Budoucnost koupelen soutěž pro studenty Vysoké školy umělecko-průmyslové

Ve spolupráci s Vysokou školou umělecko-průmyslovou a výrobcem akrylátových van Ravak uskutečnila společnost INEOS Acrylics projekt »Budoucnost koupelen«. Studenti měli nelehký úkol – nakreslit a vyrobit model vany, tak jak si představují lázeň v novém tisíciletí. Jak bude vypadat vana – tvary, barvy, doplňky, materiály…

„Projekt jsme zahájili s cílem podpořit kreativitu studentů a prosadit skvělý český design v zahraniční konkurenci. Dále se snažíme propojit práci designérů a výrobců”, upřesňuje Lucie Havlová, zástupce společnosti INEOS Acrylics.

Jaké byly podmínky soutěže a kdo vyhrál?

Studenti připravovali v období od června do listopadu své originální modely a výkresy. Pro upřesnění představy mohla posloužit prohlídka výrobního závodu, kde se seznámili s technologií výroby van z Lucite. Výsledný projekt musel obsahovat plakát formátu B1, model v měřítku 1:5 a stručný dokument, který popisoval technické podmínky výroby.

Motivací pro studenty byla finanční odměna pro nejlepší 3 modely, či možnost vyrobit svůj návrh ve skutečné velikosti. Společnost Ravak se zavázala, že v případě opravdu zajímavého návrhu, umožní studentovi spolupracovat se svými zaměstnanci na výrobě vany ve skutečné velikosti. Zajímavé modely budou též součástí expozice společnosti Ravak na tuzemských i zahraničních výstavách.

Do soutěže bylo zařazeno 36 modelů, které byly hodnoceny ve dvou kolech. Výhercem se stal – Filip Streit, »IN, OUT«, na druhém místě se umístil – Aleš Nowák, »0 GRAVITY (= ZERO GRAVITY)« a třetí místo obsadila se svým projektem – Šárka Zíková, »PRUŽNÝ SEN HOT – ENKAY«. Zvláštní ocenění bylo uděleno – Janu Čtvrtníkovi, »RATANOVÁ VANA«.

Jaké odměny čekaly na vítěze?

První tři místa byla odměněna finanční odměnou. Student, který získal zvláštní ocenění za projekt »Ratanová vana«, bude mít možnost vanu vyrobit ve skutečné velikosti v malé sérii.

Soutěžní práce byly vyhodnoceny desetičlenou odbornou porotou, která zasedala 12. prosince 2000. Předsedkyní poroty byla zvolena Lucie Havlová (INEOS Acrylics), která měla nelehký úkol především v závěru vyhodnocování. Porota se nemohla jednoznačně shodnout na udělení hlavní ceny, protože do druhého kola postoupilo šest velice kvalitních návrhů.

A kdo hodnotil?

Lucie Havlová (INEOS Acrylics); Jindřich Vařeka, Jaroslav Šinákl (RAVAK); Jan Němeček, Michal Froněk, Richard Janoušek (Vysoká škola umělecko-průmyslová); Pavla Melková, Roman Koucký, Karin Philips, David Vávra (odborní poradci).

Výsledky porota prezentovala studentům dne 13. 12. 2000 na společenském setkání v Tunnelu. Členové poroty nejčastěji diskutovali o důležitosti základních kritérií - kreativnost či praktické využití. Proto modely, které zvítězily, jsou jakýmsi kompromisem mezi oběma pohledy. „Studenti měli velice originální a kreativní přístup, ale pro využití v bezprostřední praxi se ne všechny modely zdály vyhovující”, říká předsedkyně poroty – Lucie Havlová.

„Jsme prvním zahraničním výrobcem, který spolupracoval takovouto formou s Vysokou školou umělecko-průmyslovou. Soutěž proběhla letos poprvé a plánujeme další spolupráci i s dalšími školami stejného zaměření v dalších letech,” dodala ještě Lucie Havlová zástupce INEOS Acrylics.

Účastníky projektu, posluchače Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, jsme před cestou do Ravaku požádali o vyplnění krátké ankety, z níž vybíráme nejzajímavější otázky a reakce studentů.

Anketa mezi účastníky

• Jste spokojeni s návrhy van v současnosti, s jejich tvary, barvami, materiálem?:

Výsledek asi napadne každého. Ten, kdo to vzal z profesionálního hlediska, nebyl spokojen (komu by se líbily návrhy někoho jiného) a ten, kdo se na otázku podíval jako běžný uživatel, nebyl tolik kritický.

• Co by pro Vás při výběru vany bylo nejdůležitější? (- materiál, tvar, barva, umístění v koupelně...):

Více než polovina odpovědí se shodla na tom, že důležité jsou všechny uvedené aspekty, někteří k tomu přidali ještě cenu, jeden student to vzal z praktického hlediska: „Považoval bych za vhodné, moci si přímo v prodejně daný typ vany vyzkoušet, i s vodou, pěnou - zkrátka vším, co patří k očistě” (zamyšlení pro vzorkové prodejny – pozn. redakce) a pro jednoho bylo dokonce nejdůležitějším hlediskem: „Abych v té vaně mohl plavat”.

• Máte představu co vše je nutné pro výrobu vany? (podotýkáme ještě jednou, že jsme se ptali před samotnou exkurzí ve výrobě):

Pouze 5 odpovědí z 25 znělo ANO, 9 vůbec netušilo, 9 mlhavě a 2 odpověděli velmi pohotově: shodli se na tom, že za prvé je potřeba nápad a dále model, forma, počítač, víno a jiné alkoholické nápoje, sponzor, komunikační schopnosti, asertivita, mobil a druhý dodal již jen technologii výroby a zkoušku.

Autor: Petra Ulrichová
Foto: Archiv firmy