Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Stavební přístroje od firmy Leica Geosystems

Švýcarská firma Leica Geosystems je dlouholetý výrobce stavebních a geodetických měřicích přístrojů. Nejen dlouhou tradicí výroby, ale především technologickými inovacemi a precizností provedení svých výrobků, si Leica získala a stále získává zákazníky po celém světě. Výhradním zastoupením pro ČR je firma GEFOS a.s. Ta její výrobky včetně novinek představí na veletrhu FOR ARCH.

Digitální nivelační přístroje SPRINTER

Novinka z konce minulého roku, stavební digitální nivelační přístroj SPRINTER, se okamžitě po svém uvedení na trh setkal s velkým zájmem jak stavebních, tak i geodetických firem, které hledají univerzálního pomocníka pro práce zejména na stavbách při technické nivelaci. Hlavní předností přístroje je schopnost maximální eliminace chyb lidského faktoru. Stačí pouze zacílit a zaostřit na lať. Čtení na lati s čárovým kódem je prováděno automaticky a zobrazuje se téměř okamžitě na displeji, společně s dalšími údaji. V případě vychýlení přístroje z vodorovné roviny, SPRINTER sám ohlásí, že není urovnán a neumožní další měření. Nivelaci zjednodušují zabudované programy pro určování vztažných výšek – určení převýšení i absolutní výšky, měření na převrácenou lať, adjustace i možnost využití vnitřní paměti až pro 500 měření s následným přenosem dat do PC. Kromě měřených hodnot čtení na lati, dokáže SPRINTER určit vzdálenost k lati a vodorovný úhel. Jeho dosah je až 80 m.

Nivelační přístroj SPRINTER
Nivelační přístroj SPRINTER

Leica Geosystems vyrábí dva typy. SPRINTER 100 se střední kilometrovou chybou 2,0 mm a přesnější SPRINTER 200 se střední kilometrovou chybou 1,5 mm. Oba dva jsou dále nabízeny ve verzi M s vnitřní pamětí a nebo bez vnitřní paměti. Kromě svých technických možností a jedinečných funkcí, SPRINTER určitě zaujme i svou cenou.

Nivelační přístroj SPRINTER
Nivelační přístroj SPRINTER

Rotační lasery RUGBY 300 SG a RUGBY 400 DG

Robustní a vysoce přesné rotační lasery Rugby 300 SG (sklon v jedné ose) a Rugby 400 DG (sklon ve dvou osách) jsou optimálním řešením pro určování a kontrolu jednotlivých výšek, při vytyčování vodorovných i skloněných rovin ve směru jedné nebo dvou os, nebo pro řízení stavebních strojů. Sklon je možné přesně definovat pomocí hodnot nastavených na displeji. Řada dalších funkcí jako nastavení pracovní výseče, nastavení citlivosti na vítr a otřesy, kontrola výšky přístroje (funkce H. I. Alert) atd., zajišťuje rychlejší, efektivnější a přesnější práci na stavbách. Přístroje lze řídit pomocí dálkového ovládání. Pracovní rozsah přístrojů je 750 m při přesnosti +/-1,6 mm/ 30 m. Rozsah nastavení sklonu pouze v jedné ose je -5 % až +25 %. Při současném sklonu roviny v obou osách je rozsah -5 % až + 15 % pro obě osy.

RUGBY 300 SG
RUGBY 300 SG
RUGBY 400 DG SG
RUGBY 400 DG SG
Autor: Filip Dočekal
Foto: Archiv firmy