Olomouc

Stavbu Středoevropského fóra v Olomouci čeká podpis smlouvy na projekční práce

Olomouc 11. ledna (ČTK) - Dlouho plánovanou stavbu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO) dnes čeká jeden ze zásadních milníků, zástupci Muzea umění podepíšou smlouvu na projekční práce. Nová muzejní budova, která se má stát v budoucnu místem pro prezentaci středoevropského výtvarného umění, vznikne v proluce vedle Muzea moderního umění v Denisově ulici. Na stavbu vláda v roce 2019 uvolnila 593 milionů korun. Klíčový pozemek o výměře necelých 600 metrů čtverečních určený pro stavbu získalo muzeum v září 2021.

Projekt SEFO se plánuje v Olomouci déle než deset let. Nová budova má nabídnout výstavní prostory pro umělecká díla ze střední Evropy a zázemí potřebné pro chod muzea. Jde především o větší depozitáře pro stále rostoucí sbírky či novou knihovnu a studovnu. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní kolem 90.000 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.

Definitivní rozhodnutí postavit dlouho plánovanou expozici podle původního návrhu architekta Jana Šépky oznámil v roce 2020 tehdejší ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Rozhodování o podobě SEFO předcházela dlouhá diskuse ohledně tří možností - využít rozlehlý prostor opuštěných Hanáckých kasáren, vypsat architektonickou soutěž na novou podobu expozice nebo využít právě původní návrh Jana Šépky, který nové budově navrhl futuristický vzhled. Právě tato netradiční podoba betonové stavby na území městské památkové rezervace budí již roky u veřejnosti rozporuplné reakce. Podle ředitele muzea Ondřeje Zatloukala rozhodly důvody pragmatické, ideové a koncepční.

Autor: ČTK
Foto: Rudy Balasko, zdroj: Shutterstock