Spojovací prvky pro trubkové systémy

Britská společnost John Guest, která byla založena v roce 1960, je největším světovým výrobcem nástrčných spojek, ventilů, trubek a hadic z plastu pro různé oblasti průmyslového použití. Výhradní zastoupení, odbytová střediska a obchodníky najdeme ve více než padesáti státech celého světa. Dceřinou společností v České republice je firma John Guest Czech s.r.o.

V širokém sortimentu firmy najdeme například nástrčný spojovací systém a trubky pro použití v sanitárních a topných systémech, spojky, ventily a plastové trubky pro nápojovou techniku a úpravu vody a pro použití v tlakovzdušných vedeních, dále nástrčné spojky pro palivové, brzdové, podtlakové a klimatizační systémy a také produktovou řadu k propojení PE-ochranných trubic pro světlovodné kabely.

Sanitární a vytápěcí systémy

Pro tyto systémy vyrábí společnost nástrčné spojky, ohebné hadice, flexibilní rozvody, rozdělovače, ventily a kohouty.

Mezi novými výrobky, které firma John Guest poprvé v České republice vystavovala na 50. MSV v Brně a také na veletrhu AQUA-THERM v Praze, byl systém trubka v trubce pro rozvody teplé vody. Použití této novinky je výhodné v případě, pokud je spotřebič teplé vody významně vzdálen od zdroje např. bojleru.

Systém trubka v trubce umožňuje cirkulaci teplé vody u smyčky pro teplou vodu, která se uzavírá nikoliv zvenku, ale vnitřkem trubky

Novinka připojení – trubka v trubce

Systém trubka v trubce umožňuje cirkulaci teplé vody u smyčky pro teplou vodu, která se uzavírá nikoliv zvenku, ale vnitřkem trubky.

Uvnitř našich spojek a trubek minimálního průměru 20 mm, je vedená hadička o vnějším průměru 8 mm (viz obr.), která slouží pro vracení teplé vody od nejvzdálenějšího spotřebiče zpět do bojleru.

Konstrukce ventilu ASV umožňuje jeho vřazení do již existujícího šroubového spojení

Uzavírací rohový ventil

Další novinkou v sortimentu společnosti je uzavírací rohový ventil ASV (Angle Stop Valve), který byl vyvinut pro použití na evropském trhu. Konstrukce ventilu umožňuje jeho vřazení do existujícího šroubového spojení (např. před rohový ventil, před hadicové připojení dřezové nebo umyvadlové baterie). K dispozici jsou tyto rozměry – vnitřní a vnější závity (1/2” bsp, 3/8” bsp) a připojovací nástrčky (3/8”, 1/4”).

Stánek společnosti John Guest Czech s.r.o. na veletrhu AQUA-THERM v Praze

Ventil může být použit pro připojení kávového nebo nápojového automatu či jiného zařízení. Připojený přístroj může být pro servisní účely odpojen od přívodu vody, aniž by byl blokován průtok vody, na který je ventil připojen. Integrovaný zpětný ventil na nástrčné straně brání případnému zpětnému proudění do stávajícího vedení.

1 Redakčně upravila Hana Solařová
Autor: Ing. Jiří Houdek
Foto: Archiv firmy