Specifika čištění v karuselových dveřních systémech veřejných budov

Karuselové dveřní systémy kladou oproti vstupům s automatickými posuvnými dveřmi specifické nároky na použití vhodných čisticích rohoží. Rotační pohyb dveřních sekcí vytváří vyšší nároky na pevnost v tahu, celkovou konstrukční stabilitu použitých rohoží a snadnou demontáž pro následnou provozní údržbu. Rohože německé značky emco vyráběné v České republice jsou v tomto ohledu optimálním řešením.

Tento přední světový výrobce již více než 50 let vyrábí čisticí rohožové systémy pro snížení nečistot a vlhkosti v objektech všech typů.

Jakými principy se tedy máme řídit při výběru vhodného typu čisticí rohože?

Pro automatické dveřní systémy (karuselové dveřní systémy) můžeme doporučit výběr z velkého množství produkce a kvality materiálů vstupních rohoží emco. Jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, funkční a dlouhou dobu opotřebení. Nosné profily emco se skládají z vysoce kvalitní hliníkové slitiny a jsou opatřeny odolnými vložkami. Návrhy řešení jsou vyhotoveny na míru dle specifických požadavků vstupů do objektů.

Vstupní modulové systémy respektují prostorové dispozice a zároveň slouží jako hráz proti úniku nečistot. Při použití karuselového dveřního systému se odstraní jemné nečistoty a budova je chráněna před kontaminací. Rozšířením systému čištění před budovou a v budově, tzn. na třízónové čištění zajistí komplexní ochranu proti znečištění budov.

Funkční vložky rohoží zajišťují trvalý účinek vysokého odstranění nečistot, protože špína se shromažďuje v mezerách mezi profily a vložkou z textilního materiálu. Odstraní se také veškerá vlhkost. Rohože jsou rolovatelné, takže špínu lze snadno vyjmout z rohože.

Čisticí systémy lze koncipovat v mnoha variantách dle potřeb zákazníka, systém je variabilní

Vstupní rohožové systémy emco se vyznačují vysokou účinností, funkčností, odolností, variabilitou a širokou škálou komponentů. Pochozí plocha v oblasti otočných dveří může být provedena podle konstrukčních podmínek a provozní zátěže související s objektem.

Nesporné výhody

  • Potřeba čištění navazujících podlahových prostor budov je výrazně snížena. To snižuje náklady a chrání životní prostředí díky nižší spotřebě vody a použitých čisticích prostředků.
  • Podlaha v interiéru budovy je chráněna před poškozením, kontaminací a chemickému popálení prostoru způsobené nanesenými solemi. To vše trvale chrání hodnotu objektu.
  • Funkční vložky rohoží zajišťují vysokou úroveň odstranění nečistot. Ty se shromažďují v mezerách, propadávají na podloží, kde jsou snadno přístupné k potřebnému úklidu.
  • Díky široké škále typů zvolených vložek, jejich tloušťce a výšce profilu mohou být rohože přesně přizpůsobeny zatížení v konkrétní budově.
  • Různé barvy rozšiřují možnosti návrhu i po estetické stránce a designu.

Způsob pokládky

Profily ve vstupních rohožkách emco by měly být vždy instalovány tak, aby byly v pravém úhlu k směru chůze. To znamená, že tam jsou následující možnosti rozdělení, viz grafické znázornění:

Zakončení s krycí lištou

Na vstupním a výstupním okraji je rohož opatřena dvěma krycími lištami. Délka krycích lišt by měla odpovídat šířce prostoru otevřených dveří.

Použitím vhodného nástroje, např. šroubováku, mohou být rolovatelné rohože lehce nadzvednuty, aby bylo možné rohož zasunout do drážky v krycí liště.

Je potřeba rohože emco čistit?

Rohože emco jsou navrženy tak, aby většina nečistot padla na podkladovou vrstvu. Nicméně v závislosti na frekvenci pochozu a sezóně je pravidelné čištění nezbytné.

Pro každodenní čištění vstupních rohoží emco s čisticí vložkou by měl být použit výkonný vysavač. Díky kartáčování se vlákna znovu zvedají během odsávání a nečistoty jsou odsávány i z prostorů mezi profily.

Po vysávání by měly být jednou týdně rohože srolovány a podložka vyčištěna vhodným ručním kartáčem.

Po vysátí vysavačem a vyčištění podloží se doporučuje jedenkrát za měsíc provést doplňkové čištění tlakovou vodou. Po krátké době schnutí je možné znovu rohož nainstalovat. Možné je i čištění pomocí komerční čističky.

Fotogalerie

Autor:
Foto: Archiv firmy