Barokní most se sochami světců, Žďár nad Sázavou

Stavbaři opraví žďárský barokní most na tahu 37, poškození vzniklo při nehodě

Žďár nad Sázavou 17. května (ČTK) - Stavbaři opraví barokní most na hlavní silnici 37 u zámku ve Žďáru nad Sázavou. Příčinou poškození památkově chráněného mostu byla dopravní nehoda. Opravy částečně omezí provoz na 12 dní. Auta budou přes most projíždět kyvadlově příští týden ve čtvrtek a v pátek kvůli přípravným pracím a pak v první polovině července. ČTK to dnes sdělil Jiří Veselý z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Most předloni poškodila nehoda mladého řidiče. "Řídil svůj osobní vůz pod vlivem alkoholu a při nájezdu na most ve směru z centra na Stržanov nezvládl řízení, prorazil jeho kamenné zábradlí a se svým vozidlem skončil mimo komunikaci," uvedl Veselý. Opravy budou stát okolo 750.000 korun bez DPH. Postup oprav byl stanoven po dohodě s památkáři.

Tříobloukový kamenný most podle památkového katalogu pochází z 18. století, překlenuje Stržský potok. Po stranách mostu je osm soch světců. Při rekonstrukci mostu v letech 2008 až 2009 originály soch nahradily kopie.

Autor: ČTK
Foto: Herbert Frank from Wien, CC BY 2.0, zdroj: www.wikipedia.org