Společnost Xella vyhlásila 29. ročník Mezinárodní studentské soutěže pro akademický rok 2023/2024

Soutěž je určena studentům a studentkám studijních oborů Architektura a Pozemní stavitelství na vysokých technických a uměleckých školách a univerzitách a tématem letošního zadání je ideová urbanistická a architektonická studie „SCHOLÉ VE VYSOKÝCH TATRÁCH – CENTRUM ŠPATNÉHO POČASÍ“.

Cílem nového ročníku, organizovaného pod mottem „Volný čas tvoří nejdůležitější část našeho života“, je podpora tvůrčí invence vysokoškolských studentů prostřednictvím soutěžní konfrontace architektonických a designérských idejí a myšlenek. Je to i příležitost k zamyšlení nad rozvojovým potenciálem nejstarší z městských části města Vysoké Tatry, nebo jak se říká nejstarší z jeho osad – Starého Smokovce a jeho zapomenutým a roky spícím místem. V prostředí jedinečných a charakteristických panoramatických scenérií tatranských vrcholků, na území Tatranského národního parku se nachází lokalita s velkým krajinně–historickým potenciálem, s budovou chátrajícího Amfiteátru a budovou historicky zvanou Bellevue.

PaedDr. Hana Šimánová, která vede sekretariát soutěže pro Českou republiku, k novému ročníku uvedla: „Termín pro předání soutěžních návrhů je 26. února 2024, ještě předtím se však každý zájemce o účast v soutěži musí na webu xella.cz registrovat. Uzávěrka registrací je předposlední den před předáním, tj. v neděli 25. února 2024. Soutěžní podklady jsou zdarma k dispozici na webových stránkách soutěže nebo na stránkách jednotlivých fakult.“

Ambicí letošní soutěže je přinést inovativní pohledy a odvážná řešení, nové koncepty cestovního ruchu a volného času v 21. století ve vysokohorském prostředí podtatranské osady Starý Smokovec. V centru zadání je prostor legendárního amfiteátru, postaveného v 50. letech 20. století záměrně pro představení souboru Alexandrovců s kapacitou 5 000 míst a velkokapacitním pódiem. Areál se nachází v mírně svažitém terénu v turisticky atraktivní lokalitě Starého Smokovce s výhledem na Slavkovský a Gerlachovský štít. Součástí komplexu je i budova bývalého Interhotelu s legendárním názvem Bellevue. Územní plán předpokládá využití lokality pro sportovní, rekreační a kulturní funkce v přírodním prostředí, obecně definovaném jako oblasti cestovního ruchu.

Studenti by měli ve svých návrzích probudit ze spánku lokalitu amfiteátru a sousední budovy bývalého Interhotelu – Bellevue. Vrátit ji lidem, návštěvníkům nebo místním. Zamyslet se také nad jejím využitím a hledatpříležitosti, které nabízí atraktivní pozemek na území nejstaršího z podtatranských měst, v sousedství s lesem, vrcholky hor a zároveň s centrální městskou částí Starý Smokovec s mnoha historicky významnými stavebními či přírodními památkami.

V porotě zasednou opět známí čeští a slovenští architekti: Juraj Benetin, Jakub Cigler, Juraj Hantabal, Dan Merta, Peter Moravčík, Imro Pleidel, Miroslav Stach, Jana Stachová, Jan Stempel, Jaromír Veselák a Ľubo Závodný. Předsedu poroty si porotci zvolí na začátku vyhodnocování soutěžních návrhů. Informaci o výsledcích hodnocení poroty se studenti dozvědí po skončení zasedání poroty a oznámení oficiálních výsledků. Hlavní výhrou může student získat odměnu ve výši 4000 €, za druhé místo 2000 € a autor práce na třetím místo obdrží výhru 1000 €. Více se dozvíte také na našem webu: ZDE

Autor: Xella CZ
Foto: Xella CZ