Stavebka Náchod slaví 60 let

Šedesát let je úctyhodné období, kdy se škola změní v tradici a pevnou součást života. Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela, jak zní dnes plné jméno Stavebky Náchod, letos sebevědomě a kráčí do další šedesátky. Stojí za ní bohatá zkušenost a znalosti. A před ní poslání pomáhat plnit sny a cíle mnoha mladých lidí.

V jedné písničce se zpívá, že „všechny dobrý rita někdo rozebral, zbývá jen kolben nebo lopata.“ Jenže je to naopak. Počet příležitostí, jak něco dělat, rychle roste; je to zakódováno v samé podstatě světa. A ta založena na tom, že na Zemi, ale i v celém vesmíru, trvale a nepřetržitě roste entropie.

Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela

Lidsky řečeno, s každou další vteřinou roste počet možností, jakými se vesmír, zeměkoule i každý z nás může dál ubírat.

U gigantických výrobních a obchodních korporací to platí také. Většina lidí právě tady hledá práci v domnění, že vedle nových možností tu dostanou i jistoty. Většinou dostanou jen jedinou, totiž tu, že jim práce bude připomínat svěrací kazajku. Mzda jim pokryje sotva nezbytné výdaje, ale neotevře cesty lepšího života. Ty se otevřou jen manažerům a akcionářům. Výjimky snad existují. Není lepší raději vzít osud do svých rukou a připravovat si a vybírat vlastní cesty?

Architekt, stavitel, malíř, modelář, cestovatel a československý diplomat Jan Letzel, jehož jméno nese náchodská Stavebka. Zdroj: Wikipedia

Architekt Jan Letzel

Tak si počínal architekt Jan Letzel, jehož výjimečný talent a dílo připomíná název náchodské Stavebky. Proslul jako architekt, stavitel, malíř, modelář a cestovatel. Nutno zmínit také jeho jazykové schopnosti. Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební v Náchodě přijala jeho jméno 4. září roku 2000, tedy v den nového školního roku.

Jan Letzel se narodil 9. dubna 1880 v rodině Jana Letzela, majitele hotelu v Náchodě. Vystudoval stavitelství na státní průmyslové škole v Pardubicích a po absolutoriu v roce 1899 zde začal dráhu jako učitel. V roce 1901 získal stipendium na Umělecko-průmyslové školu v Praze. Navštěvoval atelier dekorativní architektury známého Jana Kotěry, patřil zde mezi jeho nejlepší a neoblíbenější žáky.

Po studiích nastoupil do stavitelské firmy, kde navrhl pravděpodobně jedinou stavbu realizovanou stavbu v Čechách – secesní pavilon Dvorana v areálu lázní Mšené. V roce 1905 se vydal na studijní cestu do Itálie, poté do Egypta. Na doporučení Jana Kotěry krátkou dobu působil ve službách dvorního architekta egyptského místokrále a poznával památky Egypta. V roce 1907 nastoupil v Káhiře do práce ve stavební firmě architekta George De Lalande, který působil mj. i v Japonsku. Tam – do Jokohamy – byl Letzel brzy nato také vyslán pracovat. A v Japonsku začala jeho neplodnější životní etapa.

Bývalý výstavní palác obchodní a průmyslové komory v Hirošimě od Jana Letzela. Dnes Atomový dóm a válečná památka UNESCO. Foto: Frank Gualtieri.

Seznam jeho nejzajímavějších realizací zahrnuje 14 architektonických skvostů. Vedle zmíněné stavby ve Mšeném to jsou dvě stavby ve Vídni a 11 v Japonsku. Jmenujme např. dívčí školu Fatuba, soukromou nemocnici Dai Nippon, rezidenci Barona Nagaye nebo hotel v Macušimě. Další stavby jsou Univerzita Sofia v Tokiu a několik hotelů. Jeho nejznámější a největší stavba byl a vlastně ještě je výstavní palác obchodní a průmyslové komory v Hirošimě se skleněnou kupolí uprostřed, dokončený v roce 1915.

Letzel propojoval tradiční japonské prvky se soudobými evropskými trendy. Jeho stavby měly střízlivý – často secesní – vzhled a využívaly v Japonsku neznámé technologie, ocel a beton, které činily stavby odolnější vůči zemětřesením. Japonci ho nazývali „yokon wasai“, člověk s evropským myšlením a japonským cítěním.

V období 1. světové války přerušil architektonickou činnost a věnoval se malířství a modelování. Po získání naší státní samostatnosti krátce působil v Tokiu jako první - neplacený - obchodní atašé československého vyslanectví. Jeho práci a záměry přerušila náhlá smrt 26. 12. 1925 v Praze. Pochován byl v Náchodě.

Až po jeho smrti, 6. srpna 1945 v 8.15, explodovala přesně 570 metrů nad palácem obchodní a průmyslové komory v Hirošimě atomová puma, pojmenovaná Little Boy. Důsledky byly děsivé: teplota v epicentru výbuchu 4000 °C, tlaková vlna srovnala se zemí celé město. Zůstala stát jen železobetonová kostra Letzelova paláce. Po válce se z tohoto stojícího skeletu stal mírový památník, známý jako Atomový dóm. V roce 1995 se tato stavba – vedle Osvětimi – stala válečnou památkou UNESCO.

Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela.

