Společnost TKZ Polná slavila 100 let

Renomovaný výrobce stavebního a nábytkového kování, společnost TKZ Polná, spol. s r.o., slavila dne 23. září 2011 v malém městečku Polná neuvěřitelných 100 let. Na oslavy jsme byli pozváni a s jejím průběhem, ale rovněž i s historií firmy, bychom se s vámi rádi podělili.

Slavit přijeli hosté jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Při příjezdu je u vchodu do firmy vítali zástupci vedení. Následovalo malé občerstvení a prohlídka firmy. Protože jsme měli možnost firmu navštívit před prázdninami, měli jsme možnost vidět, jaký kus práce za několik měsíců bylo ve firmě vykonáno. Dostavena byla hala, která pro tuto příležitost sloužila jako místo prezentace firmy (výstava výrobků, fotek a videa) a na setkání a posezení s občerstvením, nově byly vybudovány skladové prostory, všude jsme viděli naleštěné stroje, vymalované prostory. Zkrátka lidé z firmy se na oslavy poctivě připravili.

Aranžmá pracovny pana Františka Slámy, prvního majitele společnosti

Historie firmy

Záměrně cituji úvod z publikace TKZetka, která byla vydána právě k příležitosti stoleté historie firmy. S úmyslem, abychom si uvědomili i historii naší země.

Před první světovou válkou se na území Čech, Moravy a Slezska s deseti miliony obyvatel nacházelo více než 70 % průmyslu celé padesátimilionové rakousko-uherské monarchie a svůj příspěvek ke kvalitnímu rozvoji kovovýroby přinesli také polenští občané. Dne 1. prosince 1911 u pražského notáře pánové Václav Novák, veřejný společník firmy Sláma a spol. (založené v roce 1899), veřejný společník téže firmy František Sláma a starosta města Polné Jindřich Volenec založili firmu Sláma a spol., továrna na kovové zboží, společnost s r.o.

Nejstarší stroj – výstředníkový lis

Dávná historie

Zpočátku si firma pronajímala prostory na různých místech v Polné a okolí, ale to zkušeného obchodníka a podnikatele Františka Slámu neuspokojovalo. Proto ještě tento rok v místech dnešní továrny TZK Polná zahájil výstavbu a hned v roce 1912 byla dokončena hala o rozloze 1080 m2. Na tehdejší dobu velmi moderní. Například dílnu osvětlovaly stropní světlíky, ve stropě byla umístěna ventilace. Byla vybavena lakovnou s elektrickými pecemi a galvanovnou atd. Během první světové války zde pracovalo již 50 lidí. František Sláma byl opravdu velmi tvořivý člověk a na mnohé z tří set kancelářských a školních výrobků, které se zde vyráběly, vlastnil patent. Firma během své existence procházela řadou změn. Při nedostatku materiálu po 1. světové válce se propouštělo, továrna šla do likvidace a jediným majitelem se stal pan Sláma a po jeho smrti se měnili vlastníci. Během druhé světové války zde pracovalo nejméně 120 lidí. Mnozí mladí, kteří zde pracovali, tak nemuseli na tzv. totální nasazení do Německa. V roce 1947 čekalo firmu znárodnění, ale i v tomto období se budovaly nové haly, obnovoval se vodovod, elektrický transformátor. Největší rozmach zaznamenala v letech 1966–1968, kdy byla vybudována hala o rozloze 2200 m2 a proinvestovalo se více než 6 000 000 Kčs. Také se změnil sortiment firmy – ke stavebním a nábytkovým závěsům přibyly pianové závěsy a začaly se vyrábět součástky pro automobilku Praga a Škoda.

Z 

prohlídky závodu Z 

prohlídky závodu
Z prohlídky závodu

Novodobá historie

Samostatný podnik TKZ Polná, spol. s r.o. byl ustanoven 1. září 1994 po veřejné soutěži. Firma je soukromá a má český kapitál a vlastníky. Majiteli v roce 1994 byli: Alois Matějíček (generální ředitel), Jan Zvoník (technicko-výrobní ředitel), Ing. Ladislav Pártl (obchodně-ekonomický ředitel), Ing. Petr Janů (člen dozorčí rady), Ing. Jiří Trčka (předseda dozorčí rady) a Václav Wagner (člen dozorčí rady).

