Na prvních příčkách se umístily a cenu Zlatý Leonard získaly stánky Isotra, SunSystem či Jablotron...

Účast na veletrhu prozatím nemůžeme hodnotit. Atmosféra je zde však příjemná. Přejeme všem vystavovatelům mnoho zájemců a návštěvníkům přívětivé přijetí na jednotlivých stáncích.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Helena Široká