Stavební systém YTONG - rady a doporučení pro kvalitní provedení stavby

Kvalitní stavbu dnes nelze postavit bez špičkových stavebních materiálů, které jsou prověřeny dlouholetou praktickou zkušeností, kombinovanou s výsledky práce předních vědců a techniků. Jen tak je možné splnit náročné požadavky na kvalitu, životnost, rychlost výstavby, pořizovací a provozní náklady a na ochranu životního prostředí. Stavební materiály YTONG představují vysoce propracovaný systém, který řeší všechny otázky hrubé stavby od sklepa až po střechu. I zde je však nutné dodržet základní pracovní postupy.

Tvárnice

Tvárnice YTONG musí být až do okamžiku zabudování chráněny proti dešti. Jsou-li palety s tvárnicemi již na staveništi a manipulace s nimi bude minimální, doporučujeme odstranit fólii z boku palety, aby mohla z tvárnic dobře odcházet vlhkost zabudovaná při výrobě.

Zdicí malta

  • Výrobce důrazně doporučuje používat pouze zdící maltu dodávanou jako součást stavebního systému YTONG. Doporučená malta totiž obsahuje speciální přísady, které zaručují, že stavebně fyzikální vlastnosti malty a tvárnic budou ve vzájemném souladu. Tím je zaručeno, že zejména při tvrdnutí malty, ale také při rychlých změnách teplot již vyzrálé konstrukce, nedochází na rozhraní s pórobetonem ke vzniku vysokých napětí a následně prasklin, které vedou ke ztrátě soudržnosti spoje.
  • Přísady obsažené v maltě také ovlivňují snadné zacházení a dobu, po kterou lze s maltou pastovité konzistence bez potíží pracovat. Doporučuje se namíchat vždy jen takové množství zdící malty, které lze zpracovat během 3 - 4 hodin. Po této době rychle tuhne a ztrácí pastovitost. Maltu nemícháme v bubnové míchačce, ale mísidlem YTONG upnutým v nízkoobrátkové ruční vrtačce. Během zpracování již nepřiléváme do malty vodu, pouze ji občas promícháme.
  • Teplota vzduchu během tuhnutí a tvrdnutí malty nesmí klesnout pod + 5 °C.

V zimním období se do malty nesmějí přidávat žádné přísady.

Zdění

  • První vrstvu tvárnic YTONG osazujeme do normální malty, která je od základové desky oddělena izolační vrstvou. Vyrovnání první vrstvy provádíme precizně, nejlépe - podle doporučení výrobce - pomocí nivelačního přístroje. Pro systém YTONG, podobně jako i pro ostatní systémy přesného zdění, je kvalita založení první vrstvy podstatná. Před nanášením tenkovrstvé zdicí malty srovnáme ložné plochy brusným hladítkem nebo hoblem YTONG. Pečlivě pak ometeme vzniklý prach. Malta se nanáší u hladkých tvárnic na celou plochu styčných a ložných ploch. Při použití tvárnic s perem a drážkou nanášíme maltu pouze na ložnou plochu. Tvárnice se kladou na sraz tak, aby vzniklá mezera mezi nimi byla max. 1 – 3 mm. Tvárnice se pokládá do maltového lože shora. Poklepem gumovou paličkou tvárnice přesně osadíme do zdiva.
  • Při zdění se musí důsledně dodržovat pravidla vazby (převázání tvárnic o 0,4 násobek výšky tvárnice), obzvláště v místech změny tloušťky nebo výšky stěny (parapetní stěny pod okny, ve výklencích, rozích apod.) Stěny delší než 17 m musí mít dilatační spáru nebo přirozený kompenzátor, jako např. zalomení stěny. U příčkovek se doporučuje provádět dilatační spáry po 6 m.
  • Příčky s nosnými stěnami a nosné stěny různých vlastností musí být navzájem spojovány pružným spojením např. ocelovými pásky + montážní pěnou, aby byla umožněna jejich oddělená deformace. V některých případech je vhodné přiznat dilatační spáru. Naprosto nevhodné je spojovat takové stěny pomocí vazeb do kapes. Příčky musí být založeny na separační vrstvě, např. na asfaltové lepence, a od stropu musí být pružně odděleny tak, aby byl zohledněn průhyb stropní konstrukce. Příčky do tloušťky 12,5 cm se doporučují vyzdívat po úsecích do výšky max. 1,5 m za den.
  • Pracovní spáru, vzniklou při přerušení práce, chráníme až do uzavření proti dešti např. fólií s přesahem. To platí i pro parapetní zdivo. Voda stékající ze stropů a ze střechy během výstavby musí být odváděna tak, aby nestékala do rozpracovaného zdiva.

Omítání

  • Používáme pouze suché omítkové směsi dodávané jako součást systému YTONG. Omítkové směsi YTONG obsahují speciální přísady, které zajišťují, aby omítka svojí pevností, objemovou hmotností a difúzní schopností dosahovala hodnot, které jsou blízké hodnotám zdiva YTONG. Upravena je rovněž přídržnost a správný průběh tuhnutí. Tyto omítky a zdivo tak tvoří homogenní celek, ve kterém nevznikají vysoká mechanická napětí.
  • Pokud je to možné, necháme před aplikací omítek hrubou stavbu vymrznout. V praxi se doporučuje omítky YTONG aplikovat minimálně po 6 týdnech po ukončení zdění. Nejdříve omítáme interiéry a poté fasády.
  • Před omítáním zaplníme drážky, poškozené rohy a hrany vysprávkovou maltou YTONG, nikoliv však sádrou. V rozích okenních otvorů se do podkladní omítky vkládá diagonálně orientovaná výztužná síťovina. Dodržujeme předepsané tloušťky omítky pro interiér a exteriér. V místech styku zdiva YTONG s jinými materiály nebo konstrukčními prvky (betonové překlady, kovové nosníky, dřevěné trámy) se musí do omítek vložit výztužná síť pro omítky s dostatečným přesahem.
  • Čerstvě omítnutou plochu je třeba chránit proti příliš rychlému vysoušení. Zásadně se nesmějí používat horkovzdušné přístroje v těsné blízkosti čerstvě omítnutých stěn. Místnosti intenzivně větráme.

Fasádní nátěr tenkovrstvou probarvenou omítkou aplikujte až po dokonalém vyzrání podkladové fasádní omítky. Platí obecné pravidlo pro minimální dobu vyzrání omítky: 1 mm tloušťky omítky = 1 den zrání. Při nepříznivých klimatických podmínkách se doba zrání prodlužuje.

Zásadně se do omítek YTONG nesmí přidávat žádné jiné materiály (sádra, vápno, cement, …).

Autor:
Foto: Archiv firmy