Soft Line EUROLEX® posiluje trvanlivost dřevěných oken

Za poslední desetiletí byly vyvinuty špičkové technologické postupy, které dopomohly dostat dřevěná okna do popředí zájmu architektů, projektantů a v neposlední řadě také uživatelů. Dřevěná okna se vyznačují řadou příznivých vlastností, které jsou nedosažitelné při použití jiných materiálů. S novou inovační koncepcí Soft Line, jež má za cíl vylepšit trvanlivost dřevěných oken, tzv. eurooken, přichází na trh firma Lexikon s.r.o., jejíž výrobky jsou známé pod značkou EUROLEX®.

Dřevo prožívá renesanci

Vedle tradičně oceňovaných estetických hodnot, jež jsou umocněny precizním opracováním a dokonalou povrchovou úpravou, je u dřeva v současnosti akcentován prvek hygienický a ekologický. Zdroje surového dřeva jsou obnovitelné a energetické výdaje na jeho zpracování jsou minimální. Potom, co dřevěný výrobek doslouží, může být zpracován jako surovina v dalších odvětvích. Může posloužit jako palivo nebo může být vrácen zpět do přírodního koloběhu, jehož je dřevo samozřejmou součástí.
Ze stavebního hlediska jsou v poslední době »znovu objeveny« jedinečné tepelně technické vlastnosti dřeva mj. i v souvislosti s intenzivně se prosazující koncepcí tzv. nízkoenergetických nebo pasivních domů, u nichž je kladen důraz na vysoký tepelný odpor obvodového pláště jako celku tj. včetně průhledných konstrukcí jako jsou okna. Dřevo použité pro výrobu okenních rámů a křídel má dostatečnou tuhost, takže odpadá nutnost výztuh, a jeho tepelný odpor je dostatečný i bez nutnosti složité geometrie dutin a komplikovaného systému přerušení tepelných mostů, jak je tomu u nedřevěných materiálů. Dřevo má navíc (oproti výplňovým hmotám kovových a plastových profilů) velmi dobrou schopnost akumulovat a držet teplo, viz tab. 1, což může velmi příznivě ovlivnit nevítanou kondenzaci při teplotních výkyvech vně i uvnitř stavby.

Základem je třívrstvý hranol

Dřevo používané pro výrobu okenních křídel i rámů by mělo být vždy složeno do třívrstvého okenního hranolu. Jeho správné sestavení a slepení je důležité pro zajištění tvarové stability.

Top konstrukce Soft Line

Na základě posledních výzkumů Institutu pro okenní techniku v Rosenheimu (Německo) a jejich důmyslné praktické aplikace zavedla firma Lexikon s.r.o. do výroby nový profil Soft Line, který má dobré předpoklady dále zvýšit renomé značky EUROLEX®. Hlavním motivem nebyla pouhá estetická změna, ale jedinečná koncepční inovace s cílem vylepšit trvanlivost dřevěných eurooken. Nepříznivému klimatickému působení jsou nejvíce vystaveny spodní vodorovné plochy oken, které jsou řešeny překrytím hliníkem, ale také všechny venkovní hrany křídel a rámů.
Tvar hran je velmi důležitý pro trvanlivost povrchové lazury a odolnost vůči běžným i extrémním povětrnostním zátěžím (kroupy apod). V ideálním případě by měl být co nejvíce zaoblený. Na dosud běžně používané »ostré hraně« se totiž udrží jen asi 60 % množství lazury, než je potřeba pro spolehlivou a dlouhodobou ochranu dřeva. Důvod je geometrický; plošná hustota fyzikálních a chemických vazeb poutajících lazuru je v místech zaoblení s extrémně malým poloměrem velmi snížena a zároveň je citlivější na klimatické vlivy. Profil Soft Line se zaoblenými hranami vyžaduje méně frekventovanou obnovu lazury. Profil Soft Line je registrovaným průmyslovým vzorem na Úřadu průmyslového vlastnictví.

Dokonalé opracování dřeva

Pro dokonalé opracování se dnes používají velmi přesné a výkonné dřevoobráběcí stroje řízené počítačem. Jejich technická úroveň, správné seřízení a kvalita nástrojů je rozhodující už při opracování hranolků. Případné chyby v průběhu dalšího technologického procesu už nelze odstranit a projevují se jako vady na hotovém výrobku. Broušení je prováděno na strojních bruskách (včetně vnitřních polodrážek). Ruční broušení je omezeno na minimum a prováděno s řemeslnou zručností. Kvalita broušení je limitující podmínkou pěkné a trvanlivé povrchové úpravy. Pak je možné aplikovat povrchovou úpravu zajišťující potřebnou ochranu dřeva.

