Stavební veletrhy Brno 2014 jsou minulostí

Od 23. do 26. dubna 2014 se na brněnském výstavišti konal tradiční stavební veletrh IBF, veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX a veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno. Návštěvníci získali přehled o nových technologiích, stavebních materiálech a aktuálních trendech ve vybavení interiéru.

Trojlístek odborných veletrhů URBIS INVEST, URBIS TECHNOLOGIE a ENVIBRNO rozšířil prezentovaná témata o problematiku veřejné správy, nabídku investičních příležitostí, komunální techniky a ochranu životního prostředí.

V letošním roce se veletrhy konaly pouze čtyři dny, během nichž 43 223 návštěvníků zhlédlo 706 z 20 zemí světa na čisté výstavní ploše 19 149 m2. „Stavební veletrh IBF vyslal pozitivní signál obratu k lepšímu po dlouhé recesi ve stavebnictví. To je i příslibem pro příští ročník veletrhu,” uvedl generální ředitel a.s. Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Zlaté medaile IBF

V rámci slavnostního večera Stavebních veletrhů byli vyhlášeni vítězové Zlatých medailí IBF. V kategorii „Úspory energií” vyhrál exponát Tepelné čerpadlo ACOND TČ 35 EVI vystavovatele ACOND a.s. V rámci kategorie v kategorie „Design” zvítězil Zehnder Vitalo – nová generace koupelnových radiátorů vystavovatele Zehnder Group Czech Republic s.r.o. Zlatou medaili v kategorii „Energeticky úsporné stavění” získal exponát HELUZ IZOSTAT DUO firmy HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. Ve „Volné kategorii” pak zvítězil exponát cihla pro akusticky dělicí stěny Porotherm 25 AKU Z vystavovatele Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.

Aktuální informace v doprovodném programu

Nabídku vystavovatelů doplnil odborný doprovodný program, který se věnoval například změnám požadavků na bydlení, požární bezpečnosti nebo technickému facility managementu. Stranou pozornosti nezůstala ani stále aktuální problematika úspor energií nebo aktuálních dotačních titulů. Státní fond životního prostředí a Ministerstvo životního prostředí zde představili program Nová zelená úsporám a aktuální možnosti podpory z Operačního programu Životní prostředí.

V rámci doprovodného programu veletrhu byly také představeny prorůstové programy vlády pro dopravní infrastrukturu a podporu exportu. Kulatého stolu se zúčastnili ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek, náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba, náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký. Kulatý stůl moderoval předseda představenstva KHK JM Michal Štefl.

Výrobek roku 2014

Vyhlášení výsledků soutěže roku 2014, kterou pořádá Vydavatelství VEGA společnost s ručením omezeným Hradec Králové spolu s Institutem udržitelné výstavby Brno, se již tradičně stalo součástí doprovodného programu Stavebních veletrhů Brno. Více o letošních výsledcích vlastní soutěži se dočtete v samostatném článku.

Střecha roku

Součástí doprovodného programu stavebního veletrhu IBF bylo také vyhlášení ankety Střecha roku, která určila, vyhodnotila a ocenila nejlepší značky střešních materiálů v jednotlivých kategoriích. Cílem ankety bylo, aby každý z investorů před stavbou střechy a výběrem střešních materiálů věděl, které značky střešních materiálů patří v dané kategorii mezi nejkvalitnější a zároveň cenově dostupné. A mohl se tak na základě těchto výsledků lépe rozhodovat. Seznamte se s výherci jednotlivých kategorií:

 • Betonová střešní krytina roku 2014 – Bramac,
 • Pálená střešní krytina roku 2014 – Tondach,
 • Asfaltový šindel roku 2014 – Iko,
 • Plechová střešní krytina roku 2014 – Lindab,
 • Asfaltový pás roku 2014 – Vedag,
 • Hydroizolační fólie roku 2014– Fatra,
 • Střešní krytina roku 2014 – Bramac,
 • Střešní okno roku 2014 – Velux,
 • Střešní tepelná izolace roku 2014 – Rockwool,
 • Podstřešní fólie roku 2014 – Dörken,
 • Okap roku 2014 – Rheinzink,
 • Komín roku 2014 – Schiedel,
 • Česká střecha roku 2014 – Bramac,

Poradenská centra pro návštěvníky

Součástí nabídky veletrhů byla také návštěvnicky vyhledávaná odborná poradenská centra, kde bylo poskytováno bezplatné odborné poradenství pro všechny obory stavebnictví a vybavení interiéru. Odborníci v nezávislém odborném poradenském centru České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě poradili všem zájemcům nejenom v oblasti úspor energií, energetického štítku, vhodných stavebních materiálů a správných technologických postupů, ale i s dopady nové legislativy a problematikou stavebního povolení. V rámci poradenského centra veletrhu DSB – Dřevo a stavby Brno se odborníci věnovali správné péči o dřevo a představení dřevostaveb jako energeticky úsporných staveb. Nesmíme opomenout ani poradenské centrum pro oblast zakládání a péče o zahrady, které na více než 1500 metrech čtverečních doplnily ukázky zahrad připravené z různých druhů rostlin, dřevin doplněných zahradní architekturou, dřevěnými doplňky a zahradním nábytkem.

Více informací o veletrhu naleznete na www.ibf.cz.

Autor: Ing. Jana Tyrichová
Foto: Archivy veletrhu a redakce