Majitelé setrvali u výroby stavebního a nábytkového kování a drobných soustružených dílů. V současné době vyrábí okolo tisíce výrobků různých typů v mnoha modifikacích. Objem výroby se plynule zvyšuje. Více než polovina výrobků jde na export, především do Polska (odtud přijela na oslavy i četná delegace), dále do Latinské Ameriky, Střední Asie, Pákistánu, Indonésie atd. Dále má firma obchodní partnery v Německu, Francii, Anglii, Rakousku, Holandsku, Litvě, Rusku, Chorvatsku a v dalších zemích.

Firma se aktivně účastní výstav a veletrhů. Pravidelně ji můžeme vidět v ČR například na IBF či na veletrhu WOOD-TEC. V Německu v Kolíně nad Rýnem vystavuje na veletrhu Eisenwarenmesse, nechybí na veletrhu Budma v Poznani či na veletrhu China import export fair v Šanghaji atd.

Mezi její zajímavý výrobní program patří i repliky historického stavebního kování, a tak její um můžeme vidět například v Národním divadle v Praze, Lichtenštejnském paláci v Praze, divadle v Pardubicích či v Grand hotelu Pupp v Karlových Varech.

Navíc firma neustále vytváří řadů svých výrobků nebo výrobky upravuje dle potřeb zákazníků. Například v roce 2010 vyvinula 4 vlastní výrobky a dalších 12 stávajících upravila dle požadavků zákazníků.

V současné době jsou jejími majiteli: Jan Zvoník, Ing. Ladislav Pártl, Ing. Jiří Trčka a Ing. Petr Janů.

Současní majitelé – zleva Jan Zvoník, Ing. Jiří Trčka, Ing. Petr Janů, Ing. Ladislav Pártl

Městečko Polná

Po prohlídce firmy, jsme měli možnost jít na návštěvu sportovního areálu, jehož je TKZ Polná sponzorem, nebo se pěšky vypravit směrem k zámku, kde se oslavy v plné slávě chystaly a cestou se zastavit na několika zajímavých místech Polné. Sportovní areál jsme již viděli, proto jsme se vydali na prohlídku. A byli jsme velmi překvapeni. Město Polná leží v srdci Českomoravské vysočiny a první písemné zmínky se datují z roku 1242. V současné době v ní žije okolo 5 000 obyvatel. Má řadu památek a za zmínku bezesporu stojí národní kulturní památka, nově zrekonstruovaný chrám Nanebevzetí Panny Marie, jenž stojí přímo na náměstí v Polné a který jsme i s průvodcem navštívili, nebo zámek, kde se konaly samotné oslavy. Zkrátka, pokud budete mít někdy cestu do těchto končin, Polnou vřele doporučuji navštívit.

Oslavy v zámku

Samotné oslavy byly zahájeny v 16.30 hod. Hlavní slovo měli pan Jan Zvoník a Ladislav Pártl. Po proslovu následovalo poděkování, předání dárků a již se rozjel bohatý program. Malé mažoretky předvedly svoje vystoupení, následovaly akrobatické gymnastky CHEBEJET, módní přehlídka Dany Dobřichovské, vystoupila Miss Orient 2006 Vendula Pánková, kouzelník Ríša Nedvěd, byla laserová show. Nechyběl bohatý raut. Přítomným k tanci i poslechu velmi pěkně hrály dvě kapely – místní Big-Band a Timbre Music. Slavilo se a slavilo a oslavy trvaly až do půlnoci a možná i trochu déle...

Interiér zrekonstruovaného chrámu
Nanebevzetí Panny Marie
Interiér zrekonstruovaného chrámu Nanebevzetí Panny Marie

Majitelům firmy děkujeme za pozvání a přejeme mnoho dalších úspěšných a produktivních let.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková