SolarZentrum – autonomní dům a zdroj inspirace

V obci Wietow ve spolkové zemi Mecklenburg-Vopommern (Německo) vznikl za přispění EU jedinečný projekt SolarZentrum. Jde o autonomní dům s venkovským hospodářstvím, který si vyrábí energii, potraviny a je dokonce nezávislý na dodávce vody a kanalizaci. Základem jeho autonomie je fotovoltaická elektřina, teplo ze slunce a chlad uložený v podzemních zásobnících vody.

SolarZentrum je pokusem o funkční realizaci nezávislého života a bydlení s minimálními, nebo žádnými požadavky na zásobování z vnějších zdrojů. Rozhodně nejde o nějaký skromný, minimalistický počin, ale přesně naopak.

SolarZentrum se po vybudování stalo centrem osvětových setkání, informací a praktických ukázek. Přitom slouží i jako penzion s ubytováním i pro turisty, kteří sem přijedou „jen” za odpočinkem.

Jeho prezident a majitel Dr.-Ing. Ditmar Schmidt nám k velkorysosti projektu řekl, že cílem bylo na jediném místě v reálných podmínkách otestovat co nejvíce technologií a řešení. Shromažďovaná data se vyhodnocují a výsledky pak poslouží např. i k tomu, aby si návštěvník případně pro sebe vybral to, co mu bude vyhovovat. „Za existenci SolarZentra nás tu navštívilo ze zahraničí i z Německa mnoho vrcholných kapacit, zájemců, nadšenců i normálních rodin s dětmi, kteří tu třeba strávili i dovolenou. Z České republiky jste první,” řekl nám Ditmar Schmidt s mírným postesknutím.

SolarZentrum tvoří dva stavební objekty. Hlavním je bývalý venkovský zámeček s dlouhou historií, který se před příchodem Ditmara Schmidta nalézal v havarijním stavu, nicméně byl památkově chráněn (obr. 1). Obrovským úsilím byl stavebně i technicky rekonstruován a modernizován a nyní je to dům téměř s nulovou spotřebou provozní energie v pasivním standardu, který si zachoval svou původní tvář.

Druhým objektem, severně za zámečkem, je Energetický skleník, obr. 2. Severní svislou stranu skleníku tvoří těžká stěna s mohutnou tepelnou izolací, na jeho jižní, zakřivené ploše a po bocích je silná průsvitná PE fólie. Uvnitř Energetického skleníku na nacházejí tři klimatické zóny (tropy, mírné klima, tundra) a poměrně komplikovaná technická zařízení, řídící technika a operační pracoviště.

Zajímavosti SolarZentra

Je jich mnoho, a tak vybíráme jen několik s vědomím, že i při nejlepší snaze nenahradíme dojmy z návštěvy.

Funkci střešní krytiny zámku plní antracitově laděné fotovoltaické články. Jejich celkový výkon je 21,88 kWp. Fotovoltaické moduly najdeme i na otevřených okenicích i jinde. Fotovoltaika je tu neodmyslitelná. Na pyramidové střeše druhé přístavby zámku nalezneme i sluneční kolektory.

Při pozorné prohlídce východní a západní fasády zámku mohou naši pozornost upoutat dvě pozoruhodnosti. Je to tzv. ESA-fasáda (Energiesysteme Aschauer), pojmenovaná podle rakouského výrobce Aschauer GmbH a průsvitná tepelná izolace. Jejich aplikace přináší v podstatě (vedle oken) další pasivní tepelné zisky.

Za pozornost stojí také obrovská prosklená veranda na severní straně původního zámku a východní strana pozdějších přístaveb, kterou ukazuje obr. 5. Přispívá ke snížení tepelných ztrát a zároveň je to prostor, kde se daří květinám a slouží i jako místo odpočinku.

Neméně překvapení čeká na návštěvníka i v Energetickém skleníku, který ukazuje obr. 2. Hned za průsvitným PE pláštěm skleníku je na vnitřní straně instalována mohutná sběrnice slunečního záření, ze kterého se vyrábí elektřina a teplo. Základním prvkem této „kogenerace” jsou natáčecí Fresnelovy čočky, viz obr. 7, v jejichž ohnisku je pás fotovoltaických buněk.

Sluneční energie, která se na fotovoltaických buňkách koncentruje, má schopnost je ohřát na několik stovek °C. Proto je nutné pásky s PV buňkami intenzivně chladit. Vedle elektřiny, která se použije k chodu zařízení a zbytek prodá do veřejní sítě, vzniká velké množství tepla.

Teplá voda, která vzniká při výrobě elektřiny ve skleníku, v solárních kolektorech popř. spalováním dřevěných pelet, které jsou také produktem SolarZentra, je skladována v suterénu Energetického skleníku v devíti nádržích, z nichž každá má objem 40 m3. Počítá se, že v létě nádrže akumulují dostatek tepla pro zimní vytápění. Vodní nádrže mají silnou tepelnou izolaci; klíčové z nich, kde je voda s nejvyšší teplotou, jsou izolovány materiálem Lu..po.Therm B2+8 (viz obr. 8), o kterém jsme psali v tomto časopise.


Obr. 8: Vodní nádrže o objemu 40 m3, ve kterých se skladuje horká voda coby zdroj tepla pro vytápění v zimě, jsou tepelně izolovány vrstvami materiálu Lu..po.Therm B2+8

Zbývá doplnit, že Energetický skleník má vyřešené i letní chlazení výhradně z vlastních zdrojů. Na severní straně skleníku, téměř v trvalém stínu, jsou umístěny 4 podzemní vodní nádrže, které se v zimě ochladí cca na 7 °C. V létě tato voda slouží k chlazení skleníku.

Jak se dostat do SolarZentra?

Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět více o autonomních domech, případně chtějí navázat nové zajímavé kontakty, připojujeme adresu:

SolarZentrum Mecklenburg-Vorpommern, House number 11, D-23966 Wietow, Německo, info@solarzentrum- mv.de, tel.: +49(0)3841 33300, fax: +49(0)3841 333033, web: www.solarzentrum-mv.de, zeměpisné souřadnice: 53.838217 N, 11.524077 E. Vzdálenost SolarZentra od Prahy je 590 km.

Autor:
Foto: Archiv redakce