Smaltované extra ploché sprchové vaničky

Stále více uživatelů koupelen, ale také instalatérů a obkladačů, zná situaci, když již za krátkou dobu nevypadají spáry a dlaždice v nových sprchách pěkně. Díky usazeninám vodního kamene, černým místům či dokonce plísni vypadají původně nádherné sprchové kouty odpudivě a nehygienicky.

Škody z provlhnutí jako následek drobných prasklin ve spárách také nejsou žádnou vzácností. Rychlá pomoc odborníka je zde nezbytná. Po trpkých zkušenostech s dlážděnými sprchami nyní stavebníci a investoři žádají řešení, které přesvědčí nejenom svým vzhledem, ale které je především hygienické, nenáročné na údržbu a dlouhodobé.

Rekonstrukce krok za krokem

Jakým způsobem mohou instalatéři sanitární techniky nahradit nevzhledný dlážděný sprchový prostor sprchovou vaničkou v úrovni podlahy ze smaltované oceli Kaldewei 3,5 mm, ukazuje výrobce krok za krokem na ukázce instalace smaltované extra ploché sprchové vaničky Conoflat, která se instaluje s vhodným montážním systémem ESR II.

Nejprve se určí rozměr smaltované extra ploché sprchové vaničky, velikost potřebného vybrání v podlaze a dále montážní výška sprchové vaničky, montážního systému a sifonu. Maximální montážní výšku lze rychle zjistit jednoduchým vrtem až na beton. Jestliže jsou tyto parametry stanoveny, může instalatér starou dlažbu sprchového prostoru odstranit a odkrytou mazaninu vysekat až na beton.

Před rekonstrukcí
Po rekonstrukci – smaltovaná extra plochá sprchová vanička Kaldewei Conoflat (lávová, černá matná) změní dlážděnou sprchu v dokonalé místo pro sprchování
Instalace sprchové vaničky Kaldewei Conoflat – odstranění dlažby a vysekání mazaniny až na beton
Umístění a vyrovnání montážního rámu ESR II
Spojení sifonu s odpadovou trubkou a montáž přípojky na prosakující vodu. Pomůcky pro obkládání označují vnější obrys později instalované sprchové vaničky
Utěsnění pomocí butylových těsnicích pásek s rounem

V takto vzniklém vybrání v podlaze umístí odborník montážní systém Kaldewei ESR II. Nožičkami izolujícími zvuk lze plynule nastavit celkovou montážní výšku ESR II v rozmezí 67 mm až 164 mm. S montážním rámem ESR II lze však realizovat i minimální montážní výšku pouhých 49 mm. V případě montážní výšky menší než 107 mm je nutné vybrání v betonu pro sifon nebo použití svislého odpadu. Procházejícím trubkám se lze vyhnout horizontálním posunem jednotlivých nožiček systému ESR II. Následuje přesné vyrovnání rámu s nožičkami za použití vodováhy. Dva podlahové úchyty nožiček upevní ESR II v konečné poloze.

Po umístění montážního rámu se provede připojení odpadu tak, že se příslušný speciální sifon umístí a spojí se stávající odpadovou trubkou. Přípojka na prosakující vodu mezi montážním rámem a sifonem, která rovněž patří k systému ESR II, zaručuje další bezpečnost, protože v případě netěsnosti silikonové spáry odvádí pronikající vodu z profilu rámu přímo do sifonu.

Pro utěsnění přechodu mezi smaltovanou extra plochou sprchovou vaničkou a stěnou resp. podlahou se na montážní rám nalepí butylové těsnicí pásky s rounem z těsnicího systému pro sprchové vaničky a pomocí izolačního nátěru se integrují do zbývající izolace koupelny. Systém ESR II je vybaven čtyřmi pomůckami pro obkládání, které se vkládají v rozích do rámu, a které simulují pozdější vnější obrys smaltované sprchové vaničky.

Po odborné pokládce obkladů a dlažby se na montážní rám nasadí zvukově izolační dosedací profily a uloží se smaltovaná extra plochá sprchová vanička. Poté instalatér připojí sifon a po obvodu utěsní sprchovou vaničku silikonovou spárovací hmotou. Při tom je potřeba sprchovou vaničku zatížit minimálně 50 kg.

Právě dokončená instalace smaltované extra ploché sprchové vaničky je díky montážnímu systému Kaldewei ESR II také kdykoliv vratná, protože demontáž je proveditelná stejně snadno jako montáž.

Třicetiletá záruka

Smaltované extra ploché sprchové vaničky, na které výrobce poskytuje 30letou záruku, dokáží snadno a rychle změnit dlážděné sprchy v atraktivní místo pro sprchování, které splňuje všechny požadavky na estetiku, hygienu a bezpečnost. Instalatéři, obkladači a architekti tak zůstanou po dlouhou dobu ušetřeni nežádoucích stížností a reklamací a majitel si může bez starostí užívat svou novou sprchu.

Další informace získáte na webové stránce www.kaldewei.cz.

Autor: JUDr. Ivana Marcinová
Foto: Archiv firmy