Povrchová úprava završuje řemeslnou zručnost

Stejně však jako estetická hodnota je důležitá dokonalá a dlouhodobá ochrana dřeva před povětrnostními vlivy. Používá se dvoufázový nátěrový systém. Nejprve se vysušené dřevo ponoří do základní polymerové lázně, kde přijme pigment a nasaje si potřebné ingredience, které ho chrání proti hnilobě, plísním atd. Po usušení a opětovném přebroušení se na výrobky pomocí speciálního vysokotlakého zařízení nanáší silnovrstvá lazura na bázi vodní emulze akrylátů. Po uschnutí zůstává lazura stále pružná, nepraská a neloupe se. Odpuzuje vodu, přičemž dřevo může »dýchat«.Výběr značky povrchové úpravy je na každém výrobci; jen některé nátěrové hmoty mají za sebou více jak dvacet let úspěšné existence a fungují jako ucelený a ověřený systém s propracovaným záručním a pozáručním servisem.

Dokonalost spočívá v doplňcích a detailech

Vhodným doplňkem lepených čepovaných spojů jsou v úžlabí přiznaných spár tzv. plnidla, tj. trvale pružné tmely, které vytvářejí spolehlivý podklad pro vrstvu povrchové lazury i v případě extrémního zatížení, kdy je možný vznik mikrotrhlin ve spojích.
Standardní součástí správného dřevěného eurookna je také krytí celého spodního profilu rámu i křídla hliníkovými okapnicemi s těsně přiléhajícími a podtmelenými koncovkami. Samozřejmostí je přerušení tepelného mostu na rámové okapnici. Pokusy o odstranění okapnic nebo použití okapnic s malým přesahem zaslouží odvržení. Jediný příznivý efekt tohoto kroku - snížení ceny - vede k častějším obnovám nátěru na spodní části oken nebo ke snížení celkové trvanlivosti.
Velmi důležité je správné zasklení včetně řešení detailů. V místě distančního rámečku by měl být samozřejmostí dilatační pásek z měkkého polyuretanu, který mechanického tlumení navíc přerušuje tepelný most. Zasklívací lišty se přistřelují pomocí speciálních sponek v drážce, která je následně kryta silikonovým lemem a nedochází k jejich korozi. Silikonový lem musí být na obou stranách izolačního skla proveden čistě a s dostatečnou rezervou materiálu pro případné napínání v důsledku teplotních změn ve skle a rámu. Do roviny setřený silikon nedává záruku, že se v důsledku těchto změn neutrhne od skla či rámu a nedojde k zatékání do dřevěné konstrukce.
Díky stejné profilaci křídel i rámů přináší Soft Line jednu další výhodu proti běžně používaným profilům, kterou by mohli ocenit architekti. Jednotlivé sousední navazující elementy mají úplně stejnou vodorovnou linii na okenních křídlech i na pevně zasklených rámech, což lahodí oku zvláště u větších prosklených stěn s otevíravými nebo posuvnými dveřmi apod.

Přednosti dřevěných oken zúročí kvalitní montáž

Správně provedená montáž má zásadní vliv na spolehlivost a dlouhou životnost oken. V případě EUROLEX® může být realizována výhradně autorizovanou firmou. Montáž je nejlépe provádět v době, kdy jsou ukončeny hlavní mokré technologické procesy a stavba je proschlá. I tak je po montáži nutné stále dobře větrat, k oknům se chovat jako k nábytku a hlavně je chránit proti působení vápenných směsí. Okna přitom nesmí zůstat oboustranně uzavřena pod krycími fóliemi. Pro upevnění krycích fólií na nezbytně nutnou dobu (nejdéle jeden měsíc) se mohou používat jen určité typy lepicích pásek. Nejlépe je použít pásku APU leiste®, která se stává téměř samozřejmou součástí při zabudování oken. Za její pomoci se fólie upevňují pohodlně a bez rizika ulpění lepidla z pásky. Přitom se dá lehce vytvořit čistý detail napojení okna s ostěním a rám je v omítce uložen pružně.

Uživatelská péče

Dřevěná okna, a zvláště eurookna EUROLEX®, vytvářejí v interiéru příjemný pocit světelné a tepelné pohody i bezpečí. Napomáhají zajišťovat zdravé vnitřní mikroklima a vynikají i vysokým komfortem ovládání. Jako každé jiné okno, musí se podle potřeby umývat kvůli prachu a nečistotám, které ulpívají na zasklení, křídlech i rámech. Přitom je vhodné zkontrolovat povrch lazury na venkovní straně. Dojde-li vlivem povětrnostních podmínek k jejímu ztenčení, doporučuje se aplikovat nový nátěr, aniž by bylo nutno předem povrch opalovat nebo obrušovat - jen se štětcem nanese nová vrstva. Ke konzervaci povrchů jsou vyvinuty prostředky na bázi tekutých vosků, které se jednoduše aplikují jedenkrát ročně po umytí oken. Regenerují lazuru a významným způsobem prodlužují její životnost.

Autor: Dr. Vladimír Zeman
Foto: Archiv firmy