Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Solární střechy

Solární markýzy, které využívají energie odcloněného slunečního světla, fasádní sluneční kolektory, které slouží také jako tepelná izolace, sluneční střechy a systém připevnění kolektorů na rodinné domy i průmyslové stavby představí na letošním veletrhu For Arch společnost Regulus s.r.o.

Firma Regulus přichází na náš trh s novinkou v oblasti využití sluneční energie. V září na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH v Praze představí solární systémy německé firmy Schüco. Budou to jak ploché sluneční kolektory vynikajících parametrů, tak především systém připevnění kolektorů, který umožňuje netradičně integrovat kolektory na rodinné domy i průmyslové stavby. V tomto případě se snoubí získávání energie ze slunečního záření s architekturou budov. Úplnou novinkou jsou tzv. solární střechy - jde o použití slunečních kolektorů namísto střešní krytiny. Jedná se sice o vyšší počáteční investici, ale taková střecha již poté jen „vydělává". V úvahu je třeba také vzít úsporu za tradiční střešní krytinu.

Další zajímavou aplikací slunečních kolektorů je jejich umístění na fasádu. Tyto systémy jsou především vhodné k přitápění budov a zároveň slouží jako tepelná izolace.

Třetím systémem jsou solární markýzy, které získávají tepelnou energii příjemným stíněním oken v případech, kde je to potřeba, nebo mohou posloužit zároveň jako přístřešek, např. nad vchodem do domu nebo nad garáží apod.

{Spočítejte si Úhel dopadu slunečních paprsků sklonitou rovinu kolektoru v zadaném čase anebo Účinnou část sklonité plochy kolektoru při celodenním slunečním záření - pozn. redakce}

Autor: Martin Věžník
Foto: Archiv firmy