Společnost Janka Engineering uvádí na trh novou řadu vzduchotechnických jednotek

Společnost Janka Engineering prochází v posledních měsících mnoha zásadními změnami nejen v rámci interních změn a procesů, nýbrž také na poli jednotlivých výrobkových skupin. Jednou z nejdůležitějších částí produkce je výroba vzduchotechnických jednotek, jichž se tyto inovace týkají v největší míře.

V průběhu prvního pololetí uvedeme na trh novou řadu vzduchotechnických jednotek pod názvem FineAir. Tato novinka rozšíří současnou nabídku zařízení a nabídne zajímavé řešení pro aplikace s vysokými nároky na technické parametry vzduchotechnických jednotek. Samozřejmostí je pro nás splnění široké škály technických kritérií. Ať už se jedná o dodávky dle nařízení EU 1253/2014, takzvaný ecodesign, který je platný pro dodávky od 1. 1. 2016, nebo i jeho další zpřísnění na dodávky a technické parametry účinnosti zařízení, které bude platné od 1. 1. 2018. Zařízení, která dnes navrhujeme, lze aplikovat také do projektů odpovídajících budoucím náročnějším požadavkům.

Konstrukce a parametry

Celá konstrukce vzduchotechnických jednotek FineAir je opět řešena jako modulární stavebnice. Kostra celé jednotky je sestavena z masivních hliníkových profilů opatřených předělem z polyamidové vložky pro oddělení tepelných mostů. Společně s novou konstrukcí opláštění pomocí sendvičových panelů s polyuretanovou výplní jsme docílili vynikajících technických vlastností celého opláštění vzduchotechnické jednotky.

Na základě všech inovací jsme po základním měření dosáhli těchto parametrů dle ČSN EN 1886:

  • Mechanická pevnost: D1
  • Těsnost: L1
  • Prostup tepla: T2
  • Tepelné mosty: TB1

Změnou však neprochází jen opláštění a konstrukce. Nová řada vzduchotechnických jednotek FineAir bude nabízena samozřejmě s inovovanými výměníky a rekuperátory s maximální účinností. Neméně důležitou součástí technických parametrů těchto jednotek je použití motorů s účinností IE3 s frekvenčním řízením a další komponenty.

Maximální účinnost a flexibilita

Při vývoji nové vzduchotechnické jednotky jsme vše podřídili jedinému záměru. Nabídnout špičkové technické zařízení s nejvyšší možnou účinností komponentů, maximální flexibilitou a zároveň modulární konstrukční řešení. Po přijetí všech normativ dle nařízení EU 1253/2014 jsou současné vzduchotechnické jednotky větší a tím pádem i těžší. Při rekonstrukcích tak nevzniká jen požadavek na velikost, ale v mnoha případech i na hmotnost celého zařízení, čímž narážíme na problematiku statiky a dynamiky staveb. Díky posouzení všech vstupních komponentů jsme našli pro tento problém řešení. Při vývoji opláštění byl dbán důraz na sníženou hmotnost a výsledkem je lehký sendvičový panel s vysokou mechanickou pevností, vyrobený z PUR pěny a odlehčený o ocelové součásti.

Celá koncepce nových jednotek FineAir je identická se zařízeními PremiAir, navíc rozšířená o horní hranici výkonu. Můžeme tak nabídnout vzduchotechnické jednotky s výkonem od 1 000 do 100 000 m3.

Široká škála použitelnosti, možnosti vestavěných tepelných čerpadel a integrovaných chlazení a dalších vestaveb předurčují nové vzduchotechnické jednotky FineAir pro náročné instalace. Technické parametry splní i podmínky pro export, především do zemí EU.

Tyto nové jednotky budou k dodání od poloviny roku 2016.

Autor: Ing. Jana Baláková
Foto: Archiv firmy