Srubové domy pro celoroční bydlení

Společnost Drevodom Rajec působí na českém trhu již patnáct, a na slovenském trhu dokonce dvacet let. V době začátků byla jedinou firmou v Československu, která se zabývala výrobou a prodejem srubových domů, chat, hotelů a srubových restaurací.

Začátky však nebyly vůbec jednoduché. Bylo třeba prosadit se na trhu a přesvědčit veřejnost o výhodách a přednostech těchto domů i o tom, že se v nich dá bydlet celoročně. Nejdůležitější bylo vysvětlit a dostat do podvědomí lidí pozitivní vliv dřeva jako stavebního materiálu na dřevěné domy. Postupně se to ale podařilo a v dnešní době stále vzrůstá počet zájemců o bydlení v objektech postavených z přírodních materiálů.

Mnoho lidí si ještě stále myslí, že srubový dům není vhodný pro trvalé bydlení. Přitom v minulosti lidé žili jenom v dřevěných nebo kamenných domech. Nemalý počet budov z těchto přírodních materiálů se zachoval dodnes a navíc, mnohdy předčí klasické stavby i svými vlastnostmi.

Kanadská technologie výroby

Při výrobě prvních skeletových konstrukcí pomáhali a učili naše zaměstnance zkušení odborníci přímo z Kanady, kteří převzali osvědčený způsob výroby od svých předků. A tak všechny naše sruby vyrábíme ručně, čímž zachováváme sbíhavost každého kmene. Každá stavba je tím jedinečná, a i když postavíme stejný dům několikrát, pokaždé je to vlastně originál.

Na výstavbu obvodových stěn používáme smrkovou kulatinu. Nadstavbu a štíty doporučujeme stavět ze sendvičové konstrukce, aby se při dokončování interiéru v podkroví nemuselo dbát na sesychání dřeva. Štíty nevyrábíme z kulatiny proto, že stěny by sesychaly a sedaly, na rozdíl od střechy, kde k sedání nedochází. Tím by vznikly mezi stěnami a střechou tepelné mosty, a zbytečně by se zvýšily náklady na vytápění.

Není však problém dosáhnout efekt kulatiny pomocí obkladů z půlkulatiny. Rozhodnutí, zda budou vnitřní příčky a další prvky v interiéru s kulatiny, necháváme na konkrétním zákazníkovi. Do srubů se výborně hodí také schodiště vyrobená s půlkulatiny.

Přírodní izolační materiál

I u dalších prvků stavby dbáme na přírodní materiály. Na základě našich zkušeností jako izolační materiál používáme v našich stavbách ovčí rouno s paměťovými pásy, které vkládáme do vyfrézovaných drážek mezi jednotlivé klády. Takováto izolace bez problému splňuje náročná energetická kritéria vyžadované u současných staveb.

Po třech letech doporučujeme ještě stavbu vytmelit minimálně z exteriéru, čím se ještě více po sesednutí stavby eliminují tepelné ztráty.

Povrchová úprava

Celkový vzhled našich srubů dotváří povrchová úprava exteriéru a interiéru domu. Na exteriér používáme přírodní olejové nátěry v určitých odstínech. Na interiér zase včelí vosk, který je již roky odzkoušen a používal se i v minulosti. K němu je také možné přidat barvu, aby i interiér mohl být v provedení, které zákazník požaduje.

Pravidelná údržba

Dokončením stavby u nás starostlivost o zákazníka nekončí. Jako každý jiný i srubový dům potřebuje z času na čas údržbu. Ale nemusíte se obávat, není o nic náročnější jako u jiných typů staveb. Správná péče je samozřejmě důležitá. A právě proto zůstáváme s našimi zákazníky stále v kontaktu i po realizaci stavby a kdykoli se na nás můžou obrátit. Ochotně poradíme, zkontrolujeme, doporučíme vhodnou údržbu srubu a taktéž provedeme potřebné kroky jako například vytmelení, nebo obnovení ochranných nátěrů.

Za kvalitou námi vyrobených srubových staveb, srubových domů, rekreačních chat nebo restaurací, hovoří množství našich realizací nejen v České republice a na Slovensku, ale i v dalších zemích Evropy.

Pokud jsme vás přesvědčili a máte zájem nechat si postavit srubovou stavbu, neváhejte nás oslovit. Rádi vám poradíme a odpovíme na vaše dotazy.

Autor: Ing. Katarína Červínská
Foto: Archiv firmy