Stavona TREND a MASTER - okna, co stojí za to! Stavona – synonymum tradice ve výrobě oken a dveří.

Stavona, spol. s r.o. je jedním z předních výrobců oken a dveří v naší zemi. Firma vznikla před patnácti lety a po celou dobu existence působí v oboru výroby oken a dveří. Produkty značky Stavona jsou instalovány ve stovkách domů a staveb po celé České republice. Tradice výroby s sebou nese závazek potřebné kvality, profesionality, vývoje a zdokonalování.

Stavona je česká společnost, sídlí v Českých Libchavách u Ústí nad Orlicí. Nové, nedávno otevřené výrobně administrativní centrum skýtá špičkově technologicky vybavené prostory. V nich probíhá výroba oken, dveří, výkladců, prosklených stěn, zimních zahrad a dalších produktů. Současně firma nabízí celou řadu doplňků a příslušenství, rolety, žaluzie, parapety, sítě proti hmyzu. Poskytuje veškeré služby spojené s výměnou oken, dopravu, demontáž, montáž a zednické práce.


Obr. 1: Prosklená fasáda výrobně administrativní budovy společnosti Stavona

Stavona je známá zejména jako výrobce plastových oken a dveří. Skutečně, převažujícím materiálem pro výrobu byl a je plast. Vývoj materiálu a jeho úprav se zdokonalil do té míry, že dnes okna z plastu nabízejí svým uživatelům téměř dokonalý servis. Plast překonal všechny počáteční neduhy a v součas-nosti představuje plnohodnotný a perspektivní materiál. Jeho užitím lze dosáhnout takřka všech předností původních materiálů, tj. dřeva a kovu, přitom jejich méně příznivé vlastnosti umí nahradit lepšími, a navíc odkrývá nové užitné hodnoty oken.


Příznivá cena, možnost různých barevných provedení, u kterých se nemusíme obávat, že barvu s postupem času ztratí, odolnost vůči klimatickým vlivům, okna není potřeba nijak natírat, povrchová údržba je velmi snadná, navíc plastová okna přinášejí úsporu tepla.

Zpracování hliníkových profilů a výroba otvorových výplní pro luxusní a reprezentativní prostory nabývá ve Stavoně na aktuálnosti v souvislosti se zmíněným novým výrobním centrem. Prostory a špičková technologie jsou základním předpokladem kvalitní produkci. Okna, dveře i další stavební prvky vyrobené z hliníku vykazují velmi dobré technické vlastnosti, zejména vysokou kvalitu, různorodost zpracování, vysokou pevnost a vynikající vzhled.

Přírodní materiál a moderní zpracovatelské technologie spojuje Stavona v komoditě dřevěných oken. K výrobě jsou použity různé materiály smrkem počínaje, přes borovici, dub až po například meranti.

Od historie k dnešku

V roce 1991 firmu založilo kvarteto spolumajitelů a tento stav platí ve firmě dodnes. Podnik začínal, jako řada jiných v té době, v pronajatých prostorách. Postupem času bylo nutné prostory pro výrobu i administrativu a řízení rozšiřovat. Společnost se díky kvalitní výrobě a profesionálnímu přístupu při montážích stala dodavatelem pro stovky investorů a partnerem významných stavebních firem. Přelomovým ve vývoji firmy se stal rok 2005, kdy bylo po cca osmiměsíční výstavbě otevřeno moderní výrobně - administrativní centrum. To společnosti zabezpečilo dostatek prostoru pro výrobní zařízení, logisku i expedici výrobků, veliký krok kupředu byl učiněn i z hlediska kvality pracovního prostředí.