Architektura a stavitelství – impuls do života

Samostatnou životní dráhu Jana Letzela lze i dnes napodobit. Stačí posbírat kus odvahy, houževnatost, trpělivost, přidat nápaditost a definovat si cíle a po jejich naplnění nové. Po celý život. Výsledky se pak dostaví a většinou stojí za to.

Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela připravuje studenty na všechny stavební profese. Bez ohledu na to, jakou dráhu (závislou či nezávislou) chce student nastoupit (to lze ostatně během života měnit). Jsou to:

  • živnostník, řemeslník (klempíř, tesař, zedník, pokrývač, malíř, lakýrník),
  • stavitel, developer (majitel firmy, manažer, stavbyvedoucí, stavební a technický dozorce, inspektor …),
  • stavební inženýr; kreslí plány, podle nichž se staví (nutné další absolvování vysoké školy),
  • architekt, autor tvarového a barevného řešení staveb (nutné další absolvování vysoké školy).

Na škole také probíhají kurzy vzdělávání dospělých. V rámci celoživotního vzdělávání dospělých nabízí škola tyto aktivity: dílčí kvalifikace, další vzdělávání, kariérové poradenství, odborné kurzy a školení (zejména oblast informačních technologií). A konečně rekvalifikační kurzy pro zájemce, kteří ve stavebnictví hledají novou příležitost; tyto programy jsou hrazeny z prostředků Úřadu práce.

Zámek Náchod ve stejnojmenném městě je národní kulturní památkou České republiky.
Zámek Náchod, letecký pohled. Zdroj Wikimedia Commons.

Pracovat ve stavebnictví je dlouhodobě velmi perspektivní. Stavební práce se nadají vyvézt do Asie či Afriky. Stavět a opravovat bude vždy potřeba. Dřina, která byla dříve s tímto oborem svázána, je už minulostí. Nové materiály, technologie nástroje a stroje udělaly z tohoto oboru často a hračku... zejména ve srovnání s nudnou, otupující a jednostranně namáhavou pásovou výrobou.

Stavebnictví představuje velmi inteligentní řemeslo s širokou paletou poznatků a zkušeností, kde musí každý, od řemeslníka po architekta pořád přemýšlet a promýšlet. Štafetu zaměstnání, kam spadnou ti, již se nikde jinde neuchytí, již dávno přebrala jiná řemesla a obory. Kvalitní výstavba dnes vyžaduje mnohostranně vzdělané, zručné a inteligentní lidi.

A co je výstavbě nejpřitažlivější? Je adresným svědectvím umění a dovedností na desítky, stovky někdy i tisíce let dopředu, které je k vidění možná milionům lidí, aniž by navštívili galerii ap.

Oprava věže mohutného hradu a dnes zámku Náchod. Specializace Letzelovy Stavebky na obnovu stavebních památek je právě v Náchodě víc než přirozená.

Specializace: stavební obnova památek

Do současné doby na této škole úspěšně ukončilo studium na 3000 studentů, mezi kterými dnes najdeme vysokoškolské učitele, téměř stovku ředitelů velkých nebo středně velkých stavebních firem, pracovníky ministerstev nebo jiných ústředních orgánů, celou řadu vedoucích pracovníků různých státních institucí, mnoho úspěšných stavebních podnikatelů i desítky výborných architektů a projektantů. Necelých 40 % absolventů školy má dnes vysokoškolské vzdělání.

Prvním ředitelem průmyslové školy se stal Ing. arch. Josef Koutný, architekt, malíř, sochař a fotograf. Dalšími řediteli byli stavitel Rudolf Häckl, Ing. arch. Miroslav Bednář, Jiřina Černikovská, Ing. Ladislav Habr, Ing. Miloš Chráska. Úřadujícím ředitelem je nyní Ing. Milan Smola.

Některé střední a vyšší odborné stavební školy dosáhly výjimečnosti svým jedinečným zaměřením. Náchodská Stavebka, až do r. 1991 výhradně zaměřená na studijní obor Pozemní stavitelství, začala později rozšiřovat studijní nabídky. Ve školním roce 1996/97, kdy při SPŠ stavební Náchod zahájila výuku Vyšší odborná škola stavební, zahájilo na ní 40 studentů z celé ČR studium oboru Stavební obnova památek. Tato problematika má řadu specifik a výjimečností. Navíc je velmi živá. Česká republika je stavebními památkami poseta, hodnotu mnohých nelze penězi vůbec vyjádřit, přesto bývají v až zoufalém stavu. Kvalitní odborná základna je důležitá nejen pro správné provádění oprav a rekonstrukcí, ale i k vytváření odborného tlaku na jejich potřebnost a financování.

Náchod leží mezi Krkonošemi a Orlickými horami a je odtud krok do Polska.

Od školního roku 2001/02 lze ve VOŠ stavební Náchod studovat i obor Realizace pozemních staveb.

Přijďte oslavit 60 let Stavebky Náchod

Kdy: 22. června 2013 od 11:00
Kde: Pražská 931, Náchod (hlavní budova školy)
Program: – prohlídka hlavní budovy školy
– ukázka aktuální výuky
– výstava obrazů a fotografií z historie a současnosti školy
Další info:– nabízíme možnost ubytování v DM
– občerstvení je zajištěno (pečený vepř, guláš, pivo, káva...)
– doporučujeme tuto akci využít k uspořádání třídních srazů.
Město Náchod je zasazeno do kopcovitého lesoparku, jímž protéká řeka Metuje. Pro studium, kulturní a sportovní vyžití či turistiku ideání místo.


Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Wikipedia, Jiří Hejhálek