Spádové vrstvy plochých střech s pěnovým polystyrenem

Pěnový (expandovaný) polystyren EPS v posledních letech zaujímá především ve stavebnictví stále významnější pozici. V České republice je to způsobeno především rozsáhlou modernizací výrobní základny, kde byly u řady výrobců nainstalovány nejmodernější vakuované technologie na výrobu EPS. Dále se projevuje rozsáhlý vývoj v oblasti výroby vstupních surovin, kdy se na český trh dostávají všechny světové značky. V případě, že by některý výrobce vstupní suroviny nebyl schopen udržet vysoké tempo vývoje, okamžitě by ztratil pozici na trhu. Znatelné je také rozšíření výrobního sortimentu EPS, zlepšení technického servisu a podpory pro projektanty a prodejce, oživení stavebního trhu, zachování výborného poměru mezi cenou a výkonem…

Tyto a další faktory mají za následek, že spotřeba pěnového polystyrenu v Německu se postupně vyšplhala na hodnotu přes 2,5 kg EPS na jednoho obyvatele v roce 2000. V České republice to bylo v roce 1997 pouze 1,1 kg EPS/obyvatele, ale v roce 2000 již cca 1,8 kg EPS/obyvatele.

Tato čísla zcela jednoznačně ukazují, že pěnový polystyren je v mnoha stavebních konstrukcích prakticky bezkonkurenčním materiálem.

V dnešním příspěvku se jednou takovou konstrukcí budeme zabývat. Jedná se o systémy spádování plochých střech pomocí EPS.

Hlavní výhody spádování plochých střech pomocí EPS:

1. Suchý montážní proces

Zastaralé způsoby spádování pomocí lehčených betonů obsahují mokrý proces, kde se do střešních plášťů zabudovává velké množství technologické a často i atmosférické vlhkosti se všemi negativními průvodními jevy. Dobré vyschnutí spádové monolitické vrstvy trvá velmi dlouho a tato technologie je tak z časových důvodů často nepřijatelná. Spádování pomocí EPS umožňuje rychlý postup prací bez technologické přestávky. Zároveň nejsou u spádových vrstev z EPS požadovány žádné dilatační spáry.

2. Možnost dodávky libovolných spádů

Tato mimořádně příznivá vlastnost pro spádové vrstvy vychází z technologie výroby EPS. Dělení na desky je prováděno na lince odporovým teplým drátem, který při velmi jednoduchém zešikmení okamžitě vytváří spádovou desku. Z toho vyplývá, že je možno velmi jednoduše dodávat spádové desky se spády po 0,1 % (to je dáno možností nastavení řezacích drátů po 1 mm). Tento stav závidí výrobcům EPS veškerá konkurence v této oblasti. Pro jednoduchost pokládky se však využívají především spády po 0,5% (většinou 1%, 1,5%, 2%, 2,5% atd.). Ani tuto jednoduchou řadu spádů však konkurence často nemůže nabídnout.

3. Velmi nízká cena

Při srovnání ceny spádových EPS desek Rigips Dämmsysteme CZ s konkurenčními spádovými systémy často investor nevychází z údivu. Cena EPS spádových desek je až neuvěřitelně nízká. Zpočátku se to mnoha investorům ani nechce věřit, ale protože si přečetli předchozí odstavec, důvod je jasný - jednoduchost výroby na moderních technologiích. Abychom byli konkrétnější, cenové navýšení spádových desek Rigips Dämmsysteme CZ oproti deskám rovným se pohybuje v rozsahu 0 - 10 % dle rozsahu zakázky.