Obr. 2: Letecký pohled na areál společnosti Stavona v Českých Libchavách

Primární je kvalita

Stavona neustále pracuje na zkvalitňování své produkce a zvyšování jakosti veškerých výrobků a poskytovaných služeb. Protože středem zájmu firmy je spokojenost zákazníků, klade se důraz na kvalitu a dlouhou životnost výrobků při zachování jejich plné funkčnosti. Proto se také po dlouhodobém procesu firma stala držitelem certifikátu jakosti ISO 9001, který v roce 2003 re-certifikovala a je nyní držitelem certifikátu jakosti dle normy ČSN EN ISO 9001:2001. Společnost v souladu s moderní evropskou politikou usiluje o zkvalitnění životního prostředí, a proto zavedla systém environmentálního managementu ČSN EN ISO 14001:1997, který pomáhá firmě být ohleduplnou ke svému okolí.


Obr. 3: Certifikát systému řízení jakosti podle ISO 9001

Ve Stavoně permanentně probíhá nezávislé ověřování a prověřování všech produktů. Zákonem stanovená podmínka, že výrobce musí prokázat shodu na základě zkoušky jednoho vzorku výrobku, je ve firmě zpřísněna. Znamená to, že firma plní uložené podmínky náročnější formou, a to certifikací podle § 5, nařízení vlády č. 163/2002 Sb. Certifikované výrobky jsou autorizovanou osobou (AO), státem pověřenou zkušebnou, kontrolovány trvale.


Obr. 4: Certifikát environmentálního řízení výroby podle ISO 14001

Kvalita produktů je potvrzena Institutem pro testování a certifikaci a.s. AO č.224 ve Zlíně, který vydal příslušné výrobkové certifikáty.

Co je lepší?

Jsou lepší okna plastová nebo dřevěná, jedna z nejčastějších otázek, která má různé odpovědi. Mnohdy jsou tyto odpovědi zatíženy dávkou osobního zaujetí. Předsudky však nic neřeší a racionální odpověď obvykle vyplyne pro každého individuálně při porovnání konkrétních vlastností oken - technických parametrů, životnosti, stálobarevnosti, cenové náročnosti, požadavcích na údržbu apod. Plastová okna Stavona jednoznačně splňují nejnáročnější parametry a poskytují uživateli ideální poměr mezi cenou a užitnými vlastnostmi.

Použití plastu pro výrobu oken a dveří (i dalších otvorových výplní) si za poslední léta získalo v Evropě i v naší zemi dominantní pozici. V České republice i v okolních zemích je plast (PVC) jednoznačně vedoucím materiálem při výrobě oken. Obliba tohoto materiálu u nás i v Evropě nadále stoupá. Plastová okna Stavona mají řadu kvalitativních výhod, které vyplývají z použití tohoto materiálu a jeho perfektního zpracování. Vedle příznivé ceny vynikají zejména barevnou stálostí, odolností vůči klimatickým podmínkám a také tím, že okna není potřeba natírat, velmi snadná je údržba a mytí. Plast je z hlediska bezúdržbovosti nejefektivnější, takže hraje prim na nových stavbách. Plastové okno také přinášejí velmi efektivní úspory tepla. Závěrem tady hlavní argument plastových oken Stavona - při zachování všech očekávaných vlastností je nemusíte nikterak udržovat.

Stěžejní výrobky

Plastová okna a dveře Stavona jsou vyráběna z pětikomorových profilových systémů se stavební hloubkou 70 mm. Jsou to nejkvalitnější materiály, které jsou v současnosti na trhu k dispozici. Okna i dveře umí ve Stavoně vyrobit kromě základního bílého provedení v dalších třiatřiceti barevných provedeních a dřevodekorech. Celoobvodové kování plastových oken a dveří vyniká technickou propracovaností a bezproblémovým fungováním. Standardní součástí kování je pojistka proti současnému otevření i vyklopení křídla a speciální systém, který udržuje křídlo stabilně ve správné poloze. Tento systém eliminuje dodatečné seřizování a zabezpečí bezvadné fungování i po letech užívání. Samozřejmostí je možnost aplikace mikroventilace (spárového větrání). K zasklení je standardně použito izolační dvojsklo (to je při hodnotě Ug = 1,1 W/(m2K) dodáváno s teplým okrajem skla). Konstrukce izolačního dvojskla s plastovým distančním rámečkem zabraňuje efektu tzv. tepelného mostu. Na součiniteli prostupu tepla U se tato skutečnost projeví ziskem (až 0,1 W/(m2K)) a to ve spojení se standardním zasklením U = 1,1 W/(m2K) přináší podstatné výhody.

