Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Solární světlovody SOLARO DAY™

SOLARO DAY™ není tradiční tubusový světlovod. Je to unikátní světelný systém, který ke své činnosti využívá přírodní ekologický zdroj energie – slunce, který je zcela zdarma a je nevyčerpatelný. Systém svítí s vysokým výkonem přes den, i ve večerních hodinách, ale i v noci napojením na síťový elektrický zdroj – 24 V s velmi nízkou energetickou spotřebou.

SOLARO DAY™ využijete 24 hodin denně. Nahradí běžná klasická stropní svítidla. Podporuje vaši nezávislost.

Unikátnost sluneční energie

Za základní obnovitelný energetický zdroj je považována energie slunce. Aktivně lze energii slunce využívat pomocí fotovoltaických panelů, kdy je přeměňována na elektřinu. V ČR se hodnota intenzity slunečního záření pohybuje v rozmezí 950–1 340 kWh na m2 za rok. Počet slunečních hodin činí v průměru 1 330–1 800 ročně.

Solární světlovod SOLARO DAY™

Jedinečnost solárního světlovodu SOLARO DAY™

 • Totožné spektrum světla, jaké má denní světlo (4 500–5 000 K) a tradiční tubusové světlovody – zraková pohoda,
 • překonává tradiční tubusové světlovody za zhoršených světelných podmínek – zamračená obloha,
 • na jeden solární panel lze dle výkonu napojit až 8 svítidel,
 • nepřenáší žádné škodlivé UV záření – neblednou koberce, nábytek apod.,
 • poskytuje proud světla, které rostliny potřebují k růstu – světlé barvy,
 • jednoduchá montáž bez omezení vzdálenosti nebo podlažím,
 • nejsou potřeba žádné velké stavební úpravy „stavěním tubusu“ velké otvory do střechy a stropů apod.,
 • nedochází k zatékání ani přenosu vzdušné vlhkosti,
 • nedochází k tepelným ztrátám vlivem tepelného „mostu“ – nulová ztráta
 • možnost využití 24 hodin denně,
 • možnost „zhasnutí“ solárního světlovodu i během dne – spánek v ložnici,
 • dlouhá životnost a záruka,
 • podporuje nezávislost, šetří energii, chrání životní prostředí.

Jedinečný systém

Solární světlovody SOLARO DAY™ přenášejí a vydávají světlo tam, kam potřebujete a to hlavně na místa, kde se nedá použít okno, světlík nebo klasický tubusový světlovod. Solární světlovody dokáží světlo usměrňovat do tmavých prostorů a zvýší tím komfort a pohodlí užívání vašeho domu, bytu, kanceláře nebo užitné haly. Solární světlovody SOLARO DAY™ nejsou limitované vzdáleností mezi solárním panelem a umístěním tělesa osvětlení – difusorem. Solární světlovody nepotřebují žádné limitující a omezující tubusy. Solární panel může být instalovaný na jižní straně a světlo na opačném konci budovy, anebo na jiném podlaží.

Princip solárního světlovodu

Na střechu nebo na stěnu umístíme speciální patentovaný solární panel, který absorbuje sluneční světlo, a to i při oblačném počasí. Panely přetransformují světlo na bezpečné nízké napájecí napětí DC. Toto napětí je pomocí vodiče (elektrického kabelu) přenesené do osvětlovacího simulátoru SOLARO DAY™, který vytvoří stejné spektrum, jako má denní světlo (4 500–5 000 Kelvinu – barevná teplota světla, tak jak jej známe při přechodu přes okno nebo tubus klasického světlovodu) a svítivost 2 200 až 4 000 Lumenů. Jedinečnost a exklusivitu solárního světlovodu SOLARO DAY™ zajišťuje možnost napojení na síťový elektrický zdroj. Světlo tak využít 24 hodin denně (v noci), ale zůstává zde možnost ho i přes den „vypnout”.

Princip solárního světlovodu

Montáž a umístění solárního světlovodu

Na střechu (rovnou nebo šikmou) nebo na boční stěnu se jednoduše (dle návodu v montážním listě – je to jednoduchá stavebnice) umístí solární panel. Provrtá se otvor 10 mm, kterým se provleče propojovací kabel. V interiéru se osadí světelný difusor, který může být umístěný na stropě nebo na boční stěně. Na jeden solární panel může být napojeno více difuzorů.

Součásti solárního světlovodu

Využití světlovodu SOLARO DAYTM je velmi široké. Je nutné si uvědomit, k čemu chceme solární světlovod použít. Nejčastěji je to k prosvětlení: chodeb, schodišť, sociálních zařízení, kancelářských prostor, skladů, výrobních a sportovních hal. Protože nejste omezeni vzdáleností mezi solárním panelem a difuzorem (na rozdíl od klasických světlovodů tubusových) můžete použít solární světlovod i k osvětlení sklepů a chodeb panelových a bytových domů, garáží, objektů s vysokým stropem apod.

Autor: Ladislav Raul
Foto: Archiv firmy