4. Nadstandardní technický servis

Abychom mohli výše uvedené přednosti a další vlastnosti zúročit, bylo třeba vybudovat systém technické podpory, který slouží jak projektantům, tak investorům a zejména realizačním firmám. Zavedení urychlila skutečnost, že podstatnou většinu střech od projektantů, kteří si začali osvojovat tyto progresivní systémy, bylo možno optimalizovat. Jednalo se především o optimalizace navazující na maximální využití moderní technologie výroby (a tím dosažení nízké ceny konečného výrobku). V současnosti považujeme za optimální zaslat půdorys předmětné střechy s příslušnými údaji na technické oddělení Rigips Dämmsysteme CZ, a zde vám zdarma provedeme optimalizovaný variantní návrh spádového systému. Zároveň je možno provést základní tepelně-technické posouzení střešní konstrukce a další potřebnou přípravu.

Odsouhlasenou navrženou variantu je tak možno mít na stavbě ve velmi krátkém termínu za nejlepších cenových podmínek. A ještě dojde k úspoře času vašeho projektanta.

Mezi další důležité vlastnosti spádových vrstev EPS (řada jich vyplývá z povahy EPS) patří:

5. Výborné tepelněizolační vlastnosti

Spádové desky Rigips Dämmsysteme CZ jsou vyrobeny z pěnového polystyrenu s těmito parametry:
lk10 < 0,0350 W/mK pro PSB-S-25 S
lk10 < 0,0330 W/mK pro PSB-S-30 S
lk10 < 0,0320 W/mK pro PSB-S-35 S

Při srovnání s monolitickými spádovými vrstvami jsou tyto hodnoty několikanásobně příznivější. Srovnání tohoto parametru s konkurenčními vláknitými materiály je příznivé též. Pro úplnost uvádíme též výpočtové hodnoty pro střešní pláště s vlivem kondenzace:

lp < 0,0370 W/mK pro PSB-S-25 S
lp < 0,0350 W/mK pro PSB-S-30 S
lp < 0,0340 W/mK pro PSB-S-35 S

6. Velmi nízká nasákavost (3 - 4% objemově)

Spádové vrstvy vykazují velmi příznivé tepelněizolační vlastnosti také při:

  • pokládce při zhoršených klimatických podmínkách;
  • případném zatečení do konstrukce;
  • zvýšené kondenzaci v konstrukci;
  • nesprávně provedené parozábraně, či dalších detailů.

Střechy a spádové vrstvy z pěnového polystyrenu také velmi brzy signalizují případnou poruchu hydroizolace.

7. Minimální hmotnost

Pracujeme s materiálem, který má objemovou hmotnost mezi 20 - 30 kg/m3 (to znamená, že deska EPS 140 mm silná má plošnou hmotnost pouze cca 3 kg). Tato důležitá vlastnost se projevuje mnoha způsoby:

  • minimální přitížení střechy;
  • nízké náklady na transport od výrobce;
  • jednoduchý transport na střechu;
  • efektivní a fyzicky nenáročná pokládka.

8. Ostatní

Je vyráběno pouze samozhášivé provedení EPS se zvýšenou požární bezpečností.

  • Vysoká pevnost v tlaku;
  • jednoduchá opracovatelnost;
  • ekologická a zdravotní nezávadnost;
  • příjemná práce při aplikaci;
  • bezproblémová recyklovatelnost;
  • možnost dodávky spádových desek kašírovaných asfaltovým pásem a další.

Závěr

Pěnový polystyren Rigips Dämmsysteme CZ je vyráběn na nejmodernější vakuované technologii, která zajišťuje standardně vysokou kvalitu výroby. Rozsáhlý sortiment výrobků nabízí řešení prakticky pro každý typ konstrukce.

Dnes jsme se zabývali hlavními důvody, které řadí spádování plochých střech pomocí pěnového polystyrenu mezi »téměř« bezkonkurenční systémy. A to jsme se ještě nedostali ani k základním principům spádování pomocí EPS. Pod pokličku techniků Rigips Dämmsysteme CZ se podíváme v dalším čísle časopisu.

Další informace najdete na internetové adrese www.rigips.cz a výše uvedených adresách.

Autor: Ing. Pavel Rydlo
Foto: Archiv firmy