Proč stavět z pórobetonu značky Hebel

Trend úspory energií se v posledních letech projevuje ve všech oblastech lidských činností. Nejinak tomu je i ve stavebnictví, kde je kladen zvláštní důraz zejména na snižování spotřeby energie na vytápění budov. Tyto úspory potom mají nejen příznivý dopad na finanční náklady na provoz stavby, ale umožňují i snižování emisí vzniklých při vytápění budov. Také v legislativě EU patří mezi základní požadavky na stavby úspora energie a tepelná ochrana. S tím souvisí i v České republice navrhovaná změna funkčních požadavků na tepelnou ochranu budov a následné zpřísnění normových hodnot.

Konstrukce budou posuzovány podle normového součinitele prostupu tepla U (W/m2K), dříve k, který je základní tepelně technickou veličinou vyjadřující tepelně izolační vlastnosti konstrukce. Obvodové konstrukce musí mít hodnotu součinitele prostupu tepla U menší než je požadovaná hodnota Un. Tepelný odpor R, který až doposud určoval základní tepelné vlastnosti bude pouze odvozen. Touto změnou se opět přiblížíme sjednocení našich požadavků s požadavky většiny zemí EU.

Požadovaný součinitel prostupu tepla masivních obvodových konstrukcí v běžných podmínkách (tzn. vnitřní výpočtová teplota Ti=20 °C, relativní vlhkost vnitřního vzduchu je 60 %, a max. venkovní teplota Te= -15 °C) je nyní pro vnější stěny Un=0,46 W/m2K, pro střechy a podlahy nad nevytápěným prostorem je Un=0,32 W/m2K, pro střechy šikmé pak Un=0,39 W/m2K.

Hodnoty součinitelů prostupu tepla U konstrukcí Hebel jsou uvedeny v tabulce.Z těchto hodnot je patrné, že nejlepší kombinací pro nejnižší tepelné ztráty budovy, a tím i nejmenší náklady na vytápění jsou obvodové zdi a stropy z pórobetonu Hebel.

K dalším výhodám při volbě systému Hebel nesporně patří systém přesného zdění, to znamená, že zdivo má připravené hladké stěny pro úpravu povrchů; obklady se dají lepit přímo na zdivo a tím ušetříme na podkladních omítkách. Při tloušťce vnější omítky 10 mm a vnitřní 5 mm dostaneme celkovou tloušťku obvodové zdi 390 mm, uspoříme nejen na spotřebě materiálu, ale můžeme také zvětšit půdorysnou plochu objektu Nezanedbatelnou finanční úsporou je také rychlejší zdění a pokládání stropů systému Hebel. Časová úspora se samozřejmě týká i provádění omítek a jiných úprav povrchů.

Stavebník si musí sám rozvážit, kolik chce investovat do konstrukce svého domu, když ví, že následné tepelné ztráty mají velký dopad na provozní náklady objektu. Souhrnem výhod systému Hebel je patrné, že stavebník ušetří nejen při provádění stavby, ale i v budoucnu na nízké spotřebě energie.

Stavebník stojí před nejvážnějším rozhodnutím! Jeho dům by měl být z materiálu, který odpovídá novým trendům a novému způsobu životního stylu. Výběr na trhu je dnes široký, ale materiály mohou mít různé vlastnosti, které jsou důležité pro zdraví nového domu.

Autor: Ing. Lucie Havlíková
Foto: Archiv firmy