Socha Kafkovy hlavy, Škodův palác v pozadí

Socha Kafkovy hlavy se bude několik měsíců opravovat

Praha 14. září (ČTK) - Pohyblivá socha v proluce poblíž Spálené ulice v Praze, která ztvárňuje hlavu spisovatele Franze Kafky, se bude opravovat. Koncem září se plastika od Davida Černého rozebere, opravy potrvají několik měsíců. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti CPI Property Group Jakub Velen. Během oprav se také bude instalovat nový otočný systém sochy.

V pondělí 25. září se kolem Kafkovy hlavy postaví lešení s plachtou. Jednotlivá patra se budou demontovat pomocí jeřábu shora. Na místě by zpět mohla být socha do konce roku. Původně se otáčela nepřetržitě celý den, kvůli rychlému opotřebování jednotlivých komponentů ale podle firmy, které patří, se musel provoz v minulosti několikrát redukovat.

Pohyblivá busta Franze Kafky, která je oblíbeným cílem turistů, je vysoká 10,6 metru a váží 39 tun. Od roku 2014 je umístěna před obchodním centrem Quadrio. Stávající konstrukce využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace – uvnitř sochy se nachází 42 motorů a téměř kilometr kabelů. Nerezové panely se otáčejí nezávisle na sobě, takže tvář získává různé grimasy. Dílo vzhledem ke své technologické náročnosti vyžaduje pravidelný servis. Každý rok prochází rozsáhlejší údržbou. Podrobné informace o rekonstrukci i aktuální záběry z místa mohou zájemci sledovat ZDE

Autor: ČTK
Foto: VitVit, zdroj: www.wikipedia.org