Základní řady plastových oken Stavona:

TREND – okenní systém Stavona Trend je známý také pod názvem „klasika nové generace". Je to moderní, léty osvědčený a mnohostranný systémem profilů se zaoblenými obrysy. Pětikomorové profily s vysokou rázovou houževnatí a tuhostí zabezpečují spolu se speciálními, velkoryse dimenzovanými kovovými výztužemi extrémně vysokou tvarovou stabilitu a také skvělé zvukově a tepelně izolační hodnoty. Systém má další přesvědčivé klady - ve své životnosti, způsobilosti pro náročné klimatické prostředí a atraktivním vzhledu. Již na úrovni základní výbavy skýtá systém Stavona Trend vysokou míru bezpečnosti. Je však připraven – pro případ zvláštních požadavků na bezpečnost – pro osazení odpovídajícím kováním a skly nebo uzamykatelnými klikami. Díky široké paletě barev a povrchových dekorů umožňuje tento systém oken vyprojektovat řešení respektující dokonale specifika konkrétního stavebního objektu, daného architektonického stylu a rovněž tak individuální nároky na design.


Obr. 5: Okenní systém Stavona TREND - detailní pohled na geometrii pětikomorového profilu s osazeným tepelně izolačním zasklením

MASTER – V designu oken znamená systém Stavona Master nástup nové éry. Nové, exkluzivní tvarování profilů s čistým vedením linií a přímočarými obrysy kontrastuje se zaobleným designem Stavona Trend. Tato odlišnost nabízí alternativní volbu všem těm, kteří chtějí dosáhnout ozvláštňujícího, individualizujícího efektu. Mimořádný optický dojem doplňuje těsnění okenních křídel a osazovacího rámu v elegantní šedi, spolu s aktuálním vybarvením povrchových ploch a dekorů. Systém Master upoutává v detailech zejména zkosením hran a decentním těsněním, celkově působí dojmem reprezentativního designu špičkové kvality. Vedle mimořádně působivého vzhledu má systém Stavona Master také vynikající vnitřní hodnoty: konstrukční hloubka 70 mm a konstrukce s několika komorami umožňují dosáhnout optimálních statických vlastností, současně omezují náklady na vytápění a rušivý venkovní hluk. Díky tomu, že profily oken Stavona Master lze osadit vhodným kováním, uzamykatelnými klikami a speciálními skly, poskytuje výsledný konstrukční celek maximální ochranu před nezvanými hosty. Zdůrazněné zkosené obrysy dodávají oknům a dveřím zvláštní eleganci.


Obr. 6: Okenní systém Stavona MASTER - detailní pohled na geometrii pětikomorového profilu s osazeným tepelně izolačním zasklením

Všechny produkty jsou vyráběny na základě přání zákazníků. Ať už se jedná o okna fixní, jednokřídlá, dvou nebo vícekřídlá, balkónová, sklopná, otevíravá, posuvná či skládací. Každé z oken vyhovuje jiným nárokům a splňuje svá kritéria pro odlišná použití. Jsou zde okna určená nejen do obytných domů, panelových domů či veřejných staveb, ale i ta, která jsou vhodná do památkových, moderních, případně budov s nízkou spotřebou tepla a energie.

Prostě okna, co stojí za to ...

1 Jiří Jansa, vedoucí obchodu společnosti Stavona, spol. s r. o.
Autor: Jiří Jansa
Foto: Archiv firmy Stavona, spol. s r.o.