Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Speciální 3D závěs pro vchodové dveře

Společnost TKZ Polná, spol. s r.o. je renomovaným českým výrobcem stavebního a nábytkového kování, která oslavuje v letošním roce již sto let od svého vzniku. V sortimentu firmy najdeme široké spektrum výrobků od moderních pantů až po historické repliky. Novinkou v sortimentu stavebního kování je 3D závěs pro těžké vchodové dveře s hmotností až 170 kg.

Kvalitní a dobře fungující stavební a nábytkové kování je běžnou součástí mnoha výrobků, které bereme jako samozřejmou součást našeho života a od kterých tyto vlastnosti očekáváme. A právě takové vyvíjí a vyrábí společnost TKZ Polná. Její výrobky jsou certifikovány dle EN 1935:2002 a od roku 2010 je také držitelem značky ČESKÝ VÝROBEK.

Výrobní program obsahuje např. stavební a nábytkové závěsy k zašroubování, závěsy okenní, dveřní, vratové, tyčové, kloubové, atypické, dále nábytkové kování, ozdobné návleky na dveře, mechanické zábrany pro okna a dveře, řadu dveřních závěsů Exclusive a dveřní závěsy seřiditelné ve třech osách – TRIO, EXPERT, 3D a další výrobky.

Sada obsahuje tři závěsy, z nichž dva umožňují seřízení v horizontálním a jeden ve vertikálním směru

Popis a vlastnosti systému

Závěs dveřní 3D-20 je v základním provedení vyroben stáčením nosných trubic z ocelového plechu spojených čepem, který je ukončen z obou stran hlavou čepu zajištěnou stavěcím šroubem. Otočné uložení závěsu je zajištěno plastovými pouzdry. Křídla jsou seřiditelně uložena ve dvou odlitcích, které zajišťují upevnění křídla s možností jeho seřízení ve třech směrech – svisle, vodorovně a přítlak k těsnění v zárubni. Výhodou tohoto seřízení je vytvoření rovnoměrné spáry mezi dveřmi a zárubní, což umožňuje vhodnou volbu těsnění nebo úpravy pro optimální pohyb dveří v zárubni.

Uvedený typ závěsu byl vyvinut speciálně pro těžké dveře do maximální váhy 170 kg s možností seřízení závěsu a tím dveří ve třech směrech. Závěs pro dveře je svou konstrukcí dimenzován do nejvyšší zátěžové třídy 13. a 14. evropské normy EN 1935. V těchto třídách se jedná o výrobky se zvýšenou odolností proti opakovanému násilnému napadení. Další výhodou tohoto výrobku je ocelové provedení, které lze použit jako závěs pro dveře s vysokou požární odolností (typ 3D-20 PP).

Závěs dveřní s označením 3D-20 je určen pro vchodové dveře z dřevěných profilů EURO 68 s variantou polodrážky 15 a 18 mm. Díky tomuto provedení dveří lze také nemalou měrou uspořit energii v budovách, které jsou těmito dveřmi osazeny. Je to dosaženo možností seřizování a tím zajištění co nejpřesnějšího dosednutí dveří na těsnění zárubně.

Závěs 3D-20 umožňuje seřizování polohy dveřního křídla v zárubni ve třech směrech – svisle, vodorovně a přítlak k těsnění v zárubni

Přesné seřízení a zakování

V základním provedení jsou závěsy dodávány jako sada tří závěsů. Dva závěsy umožňují seřízení v horizontálním směru ± 2 mm. Jeden závěs je určen pro vertikální seřízení ± 3 mm. U všech závěsů lze ještě seřídit přítlak dveřního křídla k zárubni ± 3 mm. Závěs je tedy možno seřídit ve třech směrech. Seřizování lze snadno provést pomocí šestihranného klíče imbus SW4. Dále je vyvinuta varianta dvou závěsů, kde je možno oba dva seřizovat jak v horizontálním, tak i vertikálním směru.

Zakování závěsů pomocí frézky a vrtací šablony 3D

Vysoká maximální únosnost 170 kg pro jednu sadu je dosažena díky kvalitnímu ukotvení závěsů ve dveřních profilech. Samozřejmostí je možnost zakování pomocí moderních CNC strojů. Ale například v řemeslné výrobě lze přípravu otvorů, pro uchycení závěsů v dřevěných profilech, provádět i pomocí ruční frézky nástrojem o průměru 20 mm. Komfort zadlabání pro tento účel zajišťuje výrobcem dodávaná frézovací a vrtací šablona 3D. Skládá se ze dvou dílů, z nichž jeden je pro dveře, druhý pro zárubeň.

Pro přesné zakování závěsu slouží novinka – šablona 3D (první díl pro dveře, druhý pro zárubeň)

Závěsy splňují požadavky na minimální údržbu během provozu. Nosné plochy závěsu mají radiální a axiální uložení v pouzdrech z plastových ložiskových dvoukomponentních materiálů.

Konstrukční řešení zajištění čepu závěsu nabízí možnost použití závěsů na vnitřní i vnější straně dveřního kompletu (myšleno dveře otvírané dovnitř i ven). Závěs má ukončení válcové části v provedení s půlkulatým tvarem čepů. Dle požadavku zákazníka je možnost zakázkově vyrobit jakékoliv tvarové ukončení.

Varianty tvarového ukončení

Hlavní povrchové úpravy

Závěsy se nabízí v kvalitních galvanických povrchových úpravách – lesklý chrom, saténový chrom, zlatý nitrid titanu a v různých lakovaných variantách především saténový bronz, bílý a černý lak.

Lak bronz saten, bílý, černý – povrchová úprava má dlouhodobou korozivzdornost (shodná povrchová úprava je používaná i např. na lyžařském vázání).

TIN zlatý – životnost prakticky neomezená, firmy, které používají tuto povrchovou úpravu např. na klikách garantují 10 let záruku.

Chrom lesk a chrom mat – pro povrchovou úpravu je používaná ojedinělá technologie 2× nikl-měď-chrom. Tyto vrstvy zajišťují vysokou korozní odolnost.

Povrchové úpravy závěsů

Zkouška životnosti

Výrobek byl již ve fázi vývoje podroben náročným zkouškám. V podnikové zkušebně byla např. zkoušena životnost závěsu při zkušebním zatížení 200 kg. Dle metodiky podle normy EN 1935:2002 na 200 000 cyklů otevření a zavření dveří a poté zkouška pokračovala až do hodnoty 1 000 000 cyklů. Zkoušky odolnosti dle normy EN 1935 byly protokolárně provedeny ve státní zkušebně Lignotesting, a.s. v Bratislavě. Protokol a grafy svěšení najdete na stránkách www.tkz.cz.

Průmyslový vzor a certifikace

Závěs dveřní 3D-20 byl v roce 2009 přihlášen k ochraně jako průmyslový vzor. Získal od Úřadu pro průmyslové vlastnictví ČR osvědčení a registraci průmyslového vzoru pod číslem 2009-37797.

Výrobek je certifikován dle ES certifikátu shody 1478-CPD-0080 a splňuje klasifikaci dle EN 1935:2002:476113-13. Jak vyplývá z této klasifikace, výrobek tak splňuje i požadavek na protipožární odolnost v provedení nosných odlitků z oceli.

Autor:
Foto: Archiv firmy