Stěrkové nivelační a vyrovnávací hmoty

Rovný, pevný a hladký povrch - to je základ úspěchu při provádění podlahářských prací. Moderní stavebnictví umožňuje docílit těchto povrchů prostřednictvím stavební chemie, konkrétně použitím vyrovnávacích hmot pro podlahové systémy. V takovém případě je možno použít materiály stavební chemie firmy SCHÖNOX.

Před vlastním stěrkováním podkladu je nutno posoudit jeho kvalitu a druh (tloušťka vyrovnávky, stabilní či nestabilní podklad, cement, anhydrit..) a podle toho vybírat vhodně stěrkovou hmotu. Důležitým faktorem při výběru stěrkové hmoty je také povaha následného zatížení (obytné budovy, kanceláře, nemocnice, výrobní haly, sklady). Podle tloušťky potřebné vrstvy můžeme rozdělit stěrky na vyhlazovací (např. SCHÖNOX UniPlan, SUPERPLAN, AM, TP-FLEX, DS), vyrovnávací (jako jsou stěrky SCHÖNOX FPL, RR, DSP, AP-FASER) nebo tenkovrstvé potěry (SCHÖNOX DE).


Sonda na průzkum skladby podkladu

Aplikace penetrace SCHÖNOX SHP (modrá barva) a nivelační stěrky SCHÖNOX DSP

Význam penetrace

Vlastní stěrkování je velice náchylné na možné okolní vlivy, které je potřeba vždy správně posoudit a počítat s nimi při aplikaci. Všeobecně můžeme říci, že na každý podklad – nasákavý i nenasákavý - je nutné použít penetrační nátěr, který je základem úspěchu při stěrkování.

Penetraci používáme z následujících důvodů:

  • snížení nasákavosti podkladu
  • ochrany podkladu před vlhkostí (anhydrit, dřevovláknité desky)
  • vytvoření kontaktního můstku
  • zvýšení přilnavosti podkladu
  • odstranění zbytkových prachových částic

Chybnou úvahou často je, že pomocí penetrace dokážeme zpevnit neúnosný podklad či překlenout případné trhliny a pracovní spáry v podkladu. Někdy se objeví i argumenty s použitím hloubkové penetrace, jejíž pronikání do hloubky není tak jednoduché, jak řemeslníci předpokládají.

Penetrace rozdělujeme podle materiálu na disperzní (SCHÖNOX KH), epoxidové (SCHÖNOX EG) nebo penetrace, které slouží i jako kontaktní můstek (SCHÖNOX SG či SHP).

Druhy stěrkových hmot

Pomineme-li základní dělení na podlahové a stěnové vyrovnávací hmoty, pak je důležité rozdělení podle jejich báze: stěrky cementové, anhydritové a disperzní.

Cementové stěrkové hmoty jsou nejrozšířenější a používají se na běžné podklady jako je beton, cementový potěr nebo stávající dlažby, např. při rekonstrukcích. Z produkce firmy SCHÖNOX mezi nejužívanější cementové stěrkové hmoty patří SCHÖNOX UniPlan, SUPERPLAN, TP-FLEX, RR, FPL, DSP, DE)

Anhydritové stěrky jsou doporučovány na veškeré stabilní podklady, tedy beton, cementový potěr, anhydritový potěr, původní keramické dlažby, litý asfalt, zbytky starých vodostálých lepidel nebo litých podlah. Favoritem mezi anhydritovými stěrkami je SCHÖNOX AM. Obliba anhydritových hmot spočívá v relativně snadném zpracování s eliminací objemových změn. Do popředí vstupuje i ekologický faktor, který je u těchto hmot velmi rozhodující. Nulový vliv na zdraví zpracovatelů i uživatelů posunuje anhydritové stěrky stále více do bytové a občanské výstavby.


Použití samonivelační stěrkové hmoty SCHÖNOX SuperPlan ve skladovacím prostoru

Disperzní stěrky jsou zvláštností mezi stěrkovými hmotami (SCHÖNOX DS), které se využívají tam, kde je potřeba vyhladit nestabilní podklad a vytvořit nasákavou vrstvu pro lepidla pod elastické krytiny. Uplatnění najdou i v prostorách, které jsou náchylné na prach nebo klasický mokrý proces.

Vlastnosti všech stěrkových hmot lze pak i dále modifikovat. V našem sortimentu stavební chemie pak lze nalézt i nivelační stěrku vyztuženou vlákny SCHÖNOX AP-FASER, která díky svému složení překoná i mírný průhyb nestabilního podkladu (prkna, dřevovláknité desky, sádrokarton).

Rychlevytvrzující stěrka SCHÖNOX TP-FLEX umožňuje kladení elastických krytin již po třech hodinách, specializovaná stěrka SCHÖNOX DSP pro náročnější provoz zase nepotřebuje žádný finální nátěr nebo krytinu a může zůstat jako konečná pochozí vrstva.

Zpracování stěrek

Pryč je doba panelákových „teralitů“. Soudobé nivelační stěrky - to je velice složitá receptura, která při zpracování vyžaduje kázeň a dodržení všech zásad. Kvalitní nivelace jsou většinou pochozí za dvě až tři hodiny, jsou použitelné na podlahové vytápění, mají snížené objemové změny nebo upravené vlastnosti i pro větší mocnosti.

Speciální pozornost je ale třeba věnovat klimatickým podmínkám (teplota, vlhkost ovzduší, průvan, přímé sluneční záření), které mohou výrazně ovlivnit zrání stěrky. Při vysokých teplotách dochází k nestejnoměrnému zrání, při nízkých teplotách stěrka nedosáhne požadovaných fyzikálních hodnot a prodlužuje se doba vysychání. Vysoká vlhkost v ovzduší prodlužuje dobu vysychání stěrky, nízká vlhkost v ovzduší naopak může zapříčinit tzv. „spálení stěrky“. Průvan a přímé sluneční záření způsobují nestejnoměrné zrání, které zvyšuje napětí ve stěrce (to je častou příčinou poškození stěrky). Ideální podmínky pro aplikaci nivelační stěrky jsou 15 – 25°C a vlhkost ovzduší 50 – 65 %.


Aplikace stěrky SCHÖNOX DSP

Neméně důležitým faktorem je zbytková vlhkost v podkladu. Pro stěrkování je třeba počítat s hodnotami zbytkové vlhkosti srovnatelnými s pokládáním paronepropustných krytin, což představuje u cementových podkladů 2% vlhkosti měřené karbidovou metodou (CM), u vytápěných potěrů pak 1,8% CM. U anhydritových podkladů je kritérium ještě nižší, a to 0,5% CM, u vytápěných podkladů 0,3% CM. Při provádění stěrek nad 5 mm je vhodné použít okrajový pásek u stěn a sloupů z důvodu nabývání a smrštění stěrky během zrání.

Finální úprava stěrkových hmot spočívá především ve zbroušení případného „pryskyřičného mléka“, resp. drobných nerovností na povrchu stěrky. Následné vysátí prachových částic je samozřejmostí.

Výše uvedené zásady a poznámky vám mohou pomoci k lepšímu a kvalitnějšímu zacházení s hmotami, které dokáží značně usnadnit práci, umí napravit chyby jiných řemeslníků nebo vyřešit detaily stavby, ale které umí být i velice zrádné, když se s nimi nezachází tak, jak se má. Pak umí být i hodně drahé.

1 Jan Beseda, servisní technik firmy Schönox s.r.o.
Autor: Jan Beseda
Foto: Archiv firmy