Pohled na fasádu kulturního centra CaixaForum ve španělském Madridu. Je vertikálně osázena rostlinstvem, jehož podobu a složení navrhl pařížský botanik Patrick Blanc

Stavebnictví a interiér: co čtenář najde v dalším vydání

Nové dvojčíslo papírového časopisu Stavebnictví a interiér 10-11/2019 je zkompletováno a míří do tiskárny. Jeho zaměření tak trochu bilancuje i uplynulé léto, které se ani letos neobešlo bez teplotních lavin. Ty se často nejhůře projevily v interiérech, a sice intenzitou a četností vnitřního přehřívání.

Tento časopis se této problematice věnuje dlouhodobě, a není divu, že se postupně dopracoval i k účinnému řešení tohoto fenoménu, který současná tepelná technika budov, vybudovaná na teplotách vzduchu, neumí ani popsat, natož řešit. Týká se to ponejvíce měst; zejména ta často postrádají zeleň, jsou tu likvidovány vodní plochy a výsledkem jsou městské tepelné ostrovy, které ovlivňují i své široké okolí.

Víte, že klima uvnitř domu a to hlavně v létě nejvíce ovlivňují barvy? Zkuste zvolit takový odstín fasády, střechy či stínicí techniky na oknech, který bude bez přispění jakékoli další technologie aktivně odrážet sluneční záření, a máte vyhráno. Ideální volbou je v takovém případě nejlépe bílá barva, dobrá je i jiná světlá nebo stříbrná.

Můžete také přistoupit k vysazování zeleně, tedy rostlinstva (ať už na střechách nebo fasádách). Prostředí se stromy a zelenými plochami dokáže o desítku °C snížit teplotu daného místa. Více se o tom dočtete v jednom z našich článků uvnitř časopisu a v jeho rámci předkládáme i působivé příklady ze světové architektury. S tématem tepelného diskomfortu souvisí také text „Jak se vyhnout přehřívání domů“ popisující těžké střechy, které se vyznačují vynikajícími akumulačními vlastnostmi.

Najdete tu i další zajímavé příspěvky, zejména z oblasti vytápění a chlazení, které čtenáře často a přímo vedou ke konkrétnímu řešení. Čtěte nás a dozvíte se více.

Autor: Bc. Helena Široká, RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Shutterstock